Poradniki Eksperta

Google TV vs Android TV – czy Google TV zastąpi Android TV?

System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność, ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu smartfona czy telewizora do Internetu. Coraz więcej producentów telewizorów, np.: JVC, Hitachi, Philips, Sharp, Sony, TCL, Toshiba oferuje telewizory z systemem Android TV. W tym roku Android TV pojawi się po raz pierwszy w nowej odsłonie graficznej i funkcyjnej jako Google TV, na początek w telewizorach Sony i TCL. Celem wprowadzanych przez giganta z Mountain View w Kalifornii zmian jest, aby system operacyjny Android TV był kojarzony z urządzeniami mobilnymi, a Google TV z telewizorami i przystawkami do nich. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką. Dotychczas w smartfonach i telewizorach stosowano te same nazwy i numerację wersji systemu Android TV.



Google TV vs android TV


Trochę historii o Android TV


Firma TP Vision jako pierwsza na świecie wprowadziła w 2014 r. telewizory z systemem operacyjnym Android 4.2.2 (Jelly Bean), sygnowane marką Philips smart TV Powered by Android. Była to pierwsza wersja Androida przeznaczona do telewizorów. Na początku aplikacje, które działy na smartfonach, musiały być modernizowanie pod kątem optymalnego odtwarzania na dużym ekranie telewizorów Full HD, a potem na Ultra HD 4K i 8K. Początki nie były łatwe, ponieważ zdarzało się, że system się zawieszał.


Dlaczego Android TV stał się wiodąca platformą rozrywkową?


W porównaniu z małym ekranem smartfona, granie i oglądanie filmów to nowy wymiar doznań wizualnych. Stale rosnąca baza aplikacji, już ponad 6500 (na smartfony blisko 3 mln), dostępnych w sklepie Google Play i dostosowanych do odtwarzania na ekranie telewizora, przyciąga użytkowników.


Funkcja Chromecast łączy smartfon z telewizorem


Idealna symbioza telewizora ze smartfonem, dzięki funkcji chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem po WI-FI. Swoje zasoby zdjęć, filmów przesyłasz bezproblemowo na telewizor. Decydujesz czy daną aplikację ze sklepu Google Play instalujesz na telewizorze, czy na smartfonie. Jeżeli korzystasz z aplikacji, np. Netfix na smartfonie, strumieniowanie filmu nie zostanie przerwane, gdy zadzwoni telefon.


Wyszukiwanie głosowe


Wszyscy korzystają z „inteligencji” asystenta Google na smartfonach. Stał się on także standardem w telewizorach Android Google TV. Większość pilotów ma wbudowany mikrofon i wydzielony przycisk do obsługi asystenta Google. Asystent odpowiada głosowo w języku polskim przez głośniki telewizora lub wyświetla filmy z YouTube. W najlepszych telewizorach, asystent Google jest połączony z asystentem producenta, np. LG ThinQ, co umożliwia głosową obsługę podstawowych funkcji telewizora.


Android TV w naszej ofercie:

Google TV vs android TV


Google TV vs android TV


Dla użytkownika Google TV to nowa nakładka na Android TV. Czy jednak możemy mówić o pojedynku Google TV vs Android TV? Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Dawniej na głównym ekranie menu telewizora były pokazywanie aplikacje. Pojawienie się coraz większej liczy serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji na żywo – praktycznie oferta „antenowa” jest zdublowana w sieci – spowodowało konieczność udoskonalenia wyszukiwania i zarządzania multimediami.


Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Na głównym ekranie pojawiły się nowe kategorie wzorowane na popularnych serwisach VoD:


  • Live – kanały telewizyjne na żywo, sport, koncerty;
  • Movie, czyli filmy z serwisów VoD z rozbudowanymi informacjami o nich i rekomendacjami;
  • Biblioteka – podgląd wypożyczonych, kupionych i zaczętych filmów;
  • Aplikacje – zbiór zainstalowanych przez nas aplikacji VoD, muzycznych i gier;
  • Rozrywka dla dzieci.


W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie będziemy musieli się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, a on przeszuka za nas aplikacje. Jeśli go nie znajdzie, poszuka w Internecie.


Przystawki Google Chromecast w naszej ofercie:


Przystawka Chromecast Google TV


Jeśli chcemy korzystać z rozrywki, nie musimy zmieniać telewizora na nowy model z Android Google TV. Wystarczy, żeby miał złącze HDMI do dołączenia odtwarzacz multimedialny, co jest znacznie tańszym wariantem. W sprzedaży jest już pierwsze urządzenie – przystawka Google Chromecast 4.0 z Google TV. Aby korzystać z urządzenia, wystarczy dołączyć je do złącza HDMI i połączyć się bezprzewodowo z domową siecią WI-FI. Będzie można odtwarzać strumieniowo, np. filmy 4K HDR. 


Funkcja Chromecast umożliwi korzystnie z zasobów smartfona na dużym ekranie, a asystent Google TV będzie wyszukiwać filmy w popularnych aplikacjach VoD. Do wyboru są najważniejsze aplikacje serwisów: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Canal+, Player, Ipla, Horizon, Plex, Arte, Vimeo, TVP VoD, WP Pilot, oferujące filmy i kanały TV na żywo. Do obsługi przystawki Google TV używa się niewielkiego pilota z szybkim dostępem do Netfliksa i YouTube oraz głosowego asystenta.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756