Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki smartwatch wybrać?

Data dodania: 19-07-2023

Smartwatche są obecnie bardzo modne. Popularność tego rodzaju urządzeń stale rośnie i na pewno zacznie przybywać coraz ciekawszych modeli. Już obecnie asortyment pęka w szwach od zegarków oferujących bardzo przydatne funkcje, które doceniane są przez użytkowników o różnych potrzebach. Jaki smartwatch wybrać, abyś był w pełni usatysfakcjonowany? Wyjaśniamy najważniejsze parametry techniczne i podpowiadamy na co zwrócić uwagę. Zachęcamy do lektury!

Co to jest smartwatch? Czy to sprzęt będący znakiem naszych czasów?

Zegarki naręczne towarzyszą nam już od dawna. Najpierw były to modele analogowe, a od kilkudziesięciu lat popularnością cieszą się urządzenia cyfrowe. Były one swego rodzaju rewolucją, kiedy pojawiły się na Zachodzie w latach 80-tych. Każdy chciał mieć wtedy „elektronika”. Obecnie podobną, jeśli nie większą, popularnością cieszą się smartwatche, czyli w pełni inteligentne modele zegarków, które pozwalają na łączność ze smartfonem. Dzięki temu zegarek nie jest już jedynie urządzeniem wskazującym czas, a sprzętem pozwalającym na analizowanie i monitorowanie aktywności fizycznej czy jakości odpoczynku. Niektóre modele pozwalają nawet na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych. Choć smartwatche pojawiły się w ofercie całkiem niedawno, zdążyły już zawojować rynek. Obecnie każdy „duży gracz” w branży posiada własny flagowy model, który cieszy się popularnością wśród Klientów. Co istotne, smartwatche można kupić już za około 150 złotych. Oczywiście flagowe modele kosztują więcej, co wiąże się z większą ilością funkcji czy lepszą jakością materiałów użytych do produkcji urządzenia.

jaki smartwatch wybrać

Jak działa smartwatch?

Zasada działania smartwatcha opiera się w dużej mierze na jego integracji z telefonem. Dopiero wtedy zegarki inteligentne są w stanie przedstawić swój cały potencjał. Choć smartwatch może pracować bez połączenia ze smartfonem, jego funkcje są wtedy znacznie ograniczone. To w takim wypadku po prostu zegarek, który pozwala na odmierzanie czasu, wskazywanie dnia tygodnia i miesiąca lub liczenie kroków. Takie informacje może także wyświetlać tradycyjne urządzenie, więc kupując smartwatch, zdecydowanie warto go połączyć.


Sam proces parowania urządzeń nie trwa długo i nie jest trudny. O szczegółach przeczytasz w naszych innych poradnikach dotyczących smartwatchy.

Smartwatche w naszej ofercie:

System operacyjny smartwatcha – jeden z ważniejszych aspektów wyboru urządzenia

Jeśli zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać, musisz wiedzieć o podstawowej kwestii, jaką jest kompatybilność określonych systemów dla każdego zegarka. Choć większość urządzeń pozwala na połączenie z telefonami pracującymi na Androidzie i iOS, dostępne są także modele ograniczające się jedynie to jednego środowiska oprogramowania. Zakup niekompatybilnego urządzenia będzie wiązał się z brakiem możliwości integracji z telefonem, a co za tym idzie – nie będzie możliwe korzystanie z inteligentnych funkcji zegarka.


Jakie systemy operacyjne wykorzystują smartwatche? Jednym z najpopularniejszych jest Wear OS. To system autorstwa Google, który jest wersją Androida dedykowaną do instalowania na zegarkach. Jest zaprojektowana tak, aby zapewnić wydajną pracę tylko smartwatchom. Pełny Android byłby zegarkom niepotrzebny i obciążałby podzespoły. Wear OS jest najpopularniejszym oprogramowaniem. Gwarantuje dostęp do sklepu Google Play i pozwala obsługiwać płatności Google Pay. Co ważne, jest on kompatybilny z telefonami pracującymi na Androidzie oraz iOS.


Inaczej sprawy mają się w przypadku softu o nazwie Tizen. System ten w dużej mierze bazuje na oprogramowaniu Linuxa. Jest instalowany w zegarkach produkcji Samsunga. Choć możliwa jest współpraca z telefonami marki Apple, to funkcjonalność będzie ograniczona, w stosunku do urządzeń pracujących na Androidzie. Z Watch OS sprawa jest prosta. To system instalowany na zegarkach marki Apple i jest przeznaczony do współpracy jedynie z iPhone’ami.


