Pojemność akumulatora i sposób ładowania smartwatcha
Czas pracy na jednym ładowaniu baterii to bardzo ważny parametr, bez względu na rodzaj urządzenia mobilnego. Musisz mieć na uwadze, że nie tylko pojemność akumulatora ma znaczenie. Kluczowe są też aktywne funkcje zegarka oraz typ wyświetlacza. Tarcze z matrycą OLED czy AMOLED mają większe zapotrzebowanie energetyczne, szczególnie w trybie Always in Display. Zegarki z dotykowym, kolorowym wyświetlaczem są najczęściej ładowane co około 2 dni. Szczególnie gdy są połączone z telefonem i aktywna jest komunikacja Bluetooth. Niektóre zegarki mogą pracować bez ładowania nawet kilkanaście dni, ale wiąże się to z ograniczoną funkcjonalnością. Wiele energii potrzebuje także aktywny moduł GPS. Przed zakupem dopytaj o te informacje. Na większości kart produktowych informujemy o czasie pracy smartwatcha.
Skoro już jesteśmy przy akumulatorze, warto także powiedzieć kilka słów na temat dostępnych metod ładowania. Tutaj sprawa wygląda różnie. Większość zegarków korzysta z magnetycznego złącza ładowania, do którego podłączany jest specjalny kabel (najczęściej dołączony oczywiście do zestawu). Przewód ten można podłączyć do komputera lub ładowarki telefonu, gdyż druga z końcówek to klasyczne USB. Nie wszystkie zegarki uwzględniają w zestawie ładowarki, choć nie brakuje także urządzeń sprzedawanych ze specjalnymi stacjami dokującymi ułatwiającymi utrzymanie porządku. Można je oczywiście również dokupić, gdyż na rynku nie brakuje uniwersalnych rozwiązań. Niektóre smartwatche można ładować bezprzewodowo, wykorzystując technologię indukcyjną. To naprawdę wygodne i pozwala uchronić się przed plątaniną przewodów.
Jakich funkcji szukać, wybierając smartwatch?
Nie wiesz jeszcze jaki smartwatch wybrać? Choć poznałeś ważne aspekty techniczne, które powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności, kluczową sprawą są także dostępne funkcje. Wiele z nich ułatwia monitorowanie aktywności fizycznej, pilnowanie planu dnia czy kontaktowanie się z najbliższymi czy współpracownikami. Na pewno ciekawym i podstawowym rozwiązaniem jest możliwość wyświetlania powiadomień z telefonu na wyświetlaczu zegarka. Nie musisz sięgać po smartfon, aby odczytać e-mail, SMS lub sprawdzić kto dzwoni. To wygodne zwłaszcza podczas pracy, gdy nie ma czasu na sprawdzanie telefonu. Niektóre modele pozwalają na odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych. Są wyposażone w złącze SIM lub korzystają z rozwiązania e-SIM. To bardzo wygodne, gdyż wbudowany mikrofon i głośnik pozwalają na korzystanie z zegarka na tej samej zasadzie co ze smartfonu.
Dla osób trenujących bardzo ważne będą rozwiązania pozwalające na monitorowanie aktywności fizycznej. Smartwatche z wbudowaną pamięcią wewnętrzną umożliwiają instalację aplikacji sportowych. Pozwala to zaplanować trening bez udziału telefonu. Ważną kwestią jest samo monitorowanie i analizowanie stanu organizmu podczas aktywności fizycznej. Na podstawie odczytów z różnych sensorów, aplikacje mogą przedstawiać konkretne informacje na temat pulsu, spalonych kalorii czy przebytych kilometrów podczas biegu lub jazdy na rowerze. To samo dotyczy także snu. Jego jakość może być mierzona poprzez analizę pulsu użytkownika. Warto sprawdzić jakie tryby sportowe przewidział producent zegarka. Aplikacje dedykowane do smartwatchy mogą pomagać w monitorowaniu efektu treningów w wielu dyscyplinach, także tych mniej popularnych.
Osoby mocno zaangażowane w pracy powinny być zadowolone z możliwości przeglądania kalendarza, w którym zaplanować można różne zdarzenia, jak na przykład spotkania biznesowe. Zegarek może przedstawić także najbliższą pogodę prognozy w miejscu, w którym się znajdujesz.
Smarwatchem można także płacić zbliżeniowo, dosłownie tak jak kartą czy telefonem. W tym celu zegarek musi być wyposażony w moduł NFC oraz obsługiwać systemy płatności. Tych jest co najmniej kilka: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Samsung Pay czy Fit Pay. Każdy większy producent smartwatchy oferuje własne rozwiązania, które pozwalają wygodnie płacić za zakupy w sklepach posiadających terminal płatniczy.
Monitoruj swoje zdrowie
W ostatnich miesiącach bardzo popularne są modele wyposażone w pulsoksymetr. Taka funkcja pozwala na sprawdzenie poziomu natlenienia krwi. Pulsoksymetry są wykorzystywane podczas kuracji chorób dróg oddechowych, ale profesjonalny sprzęt medyczny raczej rzadko znajduje się w każdym mieszkaniu. Jednak smartwatch wyposażony w tę funkcję może być równie pomocny. Szczególnie, jeśli producent zadbał o odpowiedni certyfikat potwierdzający dokładność pomiarów. Oczywiście pulsoksymetr nie jest jedynym rozwiązaniem pomagającym w analizowaniu stanu swojego zdrowia.
Warto sięgnąć po zegarki wyposażone w także pulsometr. Jaki smartwatch z pomiarem ciśnienia krwi wybrać? Nasza rekomendacja jest taka sama – szukaj wśród modeli, których poprawne działanie analityczne zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami specjalistów.
Jaki smartwatch dla dziecka kupić?
Zegarek dla dziecka nie ma być jedynie gadżetem dla Twojej pociechy. Wartością sprzętu ma być przede wszystkim możliwość zapewniania bezpieczeństwa Twojemu potomkowi. Zegarki dla dzieci oprócz funkcji dedykowanych typowym smartwatchom posiadają także rozwiązania dedykowane rodzicom. Mowa tu na przykład o module GPS pozwalającym odczytać dokładną lokalizację dziecka. Możliwe jest także wysyłanie alarmów za pomocą przycisku SOS czy wyznaczanie ogrodzenia GEO, po którego przekroczeniu rodzic otrzyma informację na swój telefon. To tylko kilka funkcji, które skrywają dobre smartwatche dla dzieci. Po więcej informacji zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
Sprawdź również: