Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka bieżnia do domu?

 2023-08-29 

Wcale nie musisz wykupować karnetu na siłownię, ani biegać w ponurą pogodę. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się na trenowanie we własnym, domowym zaciszu. Chcesz zacząć biegać? W takim razie powinieneś wiedzieć, jaka bieżnia do domu będzie dla Ciebie najlepsza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu własnego urządzenia. Zachęcamy do lektury, a następnie do sprawdzenia dostępnego asortymentu w naszym sklepie internetowym.

Bieżnia w domu – czy warto?

Jak działa bieżnia do biegania i dlaczego jest jednym z najbardziej obleganych sprzętów na każdej siłowni? Własna bieżnia elektryczna, to doskonały pomysł. Przede wszystkim, pozwoli Ci trenować kiedy tylko masz na to ochotę. Nie musisz się wtedy oglądać na godziny otwarcia siłowni lub porę roku. Po prostu, wskakujesz na pas i rozpoczynasz trening. To także doskonała opcja dla osób, które wolą trenować w samotności. Plusem biegania na bieżni we własnym mieszkaniu, jest także możliwość spędzania większej ilości czasu we własnych czterech ścianach. Jest to więc idealny moment na obejrzenie serialu, filmu lub programu telewizyjnego, czego nie zrobisz na siłowni. Bieżnia w domu, to także możliwość korzystania z niej przez pozostałych domowników. To dobry prezent dla całej rodziny, gdyż będziecie mogli zadbać o swoją kondycję i sylwetkę. W ofercie dostępne są różne modele urządzeń fitness. Wybór może nie być łatwy, zwłaszcza, jeśli nie masz pojęcia o bieżniach. Dlatego też, przygotowaliśmy ten poradnik. Dowiesz się z niego, jaka bieżnia do domu będzie najlepsza.

Jaka bieżnia do domu będzie właściwa? Podpowiadamy.

Zastanawiasz się, jaką bieżnię kupić do domu? Zadanie jest trudne, tylko z pozoru. Wystarczy, że zapewnisz sobie odpowiednią dawkę wiedzy, aby zakup nie sprawił Ci większych problemów. W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się wiele modeli, które produkowane są przez firmy o uznanej renomie. Warto wybierać sprawdzone rozwiązania, aby mieć pewność, że dobrze lokujesz swoje pieniądze.


Jednym z podstawowych parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, jest maksymalna waga użytkownika. Proste, mniejsze i często tańsze modele, są stworzone z myślą o osobach, które ważą poniżej 100 kilogramów. Mocniejsze konstrukcje, bez problemu mogą poradzić sobie z użytkownikami, których waga przekracza ten pułap. Warto to sprawdzić, aby bieżnia służyła długo i bezawaryjnie. Uwagę powinieneś także zwrócić na moc silnika. Odpowiada on, za wprawianie w ruch pasa biegowego. Im więcej watów ma napęd, tym intensywniejszy trening jest możliwy do odbycia. O ile słabszy silnik na pewno wystarczy nowicjuszom, z czasem może zabraknąć mocy, gdy pokonasz kolejne bariery swojej wydolności. Warto więc wybrać bieżnię, której silnik elektryczny będzie miał potencjał w przyszłości. Modele od 1500 do 2000 watów, wydają się rozsądnym zakupem dla większości użytkowników. Powiązanym, choć nie w każdym wypadku, parametrem jest tutaj także maksymalna prędkość, możliwa do osiągnięcia na pasie biegowym. Profesjonalne, rozbudowane bieżnie pozwalają na szybki sprint, choć większość użytkowników korzysta głównie z dynamicznego truchtu.


Ważną sprawą, szczególnie dla osób planujących trenować regularnie i przez lata, jest możliwość regulowania kąta nachylenia pasa biegowego. Co to oznacza? Wraz z poprawą wydolności organizmu, zwykłe treningi przestaną być dla Ciebie wyzwaniem. W takim wypadku, aby przekraczać kolejne bariery, konieczne jest modyfikowanie treningu, a mówiąc wprost – jego utrudnianie. O ile zwiększanie dystansu i prędkości to dobre pomysły, to genialną sprawą jest także ustawienie kąta pasa, aby trucht był trudniejszy. W ten sposób, nie tylko poprawisz swoją kondycję, ale także spalisz więcej kalorii. Bieżnie mogą oferować różny zakres regulacji, o czym informacje znajdziesz na karcie każdego produktu.


Urządzenia wyposażone we właściwe sensory, a także komputer sterujący, pozwalają między innymi na pomiar pulsu. Nie jest to oczywiście jedyna rzecz, monitorowana przez bieżnie. Mogą one także podawać, ilość spalonych kalorii. Podstawowe pomiary, które są wyświetlane na ekranie komputera, to między innymi czas treningu i przebyty dystans. Dobra jednostka sterująca, pozwala także na wybór zaprogramowanych trybów treningowych. Dzięki temu, urządzenie samo przełącza prędkości i może nawet zmieniać nachylenie pasa w trakcie biegu. Takie urządzenia są już konstrukcjami półprofesjonalnymi lub profesjonalnymi.


Wybierając bieżnię do domu, trzeba wziąć także pod uwagę względy praktyczne. Przede wszystkim, wymiary urządzenia. Warto sprawdzić jej długość i szerokość. Długie bieżnie pozwalają na stawianie długich kroków, ale zajmują więcej miejsca. Sprawdź, czy dysponujesz odpowiednią powierzchnią w Twoim mieszkaniu. Jeśli tak, to doskonale! Zwłaszcza, że większość modeli bieżni jest wyposażonych w rolki transportowe, które pozwalają odstawić urządzenie po zakończonym treningu. Sprawdź jeszcze wagę sprzętu. Większość urządzeń waży od 51 do 100 kilogramów. Najcięższe, rozbudowane konstrukcje liczą nawet więcej!

Jak przygotować się do pierwszych treningów?

Rozpoczynasz dopiero swoją przygodę z bieganiem? Wiesz już, jaka bieżnia do domu będzie właściwa i na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Teraz musisz tylko właściwie się przygotować do pierwszych przebieżek. Przede wszystkim, nie przesadzaj z intensywnością. Ważniejsza jest systematyczność i cierpliwość, w oczekiwaniu na pierwszej efekty. Rozpocznij ćwiczenia od nawet kilkunastu minut biegu, aby z czasem osiągnąć długość co najmniej 40 minut. To ważne, gdyż dopiero po około pół godzinie, organizm zaczyna spalać odkładany pod skórą tłuszcz. Polecamy treningi interwałowe, które wykorzystują przeplatanie szybkiego truchtu, z dynamicznym marszem. W ten sposób rozbudujesz szybko swoją kondycję, a jednocześnie nie przemęczysz się po pierwszych minutach. Bieganie to świetny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Zobaczysz, że po kilku treningach, uzależnisz się od nich szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756