Zdaniem eksperta

Gry na telewizor – jak grać na telewizorze?

Data dodania: 01-08-2022

Gry na telewizor? O co w ogóle w tym chodzi? Czy da się grać z pomocą zwykłego pilota? Jakie telewizory posiadają funkcje grania w gry? Dla kogo gry na telewizor będą ciekawym rozwiązaniem? Na te i wiele więcej pytań, odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.

Konsole chowane do lamusa?


Konsole są wciąż jednym z najpopularniejszych urządzeń, których używamy do grania w gry. Są wygodne, relatywnie tanie (w porównaniu do profesjonalnych komputerów do gier) i przyjemne w obsłudze. Współczesne modele gwarantują nam również dostęp do wielu różnorodnych aplikacji i programów, czyniąc konsole tak zwanymi „centrami domowej rozrywki”. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów i seriali, to tylko początek długiej listy możliwości dzisiejszych urządzeń. 


Mało kto wie jednak, że coraz to nowocześniejsze telewizory, „ściągają się” z innymi urządzeniami (w tym z konsolami) w oferowanych rozwiązaniach i nie wychodzi im to najgorzej. Wręcz odwrotnie – dobrze przygotowany telewizor, może czasem całkowicie zastąpić konsole lub wręcz je „przebić”. Co więcej, nie mówimy tu tylko o najnowocześniejszych, dość drogich urządzeniach z systemem Smart TV. Już za chwilę omówimy najpopularniejsze i najlepsze rozwiązania, które mogą zapewnić nawet starszym modelom szeroki wachlarz nowych możliwości. Zacznijmy jednak od rozważenia, czego potrzebujemy, by grać w gry na telewizorze.

Telewizory w naszej ofercie

Gry na telewizor – o co chodzi?


Stosując wyrażenie „gry na telewizor”, w najmniejszym stopniu nie chodzi nam o wyświetlanie na ekranie telewizora treści generowanych przez komputer, czy częściej przez konsole gamingowe. Fenomen gier na telewizor polega na tym, by nie używać do grania dodatkowych urządzeń, które „biorą na siebie” skomplikowane procesy przetwarzania danych i tylko wyświetlania treści na wyświetlaczu telewizora. 


Współczesne, zaawansowane telewizory wyposażone w szeroko rozumianą funkcję Smart TV, potrafią same operować skomplikowanymi obliczeniami, potrzebnymi do obsługi różnego rodzaju gier lub korzystać z zewnętrznych serwerów w chmurze, które wykonują pracę za nie, by za pośrednictwem Internetu, pozwalać nam na rozrywkę z nawet najbardziej zaawansowanymi tytułami. 


Grać na telewizorze możemy na wiele sposobów. Z pomocą zwykłego pilota, podłączonego pada czy nawet klawiatury i myszki. Warto wiedzieć, że nasz telewizor wyposażony jest w takie funkcje, gdyż może nam to zaoszczędzić dodatkowych wydatków na profesjonalne urządzenia przeznaczone do tego rodzaju zadań. W jakie gry na telewizor możemy grać i jakie są sposoby na ogrywanie nowych i ulubionych tytułów wyłącznie za pośrednictwem telewizora? O wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Proste gry na telewizor


Zanim przejdziemy do omówienia bardziej skomplikowanych i wymagających tytułów, które możemy bez problemu ogrywać na telewizorze, powiedzmy sobie krótko o najbardziej podstawowych grach. Gry na telewizor często możemy włączyć bez konieczności zakupu dodatkowych usług pokroju Chromecast, czy Google Stadia. 


O to, w jak bardzo zaawansowane tytuły będziemy mogli grać, w dużej mierze wpływa sam model telewizora, który posiadamy. Podstawowym wymogiem jest to, by urządzenie było tak zwanym Smart TV. Możliwość ta pozwala nam na znaczne poszerzenie funkcji telewizora. 


Mowa tu chociażby o przeglądaniu Internetu, bezpośrednim odtwarzaniu treści z bardzo popularnych ostatnimi czasy serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy Spotify i wiele, wiele innych. Jedną z możliwości, o której istnieniu niewiele osób w ogóle wie, jest granie na telewizorze.


Dobrym przykładem może być Android TV. Duża część współczesnych telewizorów wyposażonych jest w funkcję pobierania i używania licznych gier, które z założenia zaprojektowane zostały z myślą o urządzeniach mobilnych. 


W teorii więc, możemy na telewizorze grać w każdy tytuł dostępny w Sklepie Play. Problem pojawia się na etapie mocy obliczeniowej telewizora. Większość z urządzeń przystosowana jest do relatywnie prostego zadania wyświetlania treści dostępnych za pośrednictwem telewizji lub Internetu i obsługiwania prostych aplikacji. 


W tym wypadku, moc obliczeniowa nie jest tak wysoka, jak chociażby we współczesnych smartfonach, przez co obsługa bardziej zaawansowanych gier może okazać się problemem. 


