Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Irygator – co to jest? Czemu go potrzebujesz?

 2023-05-01 

Aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, nie wystarczy myć zęby dwa razy dziennie. Nie wystarczą też klasyczne nici dentystyczne, czy płyny do płukania, które tak naprawdę są dodatkiem. Kluczem do sukcesu, jest prawidłowa higiena jamy ustnej, w tym języka, dziąseł i przestrzeni międzyzębowych, o czym bardzo często zapominamy. Tu z pomocą przychodzą irygatory – urządzenia, dzięki którym usuniemy płytkę nazębną czy bakterie, oraz poprawimy kondycję dziąseł. To one pomogą nam w codziennej pielęgnacji zębów, zapewniając maksimum skuteczności i pomagając uzyskać piękny uśmiech. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem irygatora, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę przed zakupem i dlaczego.

Irygator? Co to jest?

Irygatory to doskonałe zastępstwo nici dentystycznych, które dla wielu są problematyczne – zahaczają o zęby, uszkadzają dziąsła, często się zrywają, a usuwając resztki jedzenia, wydzielają nieprzyjemny zapach. To także doskonała metoda pielęgnacji przestrzeni między zębami, których nie wyczyści szczoteczka – nie ważne czy klasyczna czy soniczna. Irygatory są też wybawieniem dla posiadaczy aparatów ortodontycznych – dzięki specjalnym końcówkom, szybko i łatwo wyczyścisz zęby pod drutami, czy wokół zamków. Jak to możliwe?


Zasada działania irygatorów jest bardzo prosta. Urządzenie wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa zanieczyszczenia z trudnodostępnych miejsc – to podstawowe zadanie irygatorów. Kolejne, to stymulacja dziąseł, czyszczenie mostków, implantów, języka czy podniebienia – wszystko zależy od dostępnych w zestawie końcówek, a tych może być nawet 10! Największą zaletą irygatorów, jest skuteczność. Intensywny strumień wody dociera tam, gdzie nie radzą sobie płyny do płukania ust, nici dentystyczne i szczoteczka. Dzięki nim, oczyścisz kieszonki dziąsłowe, czy miejsca wzdłuż linii dziąseł, w których także gromadzą się bakterie.

Budowa irygatora

Każdy irygator zbudowany jest z kilku elementów. Najważniejszym jest korpus lub rękojeść (w zależności od rodzaju urządzenia), w którym znajduje się cały „panel sterowania” i wszystkie dostępne parametry pracy. Kolejnym, jest zbiornik na wodę – jego wielkość decyduje o tym, czy w trakcie mycia uzupełniamy pojemnik i na jak wiele czyszczeń nam wystarczy. Ostatnią kwestią, wspólną dla wszystkich rodzajów, są końcówki. Najczęściej oprócz uniwersalnej, dostępne są dodatkowe, przystosowane do konkretnych zadań, np. czyszczenia języka, powierzchni pod aparatem, pod dziąsłami, implantów i koron. Co ważne, końcówki są wymienne, a to oznacza, że z jednego irygatora mogą korzystać wszyscy domownicy.

Jaki irygator wybrać?

Chcesz kupić irygator, co to oznacza? Musisz jasno określić swoje potrzeby i zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, jaki sposób zasilania jest dla Ciebie wygodniejszy? Po drugie, czy szukasz urządzenia, które zajmuje mało miejsca i które można zabrać w podróż, czy wolisz kosztem przestrzeni, mieć bardziej pojemny zbiornik i większą możliwość regulacji strumienia wody? Po trzecie, jakie końcówki będą Ci potrzebne? Warto pamiętać, że ich liczba też wpływa na cenę, a po zakupie, może okazać się, że w Twoim przypadku uniwersalna jest jedyną, której potrzebujesz. Więc po co przepłacać?


Irygatory można podzielić na dwa rodzaje: stacjonarne i przenośne – różnią się one sposobem zasilania, wielkością, zakresem ciśnienia wody i pojemnością zbiornika. Osobną kategorię stanowią zestawy irygator + szczoteczka do zębów, które polecamy chcącym kupić jedno, ale za to wielofunkcyjne i uniwersalne urządzenie

Rodzaje irygatorów

Irygatory stacjonarne zasilane są sieciowo. Ich cechą charakterystyczną jest baza, w której znajduje się zbiornik na wodę, pokrętło regulacji ciśnienia strumienia, włącznik oraz pokrywka zbiornika, jednocześnie służąca do przechowywania końcówek. Kolejnym elementem, jest wężyk doprowadzający płyn do rękojeści, do której montujemy dysze. Modele stacjonarne mają większy pojemnik na wodę, mieszczący nawet 600 ml, co przekłada się na gabaryty całego urządzenia. To z kolei oznacza, że możesz wykonać pełną irygację jamy ustnej, bez napełniania pojemnika, a z drugiej strony, musisz liczyć się z tym, że irygator zajmie więcej miejsca. Z modelu stacjonarnego może korzystać cała rodzina, zwłaszcza że w zestawie dostajemy kilka końcówek. Zastanawiając się nad wyborem takiego produktu, warto pamiętać o płynnej i wielostopniowej regulacji strumienia wody. Dzięki niej, dostosujesz jego intensywność, np. do wrażliwości dziąseł, czy rodzaju czyszczonych powierzchni – inne ciśnienie sprawdzi się podczas pielęgnacji języka, a inne przy usuwaniu resztek pokarmu.