Dostępne są również mniej popularne systemy, które oferowane są przez poszczególnych producentów zegarków. Mowa tu między innymi o Huawei czy Xiaomi. Są to jednak poszczególne przypadki, które pozwalają na pracę zarówno z telefonami na Androidzie oraz iOS.

Jaki smartwatch wybrać? Dostępne rodzaje wyświetlaczy

Skoro smartwatch jest urządzeniem inteligentnym, musi w odpowiedni sposób wyświetlać konkretne informacje. Bardzo dużo modeli posiada ekran dotykowy, więc sterowanie urządzeniem jest identyczne jak w przypadku smartfonów. Z tą różnicą, że wyświetlacz jest oczywiście o wiele mniejszy.  W niczym to jednak nie przeszkadza, aby urządzenie zapewniało wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Zwłaszcza, że wielu producentów decyduje się na wykorzystywanie technologii znanych doskonale z telewizorów, smartfonów czy monitorów.


Mowa tu między innymi o matrycach OLED czy AMOLED. Są one stosowane w smartwatchach znanych producentów, szczególnie w modelach flagowych. Nie brakuje także wyświetlaczy LCD czy LED. Jeśli jednak zależy Ci na najlepszej jakości obrazu, w tym żywych kolorach i głębokich kontrastach, szukaj zegarków z ekranami OLED i AMOLED.


Jeśli chodzi o wielkość wyświetlaczy, to zazwyczaj mieszczą się one w przedziale przekątnej o długości od mniej więcej 1 do 2 cali. Różne są także kształty ekranów, jak i samych kopert. Dostępne są klasyczne, okrągłe wyświetlacze, a także modele z tarczami w kształcie prostokąta. To rozwiązanie bardzo mocno utożsamiane z modelami marki Apple. Zwracając uwagę na wielkość i matrycę wyświetlacza, sprawdź także czy posiada odpowiednie szkło zabezpieczające. Zegarek jest sprzętem narażonym na uszkodzenia i zdecydowanie nie warto wystawiać jego trwałości na próbę. Jeśli fabryczne zabezpieczenia nie są najlepsze, możliwe jest skorzystanie z dodatkowych akcesoriów jak folie czy szkła naklejane po zakupie. Z resztą, usługę taką możesz zlecić naszym specjalistom. Warunkiem jest jednak zakup smartwatcha i folii ochronnej w sklepie Media Expert.

Pojemność akumulatora i sposób ładowania smartwatcha

Czas pracy na jednym ładowaniu baterii to bardzo ważny parametr, bez względu na rodzaj urządzenia mobilnego. Musisz mieć na uwadze, że nie tylko pojemność akumulatora ma znaczenie. Kluczowe są też aktywne funkcje zegarka oraz typ wyświetlacza. Tarcze z matrycą OLED czy AMOLED mają większe zapotrzebowanie energetyczne, szczególnie w trybie Always in Display. Zegarki z dotykowym, kolorowym wyświetlaczem są najczęściej ładowane co około 2 dni. Szczególnie gdy są połączone z telefonem i aktywna jest komunikacja Bluetooth. Niektóre zegarki mogą pracować bez ładowania nawet kilkanaście dni, ale wiąże się to z ograniczoną funkcjonalnością. Wiele energii potrzebuje także aktywny moduł GPS. Przed zakupem dopytaj o te informacje. Na większości kart produktowych informujemy o czasie pracy smartwatcha.


Skoro już jesteśmy przy akumulatorze, warto także powiedzieć kilka słów na temat dostępnych metod ładowania. Tutaj sprawa wygląda różnie. Większość zegarków korzysta z magnetycznego złącza ładowania, do którego podłączany jest specjalny kabel (najczęściej dołączony oczywiście do zestawu). Przewód ten można podłączyć do komputera lub ładowarki telefonu, gdyż druga z końcówek to klasyczne USB. Nie wszystkie zegarki uwzględniają w zestawie ładowarki, choć nie brakuje także urządzeń sprzedawanych ze specjalnymi stacjami dokującymi ułatwiającymi utrzymanie porządku. Można je oczywiście również dokupić, gdyż na rynku nie brakuje uniwersalnych rozwiązań. Niektóre smartwatche można ładować bezprzewodowo, wykorzystując technologię indukcyjną. To naprawdę wygodne i pozwala uchronić się przed plątaniną przewodów.

Jakich funkcji szukać, wybierając smartwatch?

