Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkurzacz z filtrem wodnym - wady i zalety?

 2023-08-28 

Odkurzacz z filtrem wodnym to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego urządzenia usuwającego kurz, sierść zwierząt domowych, okruszki po jedzeniu i inne zanieczyszczenia. Dlaczego warto zainwestować w wydajny odkurzacz z filtrem wodnym? Wady i zalety tego rozwiązania znajdziesz poniżej.

Odkurzacz z filtrem wodnym - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Odkurzacz z filtrem wodnym to urządzenie, które bardzo dobrze zdaje egzamin w domach i mieszkaniach alergików, którzy mają znacznie większe wymagania odnośnie czystości. Odkurzacz wodny z większą skutecznością pochłania roztocza, pyłki i kurz, a ponadto czyści i nawilża powietrze. Czym różni się standardowy odkurzacz od odkurzacza z filtrem wodnym? Klasyczny odkurzacz workowy zasysa powietrze w części odpowiedzialnej za usuwanie brudu (ssawka) i z dużą siłą wyrzuca je z drugiego końca odkurzacza. Powietrze z pozostałościami i pyłem przepuszczane jest przez  kolektor i kilka filtrów, które zatrzymują duże i średnie cząstki zanieczyszczeń. Niestety, często najmniejsze cząstki znów trafiają do powietrza w danym pomieszczeniu. Podobna zasada działania dotyczy odkurzaczy cyklonowych, które, zamiast worka, są wyposażone w komorę zasysającą powietrze. Pochłaniane cząstki powietrza zostają wprowadzane w ruch wirowy, aby oddzielić zanieczyszczenia nagromadzone w pojemniku. 


Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym? Jest to przede wszystkim urządzenie bezworkowe, wyposażone - jak nazwa wskazuje - w filtr wodny i pojemnik na wodę, do którego trafia powietrze z zanieczyszczeniami. Kurz przechodzi przez wodę, moknie i osiada w zbiorniku, a oczyszczone powietrze wychodzi z drugiego końca odkurzacza i nawilża pomieszczenie. Aby proces filtracji wody był jeszcze bardziej wydajny, kurz miesza się z wodą podczas procesu czyszczenia. Niektóre odkurzacze z filtrem wodnym są wyposażone w dodatkowy filtr, który powtórnie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Odkurzacz pozwala na wyeliminowanie nawet najmniejszych cząsteczek, takich jak roztocza czy kurz. Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie odkurzacza z filtrem wodnym, warto poznać kilka parametrów, które pozwolą wybrać najlepszy model. 

  1. Moc: to najważniejsza cecha każdego odkurzacza, która decyduje o tym, z jaką skutecznością będzie sprzątał mieszkanie. Odkurzacze z filtrem wodnym w zasadzie zawsze mają dużą moc, dzięki czemu są w stanie usunąć więcej zanieczyszczeń niż inne rodzaje odkurzaczy. Zastosowany filtr wodny w połączeniu z mocą znacznie zwiększa funkcjonalność tego typu urządzeń. 
  2. Wielkość: osoby, które potrzebują małego odkurzacza, raczej powinny zrezygnować z modeli wyposażonych w filtr wodny. Są to na ogół większe gabarytowo sprzęty, choć na rynku można spotkać też nieco mniejsze modele] Wielkość odkurzacza z filtrem wodnym uzależniona jest przede wszystkim od pojemności części na wodę. Niektórzy mylnie sądzą, że duże pojemniki na wodę z odkurzacza można rzadziej sprzątać - to mit. Odkurzacz z filtrem wodnym powinien być czyszczony po każdym sprzątaniu, niezależnie od jego rozmiarów. 
  3. Funkcjonalność: wracając do konieczności każdorazowego czyszczenia odkurzacza z filtrem wodnym - tak jak wspomnieliśmy, to konieczne po każdym sprzątaniu. Dlatego też podczas zakupów warto zwrócić uwagę na konstrukcję urządzenia. Im bardziej skomplikowana budowa odkurzacza, tym może być trudniej zachować go w czystości.
  4. Waga: wadą odkurzaczy z filtrem wodnym jest to, że są cięższe od innych urządzeń sprzątających. Po napełnieniu pojemnika na wodę ich masa może dochodzić do nawet 10 kilogramów, co sprawia, że nie każdy może poradzić sobie z obsługą, a wielopiętrowe domy stają się przeszkodą nie do pokonania przez ludzi starszych, posiadających tylko odkurzacz z filtrem wodnym. Wystarczy jednak dobrze poszukać, by w asortymencie sklepów znaleźć albo mniejsze modele, albo takie, których duże kółka ułatwią pracę - jak na przykład w przypadku odkurzaczy wodnych Thomas.
  5. Głośność: ze względu na to, że odkurzacze z filtrem wodnym mają dużą moc i spełniają wiele różnych funkcji, mogą być nieco głośniejsze od innych urządzeń. Nie jest to jednak regułą, ponieważ można znaleźć także cichsze urządzenia - wystarczy sprawdzić specyfikację produktu - ciche odkurzacze to takie, które emitują hałas w okolicach 70 dB i mniej.
  6. Zasięg pracy: odkurzacze z filtrem wodnym to urządzenia przewodowe, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaki jest zasięg ich pracy. Im większy, tym lepiej, bo rzadziej będzie zachodziła konieczność przerywania pracy,  by przełączyć odkurzacz z filtrem wodnym do innego gniazdka. 
  7. Rodzaje i liczba końcówek: wyposażenie każdego odkurzacza powinno być na tyle wystarczające, by z powodzeniem i bez większych trudności dotrzeć do nawet najtrudniejszych zakamarków pomieszczeń. Dlatego też warto wybierać takie odkurzacze, które oferują duży rodzaj i liczbę wszelkiego rodzaju końcówek. 
  8. Funkcje dodatkowe - np. pranie, funkcje dodatkowe w przypadku odkurzaczy mogą znacznie ułatwić utrzymanie porządku w domu. Na przykład odkurzacze piorące nie tylko pozbędą się zanieczyszczeń z domu, lecz także upiorą dywan czy tapicerkę, a nawet zbiorą wylaną ciecz. Zawsze warto zainteresować się funkcjami dodatkowymi danego urządzenia, zanim podejmiemy ostateczną decyzję zakupową. 