Modele przenośne zasilane są akumulatorowo lub na baterie. I to właśnie sposób zasilania jest ich największą zaletą. Dzięki temu, że nie są podłączone do sieci, masz większą wygodę użytkowania. Łatwiej je przenosić, przechowywać i nie jesteś ograniczony przewodem. To także doskonała propozycja, dla będących cały czas w ruchu i tych, którzy często podróżują. Zbiornik na wodę mający pojemność 30-210 ml, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, niż w modelach stacjonarnych, co przekłada się również na wagę urządzenia. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika – im mniejszy, tym częściej trzeba go będzie napełniać podczas czyszczenia.


W przypadku modeli bezprzewodowych, koniecznie sprawdzaj czas pracy – najczęściej waha się on od 20 do 70 minut na jednym ładowaniu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy jedziemy w miejsce, w którym nie mamy dostępu do prądu. W porównaniu do stacjonarnych, irygatory przenośne mają mniejszy zakres regulacji ciśnienia wody. Najczęściej spotykamy tryb uniwersalny do czyszczenia przestrzeni między zębowych i delikatny do masażu dziąseł lub usuwania bakterii, np. z języka. Innym rozwiązaniem są tzw. wystrzały. Niektóre modele za pomocą silnych i pojedynczych wystrzałów wody, czyszczą przestrzenie międzyzębowe – ta opcja nie sprawdzi się podczas czyszczenia zębów dookoła.


Chcesz kupić irygator. Co to ma wspólnego ze szczoteczką do zębów? Wszystko, jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania. W ofercie producentów znajdziesz modele 2 w 1, irygator w zestawie ze szczoteczką elektryczną – klasyczną lub szczoteczką soniczną. Taka opcja dostępna jest w przypadku modeli stacjonarnych i jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku – w jednym produkcie, masz największe zalety obu urządzeń!

Rodzaje końcówek

Jednym z najważniejszych elementów irygatorów są końcówki. Wybierając konkretny model urządzenia, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie są dostępne w zestawie – czasami lepiej kupić tańsze urządzenie i potem dokupić dysze w momencie, gdy już wiesz, że są dla Ciebie niezbędne. Pamiętaj też o sprawdzeniu, czy będą pasować do kupionego irygatora i wybieraj modele tego samego producenta. Jakie mamy rodzaje dysz i jakie jest ich przeznaczenie?

  • Uniwersalne – służą do codziennej pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych, czy szczelin dziąsłowych. Zazwyczaj mają zagiętą górną część i zwężany koniec, zwiększający punktowy strumień wody.
  • Ortodontyczne – to obowiązkowa pozycja dla posiadaczy aparatów. Dysza zakończona punktowo uformowanymi włóknami, ułatwia usuwanie resztek jedzenia spod drutów i wokół zamków, dodatkowo oczyszczając powierzchnię szkliwa.
  • Do implantów i mostów – to wykonana z plastiku rurka, z miękkimi włoskami na zakończeniu, które delikatnie usuwają zanieczyszczenia z i wokół implantów.
  • Poddziąsłowe – mają charakterystyczny kształt, dzięki czemu możesz precyzyjnie skierować strumień wody, skutecznie czyszcząc trudnodostępne kieszonki poddziąsłowe. Specjalna gumowa nasadka, dodatkowo delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich krążenie i kondycję.
  • Do języka – wyglądem przypomina małą plastikową łopatkę, którą ścieramy nalot z języka.
  • Do ogólnego użytku – ma kształt klasycznej szczoteczki elektrycznej. Delikatne włosie usuwa nalot z zębów – różnica polega na tym, że zakończenie dyszy nie obraca się, tylko wyrzuca strumienie wody.

Podsumowując

Kupujesz irygator, co to znaczy dla Ciebie? Przede wszystkim prawidłową pielęgnację całej jamy ustnej i tych miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Strumienie wody nie tylko usuwają resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, ale też naloty ze szkliwa, implantów, czy aparatów ortodontycznych. Dodatkowo poprawiają stan dziąseł – niskie ciśnienie masuje je, a w konsekwencji wzmacnia. Irygator to urządzenie dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i chce się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata. Wiesz już, co to jest irygator, zatem pozostaje tylko dokonanie wyboru, jaki kupić.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756