Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Duża lodówka dla dużej rodziny - ile potrafi zmieścić?

 2023-07-28 

Duża lodówka daje nieocenione możliwości przechowywania produktów. Stąd coraz chętniej wybierana jest nie tylko przez wieloosobowe rodziny, ale także przez jedno- lub dwuosobowe gospodarstwa domowe. Wszystko ze względu na wygodę, komfort obsługi, pojemność, ale także imponujące wzornictwo. Co ważne i ciekawe, to właśnie największe chłodziarkozamrażarki od zawsze wyznaczały trendy technologiczne tej branży i nadal wiodą w tej materii prym. Duże lodówki dzielą się na wiele konstrukcji. Najważniejsze z nich to side by side, french door oraz multi door.

Lodówki na duże zakupy są dziś centrum nowoczesnego domu. Mają wielkie wyświetlacze o wielu zaskakujących możliwościach. Najnowsze modele z kilkudziesięciocalowymi wyświetlaczami pozwalają dziś nie tylko oglądać kulinarne filmy instruktażowe, ale także pozostawiać wiadomości tekstowe i graficzne np. w postaci listy zakupów, zdalnie diagnozować urządzenie w razie awarii, rozmawiać – dzięki wyposażeniu ich w mikrofony oraz kamery czy robić zakupy w sposób zdalny – bez wątpienia funkcja ta zrewolucjonizowała rynek i znacznie ograniczyła konieczność wychodzenia z domu by robić zakupy spożywcze w tradycyjnych sklepach stacjonarnych. Już dziś potentaci technologiczni pracują nad integracją systemów lodówek z systemami sklepów internetowych, które będą odpowiedzialne za dostarczanie zamówionych produktów do naszych domów. Wiedząc, że taką przyszłość malują nam wielkogabarytowe lodówki, warto im się przyjrzeć nieco bliżej.

Duże lodówki dla dużych rodzin, czyli jakie konstrukcje występują na rynku?

Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów lodówek wielkogabarytowych. Dostępne są między innymi lodówki side by side w dwóch wersjach: europejskiej oraz amerykańskiej. Pierwsza z nich łączy dwa osobne sprzęty specjalnym łącznikiem lub maskownicą – chłodziarkę i zamrażarkę szufladową. Oba urządzenia mają podobne gabaryty, podobną stylistykę i z pewnością pozwalają na większą swobodę w przechowywaniu produktów, bowiem łącznie pozwalają chłodzić i mrozić średnio 500 l żywności. Z drugiej jednak strony istnieje konstrukcja amerykańska, która integruje funkcjonalność obu tych urządzeń zestawionych obok siebie w jednej bryle. Jeśli duża lodówka, to i konstrukcja french door, która również zdobywa coraz większe zaufanie wśród klientów – także z częścią chłodzącą na górze oraz dolną, mrożącą. Duża lodówka w innym wydaniu mająca dwoje drzwi na górze i dwoje drzwi na dole, tworzy tzw. wersję quarto-porte, czyli four door. Istnieją jednak modele ze specjalnymi, wysuwanymi szufladami, które są równie wygodne w codziennym użytkowaniu. Lodówki french door mają tę zaletę, że brakuje w nich pionowego słupka, dzielącego przestrzeń na dwie części, dlatego możliwe jest przechowywanie długich, szerokich produktów, jak np. blachy z ciastem czy bardzo szerokie brytfanny.

Lodówki w naszej ofercie:

Obie konstrukcje, niezależnie czy mówimy o side by side czy o french door, dostępne są także w wersjach do zabudowy. Najchętniej jednak wybierane są do tego rodzaju montażu modele side by side typu europejskiego. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, aby do chłodziarki i zamrażarki, dołączyć także elegancką witrynę chłodniczą, humidor (do przechowywania cygar) lub winiarkę. Pozwala to na stworzenie prawdziwej ściany chłodniczej, gdzie będą znajdować się wszystkie niezbędne w nowoczesnej kuchni urządzenia.

lodówka dla dużej rodziny

Czym tak naprawdę jest door-in-door?

Najnowszą innowacją konstrukcyjną jest wprowadzenie dużych lodówek typu door-in-door (drzwi w drzwiach), czyli wykorzystanie dodatkowej pary drzwi. W praktyce więc standardowy model chłodziarkozamrażarki side by side czy french door wyposaża się w dodatkową, przejrzystą parę drzwi, za którymi znajdują się produkty postawione na półkach wewnętrznej części urządzenia (tę innowację wprowadził niegdyś Samsung w modelu multi door). Taka lodówka dla dużej rodziny z podwójnymi drzwiami ułatwia dostęp do najczęściej wyciąganych z lodówki produktów, co zmniejsza dostawanie się do wnętrza ciepłego powietrza i wpływa na większą energooszczędność. Dzięki temu, ograniczane są skoki temperatur, a produkty przechowywane są zdecydowanie dłużej. Konstrukcja ta przydatna jest dla domowników, którzy chętnie otwierają lodówkę, a po jej otwarciu, nie mogą zdecydować się na konkretny produkt.

Pojemność najważniejsza tuż obok skuteczności i wzornictwa

Niezaprzeczalną zaletą lodówek french door, side by side czy multi door jest ich pojemność. Może ona wynosić od 400 do nawet 600 litrów. To szczególnie ważny argument zwłaszcza, kiedy klient posiada dużą rodzinę lub zwyczajnie przechowuje bardzo duże ilości produktów. Pojemność urządzenia nierozerwalnie wiąże się z wielkością sprzętu, dlatego przed wyborem warto przeanalizować własne potrzeby. Duża lodówka dając większą przestrzeń przechowywanych produktów sprawia, że jakość chłodzenia jest dużo efektywniejsza, a sam sprzęt pracuje zdecydowanie oszczędniej. Przy wyborze wielkogabarytowych chłodziarkozamrażarek na duże zakupy, konsumenci, obok pojemności, zwracają uwagę także na ich nowoczesne wzornictwo, które z każdą kolejną generacją przyciąga niestandardowymi elementami wzorniczymi – eleganckimi panelami sterowania, szklanymi frontami z nieszablonowymi fakturami czy solidnymi, bardzo dekoracyjnymi uchwytami.

lodówka dla dużej rodziny

Chłodzenie na najwyższym poziomie – podstawowe i najciekawsze systemy

Zastanawiając się, jaką lodówkę dla dużej rodziny kupić, klienci powinni przyjrzeć się dostępnym możliwościom chłodzenia. Z jednej strony nadal dostępne są modele z tradycyjnymi systemami chłodzenia, w których wilgoć osadza się na ściankach urządzenia i trzeba ją regularnie usuwać poprzez rozmrażanie i ręczne osuszenie komory. Z drugiej zaś coraz chętniej wybierane są wielkogabarytowe lodówki No Frost, które dla wielu klientów są podstawowym systemem ułatwiającym codzienny komfort przechowywania produktów. Wilgoć odprowadzana jest bowiem na zewnątrz urządzenia, a dzięki temu produkty nie pokrywają się szronem, ani nie przymarzają do siebie. Trzeba przyznać, że mimo tego, że urządzenie z takim systemem jest dziś must-have nowoczesnego chłodzenia (są jednak stosunkowo droższe niż modele bez tego systemu), mają one pewne niedogodności – długoterminowe przechowywanie produktów powoduje ich wysychanie. Dlatego więc, warzywa czy owoce oraz mięsa czy ryby powinniśmy wkładać do specjalnych pojemników regulujących wilgoć.

Równolegle do systemu NoFrost czy NeoFrost (istnieje różne nazewnictwo, jednak zasada działania jest wszędzie podobna. Warto przyjrzeć się lodówkom z systemem równomiernego obiegu powietrza. Są one kolejną generacją najnowszych sprzętów, które wypierają modele opierające się na prostych zasadach fizyki – ciepłe masy powietrza gromadziły się na górze, a chłodniejsze na dole – ważne więc było umiejętne rozmieszczanie produktów dostosowując ich właściwości do odpowiedniej temperatury (np. produkty nabiałowe na górze urządzenia, wędliny i świeże mięso w niskich partiach lodówki, gdzie temperatura jest niższa). Funkcjonalność automatycznej cyrkulacji powietrza pozwala zapomnieć o wspomnianej zasadzie gęstości mas powietrza, bowiem dzięki zastosowanym wentylatorom, chłodne powietrze jest w każdym miejscu takie samo – produkty możemy ustawić więc tam, gdzie tylko mamy ochotę lub wolne miejsce. Automatykę chłodzenia może wspierać system jonizacji, który przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. Jonizację w lodówkach stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i namnażania się bakterii. Duża lodówka posiadająca tę funkcję, pozwala neutralizować nieprzyjemny zapach w komorze chłodzenia, a także przedłuża trwałość przechowywanych produktów. O zapewnienie czystości chłodzonej komory dbają dodatkowo także filtry węglowe – warto ich szukać w najbardziej prestiżowych modelach.

Zmień zamrażarkę w… chłodziarkę

Innowacyjną opcją, która powoli pojawia się w coraz większej ilości wielkogabarytowych lodówek, jest system pozwalający zamienić część mrożenia na strefę chłodzenia. Funkcja jest wyjątkowo praktyczna, jeśli zorganizowaliśmy większe spotkanie z przyjaciółmi, podczas którego potrzebujemy więcej miejsca na schłodzenie przystawek czy napojów. W praktyce, odpowiednia funkcja pozwala wyłączyć np. całą zamrażarkę, lub konkretne półki i aktywować tam wyższą temperaturę panującą w chłodziarce. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w modelach marki Sharp (Adaptiva Zone) czy Gorenje (ConvertActive).

Utrzymanie świeżości to dziś podstawa

Zmieniają się nasze nawyki żywieniowe. Z większym pietyzmem podchodzimy więc tak do wyboru produktów spożywczych, jak i rozwiązań pozwalających przedłużyć ich świeżość. Kupując lodówkę wielkogabarytową, ważne jest aby sprawdzić wyposażenie, od którego często zależy funkcjonalność i późniejsza długoterminowość chłodzenia. Przykładem takiego rozwiązania są pojemniki do owoców i warzyw, często nazywane komorami zero czy strefami świeżości. Mogą one przedłużyć świeżość i chrupkość produktów nawet o trzydzieści dni, dzięki regulacji wilgotności i niższej temperaturze w pojemniku. Sposób regulowania tychże komór różni się jednak w wielu modelach – jedne lodówki mogą mieć cyfrowe slidery, inne zaś manualne suwaki. Niezależnie na jaką konstrukcję się zdecydujemy, warto aby duża lodówka dla dużej rodziny takie rozwiązanie miała.

Jak duża lodówka, to z wygodnym wnętrzem, dyspenserem i kostkarką!

Duża lodówka może być wyposażona w specjalne dyspensery (podajniki wody) i kostkarki. Nie trzeba bowiem używać ręcznej kostkarki dołączonej do urządzenia (np. jako osobnego akcesorium lub zintegrowanego w pojemniku zamrażarki systemu typu twist-off) wystarczy przyłożyć szklankę pod specjalny dozownik, a ten sam wleje do niej wodę lub wsypie pokruszony lód. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych lodówkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki zastosowane na drzwiach. Zazwyczaj producenci tak konstruują urządzenie, aby dozownik wody mógł być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. To drugie rozwiązanie przy częstym użytkowaniu jest zdecydowanie wygodniejsze – o tę możliwość warto zapytać sprzedawcę. Zazwyczaj dozowniki mają specjalne filtry wody, aby zapewnić jak najwyższą higienę dyspenserowi. Lodówka dla dużej rodziny może mieć inną, równie ciekawą funkcjonalność – wbudowany minibarek w drzwiach, który daje dostęp do jednego z balkoników. Można w nim umieścić m.in. napoje czy alkohol tak, aby podczas spotkania z przyjaciółmi czy rodziną mieć do tych produktów jak najszybszy dostęp.

Klasa efektywności energetycznej – czy rzeczywiście jest tak ważna?

Chłodzenie w wydaniu energooszczędnych, współczesnych lodówek kosztuje zdecydowanie mniej, niż chłodzenie starszej generacji. Każdy sprzęt elektryczny pracuje w danej klasie energetycznej, czyli pobiera odpowiednio dużo energii. Jedne urządzenia (ze względu na wielkość, rodzaj komponentów, dostępne oświetlenie itd.) mogą pracować oszczędniej, inne zaś mogą pobierać zdecydowanie więcej energii. To ważny aspekt, bowiem lodówka pracuje 24 godziny na dobę i jej praca stanowi nie małą część rocznego zużycia energii. Wybierając urządzenie chłodnicze, warto więc przyjrzeć się urządzeniom najbardziej zaawansowanym technicznie.

Lodówki z zamrażarką na dole w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756