Z prostszymi tytułami dostępnymi chociażby w Sklepie Play, nie powinno być problemu – trudniej może być o obsługę tytułów 3D. Kwestia ta nie dotyczy jednak wszystkich telewizorów. Część z nich wyposażona jest w relatywnie solidne podzespoły, które pozwolą na obsługę bardziej zaawansowanych aplikacji i gier.


Dobrym pomysłem jest pobranie i próba gry w darmowe, lecz zaawansowane tytuły, które pokażą Ci, czy Twój telewizor radzi sobie z bardziej wymagającymi procesami.

Granie pilotem, kontrolerem, czy klawiaturą?

Zanim przejdziemy do omówienia bardziej zaawansowanych sposobów na granie w gry na telewizorze, odpowiedzmy sobie na bardzo ważne pytanie. W jaki sposób grać w gry na telewizor – z użyciem specjalnego kontrolera, klawiatury i myszki, czy może po prostu pilota


Odpowiedź na to pytanie w głównej mierze zależy od Twoich upodobań i gier, w jakie zamierzasz grać. Wiele gier dostępnych zarówno na telewizory, jak i urządzenia mobilne, możemy z powodzeniem obsługiwać z pomocą zwykłego pilota dołączonego do telewizora. Mowa tu jednak o grach prostych, nie wymagających od użytkownika bardziej zaawansowanych ruchów i prędkości reakcji. 


Jeżeli zdecydujemy się na ogrywanie bardziej skomplikowanych tytułów, pilot może okazać się niewystarczający. Czy klawiatura i myszka mogą stać się odpowiedzią na bolączki w obsłudze zaawansowanych gier? Jeżeli jesteś bardzo przywiązany do tego rodzaju rozwiązania, niewiele stoi na przeszkodzie, byś korzystał z tego rodzaju urządzeń podczas gry na telewizorze. 


Powinieneś jednak zastanowić się nad tym, by stosować sprzęty bezprzewodowe (lub ewentualnie z bardzo długim kablem). Korzystanie z telewizora jako wyświetlacza do gier, może być bardzo wygodne, o ile znajdujemy się od niego w odpowiedniej odległości. Zbyt duży ekran, gdy siedzimy blisko ograniczeni przewodami, może znacznie utrudnić rozgrywkę. 


Właśnie dlatego kontrolery stały się domyślną opcją w graniu na telewizorze. Możemy je podłączyć zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Nie musimy także korzystać z nich w ustalonej pozycji. Charakterystyka padów pozwala nam na korzystanie z nich właściwie w każdej pozycji – stojącej, siedzącej, czy też leżącej.

Granie „w chmurze”

Zastanawiasz się, jak grać w gry na telewizorze bez konsoli? To może być prostsze, niż Ci się wydaje. Co więcej, nie mówimy o grach retro lub przeznaczonych na urządzenia mobilne. Microsoft w porozumieniu z Samsungiem stworzył aplikację Xbox, która może być zainstalowana na najnowszych telewizorach koreańskiego producenta. Obecnie są to modele z rodziny S95B, które dysponują systemem Tizen 6,5. Jest to konieczne, aby aplikacja mogła pracować na telewizorze. Pozwala ona grać w te same gry, co na Xbox! Wystarczy podłączyć kontroler i gotowe. Gry nie są instalowane w pamięci telewizora, gdyż znajdują się w tzw. „chmurze”. Działa to podobnie jak platformy VOD, np. Netflix.


Korzystając z konkretnej aplikacji, możemy „przerzucić” wysiłek obsługiwania konkretnych gier na zewnętrzne serwery. W ten sposób, gra jest niejako streamingowana na Twoim telewizorze, a Ty nie musisz martwić się o wymagania sprzętowe konkretnego tytułu. Najważniejszym wymogiem w tym wypadku, jest dobre i stałe połączenie internetowe telewizora. Istotą grania w chmurze jest przekazywanie danych przez zewnętrzny serwer (nie ma tu potrzeby pobierania tytułów na własną pamięć wbudowaną lub zakupu płyt) i przekazywanie informacji o podjętych przez Ciebie (z pomocą kontrolera, czy klawiatury i myszki) ruchach. 


W związku z tym, połączenie internetowe musi być silne i szybkie, by w maksymalny sposób ograniczyć opóźnienia w grze. Usługa Xbox pozwala Ci korzystać z niezwykle przestronnej biblioteki tytułów od różnej maści producentów. Podobne rozwiązania znajdziesz również u innych dostawców rozrywki, których wymieniliśmy powyżej. Możliwości grania na telewizorze jest naprawdę wiele. Najważniejsze jest jednak uświadomić sobie, że bez problemu możesz grać w nawet najbardziej zaawansowane tytuły, bez potrzeby zakupu z zasady drogich sprzętów typu komputery gamingowe, czy konsole.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756