Poradniki Eksperta

Marzec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy


Kontynuujemy naszą serię kalendarza ogrodniczego. Jako że wiosna jest tuż za pasem, warto przyjrzeć się jak wygląda marzec w ogrodzie. To bardzo aktywny okres, jednak wiele zadań zależy od aktualnej pogody. Jak mówi stare polskie przysłowie „w marcu jak w garncu”, co oznacza, że należy spodziewać się wszystkiego. Pierwsze słoneczne dni będą mieszać się z nawrotami zimy i przymrozkami. Dlatego regularnie śledź prognozy i dane ze stacji pogodowej jeśli takową posiadasz. Pomoże Ci to dokładnie ustalić jakie prace w ogrodzie w marcu możesz wykonać.Marzec w ogrodzie


Co sadzić w marcu?


Oprócz typowych prac pielęgnacyjnych i porządkowych, marzec w ogrodzie jest dobrym okresem na posadzenie drzewek owocowych, np. wiśni lub czereśni, a także traw ozdobnych. Z roślin ozdobnych pod koniec marca możesz posadzić także róże uprawiane w doniczkach. To również dobry czas na rozpoczęcie prac w warzywniku. Warto wysiać nasiona takich roślin jak marchew, rzodkiewka, koper, groch, bób czy dymka, ponieważ niskie temperatury nie są dla nich tak szkodliwe. W przypadku pozostałych warzyw przygotuj rozsady. Dotyczy to np. pomidorów, bakłażanów, papryki, kapusty, cebuli czy sałaty. Choć wysadzisz je w późniejszym okresie, to dzięki temu uzyskasz obfitsze plony.


Dobrym pomysłem jest, aby uprawę zorganizować w przydomowej szklarni. Nie musisz jej budować samodzielnie. Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. W zależności do potrzeb możesz wybrać duży tunel foliowy, idealny na większą działkę lub przydomową miniszklarnię, która sprawdzi się nawet podczas uprawy na tarasie. Niezależnie od rozwiązania zapewni ono optymalne warunki dla rozwoju roślin, zwłaszcza w czasie niższych temperatur.tunDbanie o trawnik w marcu


Marzec w ogrodzie upłynie przede wszystkim na pracach na świeżym powietrzu. To dobry okres, aby zabrać się m.in. za pielęgnację trawnika. Powinieneś z niego usunąć zeschnięta trawę czy resztki gałęzi. W ogrodowych porządkach pomoże Ci np. zamiatarka. Przy jej pomocy bez problemu oczyścisz zarówno powierzchnie twarde jak i trawnik z resztek organicznych. Jeśli wolisz tradycyjne metody i przyda Ci się trochę ruchu po leniwej zimie, sięgnij po prostu po uniwersalne grabie. Oprócz tego gdy na trawniku zgromadził się filc możesz wykonać wertykulację. Wybór wertykulatorów jest naprawdę szeroki, od maszyn elektrycznych po spalinowe. Szczególnie polecamy modele, które mają również funkcję aeracji.


Wertykulatory w naszej ofercie


Możesz wykonać wałowanie i wysiać trawę w miejscach, gdzie są jej ubytki. Pierwsze koszenie zalecamy, abyś wykonał gdy temperatury w nocy nie będą spadały poniżej 0. Druga połowa marca powinna być na to dobrym okresem. Jeśli przymierzasz sie do zakładania trawnika, to warto wcześniej przemyśleć wybór odpowiedniej kosiarki. Modele spalinowe są niezastąpione na dużych działkach o powierzchni np. 1000 m.kw. Do małych przydomowych trawników polecamy kosiarki elektryczne zasilane z sieci lub kosiarki akumulatorowy jeśli zależy Ci na swobodzie pracy. Pamiętaj, że akumulatory do narzędzi możesz wykorzystać w innych bezprzewodowych narzędziach ogrodowych danego producenta. Pod koniec marca i kilka dni po wykonaniu pierwszego koszenia warto również zdecydować się na nawożenie trawnika, środkami które pobudzą jego wzrost. Są to nawozy azotowe. Zarówno do wysiania trawy jak i rozrzucania nawozów możesz wykorzystać siewnik ogrodowy. który sprawdzi się na dużych i średnich powierzchniach. Poza sezonem przyda się on np. do rozrzucania soli przemysłowych czy piasku.