Nie wiesz jeszcze jaki smartwatch wybrać? Choć poznałeś ważne aspekty techniczne, które powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności, kluczową sprawą są także dostępne funkcje. Wiele z nich ułatwia monitorowanie aktywności fizycznej, pilnowanie planu dnia czy kontaktowanie się z najbliższymi czy współpracownikami. Na pewno ciekawym i podstawowym rozwiązaniem jest możliwość wyświetlania powiadomień z telefonu na wyświetlaczu zegarka. Nie musisz sięgać po smartfon, aby odczytać e-mail, SMS lub sprawdzić kto dzwoni. To wygodne zwłaszcza podczas pracy, gdy nie ma czasu na sprawdzanie telefonu. Niektóre modele pozwalają na odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych. Są wyposażone w złącze SIM lub korzystają z rozwiązania e-SIM. To bardzo wygodne, gdyż wbudowany mikrofon i głośnik pozwalają na korzystanie z zegarka na tej samej zasadzie co ze smartfonu.


Dla osób trenujących bardzo ważne będą rozwiązania pozwalające na monitorowanie aktywności fizycznej. Smartwatche z wbudowaną pamięcią wewnętrzną umożliwiają instalację aplikacji sportowych. Pozwala to zaplanować trening bez udziału telefonu. Ważną kwestią jest samo monitorowanie i analizowanie stanu organizmu podczas aktywności fizycznej. Na podstawie odczytów z różnych sensorów, aplikacje mogą przedstawiać konkretne informacje na temat pulsu, spalonych kalorii czy przebytych kilometrów podczas biegu lub jazdy na rowerze. To samo dotyczy także snu. Jego jakość może być mierzona poprzez analizę pulsu użytkownika. Warto sprawdzić jakie tryby sportowe przewidział producent zegarka. Aplikacje dedykowane do smartwatchy mogą pomagać w monitorowaniu efektu treningów w wielu dyscyplinach, także tych mniej popularnych.


Osoby mocno zaangażowane w pracy powinny być zadowolone z możliwości przeglądania kalendarza, w którym zaplanować można różne zdarzenia, jak na przykład spotkania biznesowe. Zegarek może przedstawić także najbliższą pogodę prognozy w miejscu, w którym się znajdujesz.


Smarwatchem można także płacić zbliżeniowo, dosłownie tak jak kartą czy telefonem. W tym celu zegarek musi być wyposażony w moduł NFC oraz obsługiwać systemy płatności. Tych jest co najmniej kilka: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Samsung Pay czy Fit Pay. Każdy większy producent smartwatchy oferuje własne rozwiązania, które pozwalają wygodnie płacić za zakupy w sklepach posiadających terminal płatniczy.

Monitoruj swoje zdrowie

W ostatnich miesiącach bardzo popularne są modele wyposażone w pulsoksymetr. Taka funkcja pozwala na sprawdzenie poziomu natlenienia krwi. Pulsoksymetry są wykorzystywane podczas kuracji chorób dróg oddechowych, ale profesjonalny sprzęt medyczny raczej rzadko znajduje się w każdym mieszkaniu. Jednak smartwatch wyposażony w tę funkcję może być równie pomocny. Szczególnie, jeśli producent zadbał o odpowiedni certyfikat potwierdzający dokładność pomiarów. Oczywiście pulsoksymetr nie jest jedynym rozwiązaniem pomagającym w analizowaniu stanu swojego zdrowia.


Warto sięgnąć po zegarki wyposażone w także pulsometr. Jaki smartwatch z pomiarem ciśnienia krwi wybrać? Nasza rekomendacja jest taka sama – szukaj wśród modeli, których poprawne działanie analityczne zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami specjalistów.

Jaki smartwatch dla dziecka kupić?

Zegarek dla dziecka nie ma być jedynie gadżetem dla Twojej pociechy. Wartością sprzętu ma być przede wszystkim możliwość zapewniania bezpieczeństwa Twojemu potomkowi. Zegarki dla dzieci oprócz funkcji dedykowanych typowym smartwatchom posiadają także rozwiązania dedykowane rodzicom. Mowa tu na przykład o module GPS pozwalającym odczytać dokładną lokalizację dziecka. Możliwe jest także wysyłanie alarmów za pomocą przycisku SOS czy wyznaczanie ogrodzenia GEO, po którego przekroczeniu rodzic otrzyma informację na swój telefon. To tylko kilka funkcji, które skrywają dobre smartwatche dla dzieci. Po więcej informacji zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756