Zakup odkurzacza z filtrem wodnym - wady i zalety

Zanim przedstawimy wady i zalety odkurzacza z filtrem wodnym, warto wspomnieć, jak w ogóle działa ten sprzęt. Zamiast worka na kurz z papieru, tkaniny czy tworzywa sztucznego, odkurzacz wodny jest wyposażony w filtr wodny i specjalny zbiornik, który należy napełnić wodą, zanim rozpoczniemy sprzątanie. Wszystkie zanieczyszczenia, jakie zbierze urządzenie, trafiają do pojemnika z wodą - cząsteczki brudu stają się mokre (sklejają się) i osiadają na dnie, nie wydostając się ponownie do powietrza. 

Zalety odkurzaczy z filtrem wodnym

Odkurzacz wodny efektywnie pochłania roztocza, a ponadto nawilża powietrze, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie, jeśli jesteśmy alergikami lub cierpimy na choroby górnych dróg oddechowych. Klasyczne odkurzacze nie są w stanie wyłapać najmniejszych cząsteczek brudu i kurzu (np. niewidocznych gołym okiem grzybów, pleśni), które wychwytuje bez problemu odkurzacz z filtrem wodnym. Wyjątkowo skuteczna filtracja to jedna z największych zalet tego sprzętu. Kolejna korzyść to brak konieczności stosowania worków - to bezworkowe urządzenie, które jest łatwe do utrzymania w czystości - po użyciu wystarczy przepłukać zbiornik na brudną wodę. Niektóre modele mają również funkcję czyszczenia tapicerek, wykładzin i dywanów, co zwiększa wachlarz możliwości wykorzystania sprzętu.

Wady odkurzaczy z filtrem wodnym

Minusem odkurzaczy wodnych jest ich większa waga niż w przypadku tradycyjnych modeli. Po napełnieniu zbiornika wodą mogą ważyć nawet około 10 kg, co jest pewną niedogodnością, gdyż ogranicza mobilność sprzętu sprzątającego. Odkurzacze z filtrem wodnym są też z reguły droższe od klasycznych urządzeń, warto więc przygotować się na większy wydatek.


Skoro wiemy już, jakie odkurzacz wodny ma wady i zalety, warto wspomnieć o polecanych modelach tego typu sprzętu, które sprawdzą się w każdym domu i mieszkaniu - jakie odkurzacze wodne będą dobrą inwestycją?

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym warto kupić?

Dla rodzin, które mają psa lub kota, rozsądnym wyborem będzie wielofunkcyjny odkurzacz THOMAS Aqua+ Pet & Family Plus o dużej mocy ssania (1700 W). To model dedykowany posiadaczom zwierząt domowych, precyzyjnie wychwytuje sierść pupili, a ponadto umożliwia pranie dywanów i tapicerki (zarówno meblowej, jak i samochodowej). Za wysoką efektywność pracy odkurzacza odpowiada innowacyjny filtr wodny AQUA+, dzięki któremu we wnętrzu panuje ład, a powietrze jest też lekko nawilżone. Liczne ssawki sprawiają, że odkurzacz dociera do różnych, również trudno dostępnych miejsc. Inny, polecany model to odkurzacz MPM MOD-30 Aquarian o jeszcze większej mocy, bo 2400 W, który także jest sprzętem wielozadaniowym - posiada funkcję mycia dywanów, wykładzin oraz tapicerek. Zaletą tego modelu jest 4-stopniowy system filtracji. Umieszczony w urządzeniu filtr HEPA 13 wyłapuje 99,98% cząstek kurzu, dzięki czemu sprawdzi się w domu alergika lub właściciela psa czy kota.


Podsumowując, odkurzacz wodny to proste w działaniu i wygodne w użyciu urządzenie, które nie tylko pomaga zadbać o czystość w pomieszczeniu i pozbyć się alergenów, lecz także nawilża powietrze. Mamy nadzieję, że znając wady i zalety odkurzacza z filtrem wodnym, zdecydujecie się na jego zakup, gdyż bez wątpienia ten sprzęt ma znacznie więcej plusów niż minusów.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Odkurzacz ELECTROLUX Silence PD82-ALRG
1 089 00
Cena z kodem
1 199,00 złCena przed kodem
1 089,00 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756