Kosiarki w naszej ofercie:


Marcowe prace ogrodowe


Oczywiście marzec w ogrodzie nie ogranicza się jedynie do dbania o trawnik. Prac jest znacznie więcej. W przypadku, gdy mrozy ustały, możesz częściowo usunąć z roślin zimowe zabezpieczenia. Naturalnie stale sprawdzaj prognozę pogody, ponieważ jest ryzyko wystąpienia przymrozków. Ciepły marzec to również dobry okres na to aby przyciąć drzewka owocowe oraz kwitnące latem krzewy. W tym celu z pewnością pomocny okaże się sekator. Jeśli nie masz wielu drzewek z powodzeniem wystarczy Ci model ręczny. Jednak w wypadku większych ogrodów warto pomyśleć o sektorze akumulatorowym. Praca z nim będzie znacznie mniej uciążliwa i przyda się on przez cały rok. W przypadku starszych i większych drzew niezbędna może być piła łańcuchowa. Przycinanie ma korzystny wpływ na drzewa i krzewy owocowe. Co prawda zmniejsza ono liczbę pąków, a co za tym idzie owoców, jednak są one większe i mają lepszy smak. Oprócz tego poprawia ono walory estetyczne drzew i krzewów.


Piły łańcuchowe w naszej ofercie:


Prace porządkowe w marcu


W zasadzie, marzec w ogrodzie jest ostatnią chwilą, aby wykonać prace porządkowe przed nadchodzącą wiosną. Po zimie powinieneś dokładnie skontrolować stan roślin, przede wszystkim drzew i krzewów. Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia powstałe w wyniku mrozu lub chorób. W razie potrzeby możesz zastosować odpowiednie środki ochrony. Jeśli część pędów i gałęzi jest obumarła, nie zwlekaj z ich przycięciem, tylko je usuń. Resztki roślin, które nie były zarażone chorobami, możesz zmielić w rozdrabniaczu do gałęzi i przeznaczyć na kompost.


Glebę, w której w kolejnych miesiącach rozsadzisz kwiaty czy warzywa, powinieneś odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy ją spulchnić, jeśli to mały obszar wystarczy, że skorzystasz ze szpadla i glebę wymieszasz np. z kompostem. Na większych powierzchniach warto się wspomóc glebogryzarką. Szczególnie dużymi możliwościami dysponują modele spalinowe. Z takim sprzętem bez problemu przygotujesz działkę na wysiew trawnika czy warzyw. Do niektórych maszyn dostępne są nawet dodatkowe akcesoria jak obsypniki, czy pług śnieżny albo kosiarka listwowa. Dzięki temu sprzęt będzie służył przez cały rok. Rośliny, które są już w glebie możesz dodatkowo nawieźć przy powierzchni.


Glebogryzarki w naszej ofercie:


Przechowywanie wyposażenia


Z pewnością marcowe prace w ogrodzie ułatwią Ci odpowiednie narzędzia. Warto mieć warunki do ich przechowywania. W takich zdaniach sprawdzą się np. skrzynie ogrodowe. Są dostępne w różnych kolorach oraz odporne na warunki atmosferyczne. Mogą także służyć jako siedzisko. Bez trudu w środku zmieścisz mniejsze narzędzia ręczne, nasiona, nawozy i inny potrzebny sprzęt. Skrzynie sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale również balkonie.O czym pamiętać?


Jak widać, marzec w ogrodzie jest bardzo aktywny, jednak jeszcze raz przypominamy, że zakres prac w dużej mierze nie zależy od nas ale pogody. Na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, dlatego nie powinniśmy się spieszyć z wykonywaniem określonych działań przy niekorzystnej aurze. Znacznie lepiej jest wstrzymać się np. z przycinaniem drzew, wysiewem roślin lub pierwszym koszeniem, jeśli pogoda na to nie pozwala. W kwietniu warunki powinny być już znacznie stabilniejsze. Jakie prace możesz wykonać w tym okresie, dowiesz się z kolejnej części naszego kalendarza ogrodowego.


Sprawdź również:

Kalendarz ogrodniczy – prace w ogrodzie na każdy miesiąc

Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

Luty w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756