Poradniki Eksperta

Telewizory 60 Hz czy 120 Hz – jaki model wybrać?


Telewizja to przede wszystkim ruch na ekranie, który wyzwala emocje. To dla nich najczęściej oglądamy filmy akcji, wyścigi samochodowe, czy widowiska sportowe oraz rywalizujemy w grach z wirtualnym przeciwnikiem. Im szybciej toczy się akcja na ekranie, tym częściej telewizory mogą mieć problemy z płynnym jej odtwarzaniem. Przyczyną są niedoskonałości wyświetlaczy telewizorów LCD i OLED, które pojawiają się w momencie dynamicznych scen. Telewizory 60 Hz czy 120 Hz umożliwiają w różnym stopniu płynne odtwarzanie ruchu. Płynność zależna jest od kilku czynników: czasu reakcji matrycy, częstotliwości odświeżania obrazu i stosowanych „upłynniaczy” ruchu.telewizory 60 czy 120 hzCo to jest czas reakcji matrycy?


Na początku warto zaznaczyć, że z czasem reakcji w telewizorach związany jest efekt smużenia (motion blur). Na czym on polega? Jeśli obiekt porusza się szybciej, niż może to wyświetlić matryca (za długi czas reakcji ciekłych kryształów), obraz obiektu jest nieostry z charakterystycznym smużeniem konturów np. rozmyty obraz piłki tenisowej. Czas reakcji matrycy w najlepszych telewizorach LCD wynosi od 2 do 5 ms, a OLED 0,001 ms. W przypadku telewizorów LCD matryce VA charakteryzują się krótszym czasem reakcji i mniejszym smużeniem niż IPS. Wynika to z właściwości zastosowanych w matrycy ciekłych kryształów. Nie jest to jednak główna przyczyna smużenia.Częstotliwość odświeżania obrazu  w telewizorach 60 Hz i 120 Hz


Na wszystkich rodzajach wyświetlaczy LED, QLED, OLED czy MINILED obraz może być wyświetlany z częstotliwością 50/60 Hz lub 100/120 Hz. Oczywiście telewizory 100 Hz i telewizory120 Hz są droższe, ale zapewniają najwyższą częstotliwość odświeżania. Wartości Hz oznaczają, ile razy w ciągu sekundy pojawia się obraz na ekranie telewizora. Przykładowo telewizory 50 Hz mają odświeżany obraz co 20 ms, a 100 Hz co 10 ms. Im krótszy jest czas wyświetlania obrazu na ekranie, tym jest on płynniej odtwarzany, a więc telewizory 120 Hz najlepiej będą odtwarzały ruch na ekranie. 


Jeśli jesteś fanem filmów akcji czy też widowisk sportowych, wybieraj telewizory 120 Hz lub 100 Hz. Natomiast telewizory 60 Hz czy 50 Hz mogą nieprawidłowo odtwarzać ruch szybko poruszających się obiektów (tzw. smużenie szczególnie widoczne na odbiornikach TV 50 i 60 Hz). W rzeczywistości, gdy obserwujemy np. wyścigi samochodowe na torze, widzimy poruszające się ostre obiekty. Inaczej reaguje nasz zmysł wzroku, gdy na ekranie obraz zmienia się co pewien czas, zwłaszcza, jeśli poszczególne kadry zawierają dynamiczne sceny. Zwiększenie częstotliwości odświeżania redukuje czas utrzymywania się obrazu na siatkówce oka. Dzięki temu, ruch na ekranie jest postrzegany jako płynniejszy i ostrzejszy.


Częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 120 klatek na sekundę powinna również zainteresować miłośników gier na PlayStation 5 i Xbox Series X. Ważne jednak, aby wybrany telewizor do konsoli posiadał port HDMI 2.1, który pozwala na osiągnięcie 120 Hz przy rozdzielczości 4k. Przy takich parametrach doświadczymy płynnego obrazu i niezrównanej wydajności oraz dynamiki w grze.


Sprawdź również: Telewizor 120 Hz – czy warto go kupić?
Jak korygowane są efekty smużenia i judder?


Kolejnym zjawiskiem, z którym muszą uporać się telewizory jest judder, wynikający z odtwarzania filmów realizowanych kamerą filmową, rejestrującą obraz z szybkością 24 kl./s na ekranach telewizorów 50 Hz lub 60 Hz. Ta rozbieżność liczby klatek może powodować przeskoki i drżenie szybko poruszających się obiektów na ekranie, szczególnie widoczne przy szybkim panoramowaniu kamerą w poziomie.


Korygowanie niekorzystnych efektów jest możliwe dzięki stosowaniu różnych technik przetwarzania obrazu: zwiększaniu częstotliwości odświeżania z dodatkowymi klatkami, wygaszaniu podświetlenia (Local Dimming), skanowaniu podświetlenia. Każdy ze znanych producentów stosuje swoje rozwiązanie np.: LG TruMotion, Panasonic – Intelligent Frame Creation Pro, Philips Perfect – Natural Motion, Samsung – Auto Motion Plus, Sharp – Active Motion, Sony – Motionflow.


W technice zwiększania liczby obrazów, prostym sposobem jest ich podwajanie. W efekcie obraz telewizora 50/60 Hz będzie odświeżany z częstotliwością 100/120 Hz. W najbardziej zaawansowanych technikach, oprócz obrazów pośrednich tworzonych przez algorytmy interpolacyjne, dodawane są czarne obrazy w celu usunięcia z siatkówki oka zapamiętanego wcześniej poprzedniego obrazu. W rezultacie krótszy czas wyświetlania obrazu zapewnia większą płynność ruchu. Zwiększanie częstotliwości odświeżania obrazu do 100/120 Hz, wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej procesora niż przy 50/60 Hz.
Telewizory 60 Hz czy 120 Hz można szybko przetestować. Prostym testem sprawdzenia skuteczności działania opisywanych układów, jest oglądanie dynamicznych scen, np. piłki tenisowej, przewijanych napisów, które pozwolą ocenić, czy ruch jest płynny przy włączonej i wyłączonej funkcji poprawiającej tę właśnie płynność ruchu.


telewizory 60 czy 120 hzWybierz telewizor z upłynniaczem obrazu


Telewizory 60 Hz mogą płynnie odtwarzać ruch, jeśli mają upłynniacz obrazu, który zawiera takie funkcje jak redukcja rozmycia czy wyraźny ruch (regulowane w skali od 0 do 10). Jednak zwiększanie częstotliwości odświeżania obrazu może powodować, że ruch obiektu jest za płynny i wydaje się zbyt naturalny, co powoduje, że mamy do czynienia z tzw. efektem teatru telewizji (oderwanie postaci od tła). Warto zatem poeksperymentować z ustawieniami.


Jaki telewizory 60 Hz czy 120 Hz radzi sobie najlepiej z odtwarzaniem ruchu? Warto sprawdzić to w sklepie, kiedy na telewizorach wyświetlany jest film akcji. Oglądając przy tych samych parametrach obrazy, szybko zorientujemy się, który telewizor radzi sobie najlepiej z płynnością ruchu.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert