Poradnik Eksperta > Małe AGD > Jakie żelazko wybrać?

Jakie żelazko wybrać?

Dobre żelazko powinno się znaleźć w każdym domu. Inwestycja szybko się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu i nerwów, nieprzypalonych ubrań i idealnie rozprostowanych fałd. Bo to właśnie te ostatnie są przyczyną całego zamieszania. Dobre żelazko to takie, które skutecznie poradzi sobie z zagnieceniami, nie zniszczy prasowanej tkaniny i ułatwi niezbyt lubiane prasowanie. Czy istnieje urządzenie idealne spełniające te warunki? Owszem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Które żelazko wybrać i dlaczego?


Kupując żelazko  nie można sugerować się jedynie jego ceną. Ważny jest rodzaj stopy, pojemność zbiornika na wodę czy dodatkowe rozwiązania – jednym słowem wszystko, co wpływa na skuteczność i komfort prasowania.
 
- żelazka parowe przeważają na rynku i tak naprawdę teraz to właśnie je określa się mianem żelazek tradycyjnych. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego moc i poziom wyrzutu pary. Moc wpływa na to jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy i jak szybko wyrówna straty ciepła. Z kolei para odpowiada za szybsze rozluźnienie włókien tkaniny i skuteczniejsze rozprasowanie większych zagnieceń. Dobrym wyborem będzie żelazko z funkcją pionowego wyrzutu pary i możliwością prasowania w pionie. Oba rozwiązania doskonale sprawdzą się podczas prasowania „na szybko” trwalszych fałd i nierówności. Zapominalskim polecamy modele z funkcją automatycznego wyłączenia (tzw. strażak), a także z czujnikiem dotyku. Ta ostania opcja jest droższa, ale za to gwarantuje maksimum bezpieczeństwa.
 
 
-  żelazka bezprzewodowe nie są zbyt liczną grupą. Polecamy je tym, których plączący przewód doprowadza do białej gorączki. Decydując się na taki model nie można zapominać o tym, że mimo że jest to urządzenie bezprzewodowe i tak potrzebuje podłączenia do sieci. Co więcej, ze względu na konieczność odkładania żelazka na specjalny stojak, który nagrzewa stopę, trzeba wygospodarować dla niego trochę więcej miejsca. Jednak jeśli nie jest to problem, jest to produkt właśnie dla Ciebie.
 
- żelazka turystyczne to żelazka klasyczne w wersji mini, które najczęściej mają podobne rozwiązania. Różnią się przede wszystkim mocą, pojemnością zbiornika na wodę, ilością wytwarzanej pary i gabarytami. Są dużo mniejsze i lżejsze, dzięki czemu sprawdzają się podczas podróży. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są modele mające składaną rączkę, które zajmują mniej miejsca i łatwiej je spakować.
 
- żelazka z generatorem pary często nie są wyróżniane w różnych podziałach – niesłusznie. Polecamy je tym, którzy szukają kompromisu pomiędzy modelami klasycznymi a stacjami pary. Żelazka te mają wbudowany generator pary, przez co szybko radzą sobie z zagnieceniami i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Ich dużą zaletą jest stała produkcja pary na wysokim poziomie, co oczywiście przekłada się także na skuteczność i szybkość prasowania. Jeśli interesuje Cię maksimum skuteczności, przy klasycznych wymiarach to jest to produkt właśnie dla Ciebie. Modele z generatorem szybko się nagrzewają i odzyskują ciepło. Jest to więc dobra propozycja dla wszystkich, dla których liczą się dobre efekty i krótki czas spędzony przy desce do prasowania.

- stacje pary mają zewnętrzny generator pary, czyli dodatkowy zbiornik na wodę, w którym wytwarzana jest para. Są to urządzenia zapewniające profesjonalne i ekspresowe prasowanie. Tak naprawdę powinny znaleźć się w każdym domu, w którym prasuje się często i w dużej ilości. Jednak w przeciwieństwie do modeli klasycznych zajmują dużo miejsca, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić – a szkoda, bo warte są swojej ceny. Stacje pozwalają nawet na kilkugodzinną walkę z zagnieceniami bez konieczności ciągłego dolewania wody. Co więcej, są najskuteczniejszymi urządzeniami na rynku. Wystarczy jedno pociągnięcie by rozprasować grube tkaniny czy ubrania złożone w kostkę – wszystko za pomocą pary. Jeśli masz kłopoty z dostosowaniem temperatury prasowania do rodzaju tkaniny lub po prostu przypalanie ubrań to Twoja specjalność – przemyśl zakup modelu, który prasuje samą parą i nie ma możliwości regulacji temperatury. Gorąca para rozprostuje każde zagniecenie bez ryzyka przypalenia materiału.

Jakie żelazko kupić?

 

Liczba żelazek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak się w tym wszystkim połapać i co ma największy wpływ na skuteczność prasowania? Przede wszystkim parametry, rozwiązania i akcesoria – nie zapominajmy, że prasowanie to nie tylko dobre żelazko, ale i dobra deska.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość stopy żelazka, która ma bezpośredni kontakt z tkaniną. Od tego z jakiego materiału jest wykonana zależy jak szybko będzie się nagrzewała i jaki będzie jej poślizg po materiale. Warto również zwrócić uwagę na jej kształt i rozłożenie otworów przez które wydobywa się para. Stopa zwężona na jednym końcu i mająca opływowy kształt ułatwia prasowanie trudnodostępnych takich jak okolice guzików czy kieszonek. Dodatkowo prasowanie tych miejsc ułatwia specjalne wcięcie wzdłuż stopy.

 


Sprawdź żelazko BOSCH TDA 3028210!

 

Przydatne funkcje żelazka:

 

Kupując żelazko koniecznie zwróć uwagę na to czy urządzenie ma blokadę kapania, funkcję automatycznego wyłączenia i samoczyszczenia. Każde z tych rozwiązań ułatwi użytkowanie i pozwoli lepiej zadbać o kondycję żelazka. Blokada kapania to także sposób ochrony samych tkanin. Przede wszystkim zapobiega ona wytwarzaniu się pary w momencie, gdy temperatura jest zbyt niska, wyciekaniu wody, gdy urządzenie jest postawione w pozycji pionowej lub gdy jest jeszcze nienagrzane. Bez zastosowania tej funkcji, wydobywająca się z urządzenia woda powoduje powstawanie plam na ubraniach. A ich usunięcie wcale nie jest proste. Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest automatyczne wyłączenie, które dba o to, by pozostawione bez nadzoru urządzenie nie przegrzało się i nie spowodowało spięcia – o przypaleniu ubrań nie wspominając. O ubrania i samo żelazko dba funkcja samoczyszczenia i filtr antywapienny. Filtr może być albo wymienny, albo wbudowany na stałe. Pierwszy wymaga regularnej wymiany, a drugi czyszczenia. Z kolei funkcja samoczyszczenia w dużym stopniu ułatwia udrożnienie otworów parowych, w których z czasem gromadzi się kamień. I tutaj liczy się przede wszystkim systematyczność. Warto dokupić specjalne odkamieniacze w sztyfcie lub w płynie, które pomogą pozbyć się osadów.

Jak już wspominaliśmy samo żelazko to nie wszystko. Dobra deska również ułatwia prasowanie i sprawia, że jest ono bardziej komfortowe. Wybór właściwej jest szczególnie ważny w przypadku stacji pary, które mają duże gabaryty. Odpowiednia szerokość i duża stabilność sprawiają, że stacja zmieści się na desce, co znacznie ułatwi prasowanie. Jeśli zwykły model to dla Ciebie za mało – koniecznie wybierz deskę elektryczną. Na rynku dostępnych jest kilka modeli: ze zintegrowanym przedłużaczem, tzw. deski aktywne i systemy prasowania. Najbardziej zaawansowane są deski aktywne i systemy prasowania, które często są zintegrowane ze stacjami pary. W obu przypadkach mówimy o produktach, które mają dodatkowe funkcje takie jak np. funkcja odsysania pary, podgrzewania, wyrzutu pary czy nadmuchu – wszystkie ułatwiają prasowanie i czynnie wspomagają pracę żelazka.


Sprawdź naszą ofertę żelazek!