Poradniki Eksperta

Gadżety do biegania - najważniejsze akcesoria biegaczy

Biegać każdy może i można to robić bez żadnych gadżetów, tylko po co, skoro z nimi biega się… przyjemniej, efektywniej, bezpieczniej. Różnego rodzaju gadżety do biegania mają bardzo praktyczny charakter. Pomagają między innymi planować, realizować i kontrolować trening, a do biegania podchodzić bardzo świadomie.


gadżety do biegania


Co zatem może przydać się biegaczowi, poza dobrymi butami do biegania, które odpowiednio chronią jego stawy skokowe i termoaktywnym ubraniem pozwalającym odprowadzać pot na zewnątrz i utrzymywać suche ciało bez przeziębiania się podczas biegu nawet przy kiepskiej pogodzie? Przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, dzięki którym obserwuje się zachowanie organizmu podczas treningu, śledzi postępy i wyznacza kolejne cele (pulsometry, krokomierze, nawigacje treningowe, zegarki sportowe etc.), a także akcesoria zapewniające bezpieczeństwo, na przykład lepszą widoczność biegacza w ciemności (jak elementy odblaskowe), oraz gadżety typowo praktyczne (na przykład etui na smartfon, zakładane na przedramię) i te rozrywkowe (wygodny odtwarzacz mp3 zintegrowany ze słuchawkami). Oto kilka ciekawych przykładów rzeczy, które spodobają się każdemu biegaczowi…

Pulsometr dla biegacza… żeby zawsze mieć rękę na pulsie

Oczywiście nie w sensie dosłownym. Pulsometry do biegania to kompaktowe urządzenia stworzone do codziennego monitorowania pracy serca w trakcie wykonywania różnych czynności. Te niewielkie gadżety elektroniczne poleca się zarówno osobom cierpiącym na niewydolność układu krążenia czy przewlekłe choroby układu oddechowego (do bieżącej kontroli stanu zdrowia), jak i aktywnym sportowcom, którzy dla efektywnego treningu muszą stale kontrolować wydolność swojego organizmu.


pulsometr dla biegacza

Różne typy pulsometrów dla biegacza  oferują bardziej lub mniej rozbudowany zestaw funkcji, który należy odpowiednio dobrać do rodzaju swojej aktywności fizycznej. Niektóre z tych urządzeń wskazane są szczególnie na przykład do użytku dla osób uprawiających sport na dużych wysokościach, inne (dzięki wodoszczelności obudowy, nie tylko podczas deszczu czy mycia rąk, ale nawet nao głębokości sięgającej kilkudziesięciu metrów) są najlepszą opcją dla miłośników sportów wodnych, ale większość z nich ma charakter na tyle uniwersalny, że doskonale sprawdza się w przypadku prawie każdej dyscypliny, w tym również biegania.


Jak biegać z pulsometrem?

 

Pulsometr nosi się na nadgarstku (jak zegarek) lub na nadgarstku (wyświetlacz) i klatce piersiowej (pas telemetryczny), dlatego sprzęt jest wygodny, nie krępuje ruchów i nie przeszkadza w wykonywaniu żadnych czynności. Poza podstawową funkcją pomiaru pulsu, czyli częstotliwości bicia serca, pulsometry podają niekiedy także długość przebytego dystansu, liczbę spalonych kalorii, dane dotyczące redukcji tkanki tłuszczowej, czasu treningu etc. Od tego typu „dodatków” właśnie najczęściej zależy cena danego modelu (a jest to mniej więcej 100 – 200 zł w górę, nawet do dwóch, trzech tysięcy). Wiele z nich posiada funkcje klasycznego zegarka: budzik, minutnik, stoper, datownik…

 

Po co w ogóle biega się z pulsometrem? W dużym skrócie rzecz ujmując – aby optymalnie planować i realizować treningi z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i celów. Korzystając z pulsometru poznaje się własny organizm. Łatwo wtedy zmierzyć tak zwane tętno spoczynkowe, odnotować swoje tętno maksymalne, zaobserwować, ile czasu potrzeba, aby praca układu krążeniowo-oddechowego powróciła do normy po biegu i jak – w perspektywie czasowej – zmieniają się te parametry, co świadczy o skuteczności treningu i może być niezłym motywatorem do podejmowania dalszego wysiłku.

Zegarek sportowy… dla tych, którzy lubią gadżety do biegania

Inną opcją monitorowania swojego organizmu podczas biegania i nie tylko są zegarki sportowe, które – pośród wielu przydatnych funkcji – oferują także (podobnie jak pulsometry) mierzenie pulsu.


zegarki sportowe do biegania


Najbardziej zaawansowane modele wskazują czas, datę, mają wbudowany GPS, wysokościomierz, kompas, barometr, czujnik tętna i umożliwiają całodobowy monitoring aktywności (włącznie z pomiarem długości i jakości snu użytkownika). Kontrolują tempo, pokonywany dystans, spalane kalorie i efektywność odpoczynku. Pozwalają gromadzić dane treningowe (mają tak zwaną pamięć okrążeń) i wygodnie je analizować w wybranej aplikacji mobilnej. Dzięki technologii Bluetooth, taki zegarek można również sparować ze smartfonem i mieć dzięki temu podczas treningu znacznie ułatwiony dostęp do wielu funkcji telefonu (powiadomienia SMS, e-mail, informacje o połączeniach przychodzących, sterowanie aplikacją do odtwarzania muzyki i in.).

Większość sportowych zegarków dla biegaczy ma solidne, odporne na wstrząsy (często także wodoszczelne) obudowy o atrakcyjnym designie. Najprostsze modele można nabyć już w cenie poniżej 200 zł. Koszt tych najpopularniejszych z kolei waha się w granicach 500 do 1500 zł.

 

Smartband… aby uprościć sprawę pomiarów i nie tylko

 

Sportowe opaski elektroniczne zakładane na nadgarstek, określane także jako smartbandy, to nieco prostszy, choć wcale nie zawsze tańszy sprzęt gadżety do biegania. 


smartbandy do biegania


To automatyczne monitory aktywności, które – w swojej najprostszej formie – liczą kroki i przekładają to (w dużym przybliżeniu) na spalone kalorie, a w wersji zaawansowanej inteligentnie monitorują różne zachowania organizmu, interpretując je indywidualnie. Kontrolują nie tylko pokonane odległości czy tempo biegu, ale także pracę serca, oddech, a potem również długość i jakość snu, co można przełożyć na skuteczny plan treningowy i optymalny harmonogram aktywności.

 

Największą zaletą tego typu gadżetów do biegania jest uniwersalność rozwiązania. Smartbandy to niezwykle praktyczny sprzęt zarówno dla amatorów traktujących bieganie tylko w kategoriach rekreacyjnych, jak i dla biegaczy bardzo poważnie i precyzyjnie podchodzących do tematu swoich treningów. Pozwalają obserwować postępy, motywują do aktywności tych początkujących i tych zaawansowanych. Dzięki temu, że można je łatwo sparować z innymi urządzeniami, są wielozadaniowe. Akcesoria biegacza współpracują z wieloma mobilnymi aplikacjami sportowymi, które doskonale rozszerzają ich funkcjonalności. Dodatkowo, w trakcie treningu, ułatwiają korzystanie ze smartfonu, informując biegacza między innymi o połączeniach, przychodzących wiadomościach, a także powiadomieniach z komunikatorów czy mediów społecznościowych.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756