Trochę historii o Android TV
Firma TP Vision jako pierwsza na świecie wprowadziła w 2014 r. telewizory z systemem operacyjnym Android 4.2.2 (Jelly Bean), sygnowane marką Philips smart TV Powered by Android. Była to pierwsza wersja Androida przeznaczona do telewizorów. Na początku aplikacje, które działy na smartfonach, musiały być modernizowanie pod kątem optymalnego odtwarzania na dużym ekranie telewizorów Full HD, a potem na Ultra HD 4K i 8K. Początki nie były łatwe, ponieważ zdarzało się, że system się zawieszał.
Dlaczego Android TV stał się wiodąca platformą rozrywkową?
W porównaniu z małym ekranem smartfona, granie i oglądanie filmów to nowy wymiar doznań wizualnych. Stale rosnąca baza aplikacji, już ponad 6500 (na smartfony blisko 3 mln), dostępnych w sklepie Google Play i dostosowanych do odtwarzania na ekranie telewizora, przyciąga użytkowników.
Funkcja Chromecast łączy smartfon z telewizorem
Idealna symbioza telewizora ze smartfonem, dzięki funkcji chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem po WI-FI. Swoje zasoby zdjęć, filmów przesyłasz bezproblemowo na telewizor. Decydujesz czy daną aplikację ze sklepu Google Play instalujesz na telewizorze, czy na smartfonie. Jeżeli korzystasz z aplikacji, np. Netfix na smartfonie, strumieniowanie filmu nie zostanie przerwane, gdy zadzwoni telefon.
Wyszukiwanie głosowe
Wszyscy korzystają z „inteligencji” asystenta Google na smartfonach. Stał się on także standardem w telewizorach Android Google TV. Większość pilotów ma wbudowany mikrofon i wydzielony przycisk do obsługi asystenta Google. Asystent odpowiada głosowo w języku polskim przez głośniki telewizora lub wyświetla filmy z YouTube. W najlepszych telewizorach, asystent Google jest połączony z asystentem producenta, np. LG ThinQ, co umożliwia głosową obsługę podstawowych funkcji telewizora.