Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem?

 2023-07-17 

Wprowadzenie rozmycia tła do zdjęć może zwrócić uwagę na określony obiekt, na przykład osobę na portrecie lub element w martwej naturze, jednocześnie dodając Twoim zdjęciom profesjonalnego charakteru. Piękne rozmycie tła, znane również jako bokeh, można osiągnąć podczas sesji zdjęciowej, a nawet po zrobieniu fotografii, dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu do edycji. Tworzenie rozmytego tła może wydawać się trudne, ale gdy poznasz już podstawowe zasady jego powstawania, okaże się, że tak naprawdę jest to dość prosta sztuczka. Rozmyte tło zwraca uwagę na to, co ważne. Odgrywa też często rolę w odróżnianiu profesjonalnego portretu od zwykłego zdjęcia. Jednak jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem? Poprzez połączenie możliwości sprzętu, właściwych ustawień i rozmieszczenia tematów na planie zdjęciowym.

Czego będziesz potrzebować, aby stworzyć rozmyte tło

Sprzęt, którego używasz, sprawi, że rozmyte tło będzie łatwiejsze lub trudniejsze do osiągnięcia. Może to być aparat bezlusterkowy lub lustrzanka cyfrowa. Im większy jest czujnik aparatu, tym łatwiej uzyskać rozmycie tła. 


Aparat pełnoklatkowy zapewni największe rozmycie tła, ale nawet budżetowa lustrzanka cyfrowa lub aparat bezlusterkowy, lub kompaktowy aparat z matrycą APS-C w środku nadal będą oferować sporą ilość tego rozmycia tła.


Przysłona obiektywu to jedno z ustawień, które pomaga uzyskać rozmycie tła. Ale różne obiektywy mają różne dostępne ustawienia przysłony. W przypadku rozmytego tła najlepiej byłoby użyć obiektywu o dostępnej przysłonie co najmniej f/2,8. Niższe liczby f zapewnią jeszcze większe rozmycie. Obiektyw 50 mm f/1,8 jest do tego lepszy, a f/1,4 może dać obraz jeszcze bardziej rozmyty, ale te obiektywy mają znacznie wyższą cenę. Wbrew powszechnemu przekonaniu obiektyw o dłuższej ogniskowej w rzeczywistości nie powoduje większego rozmycia. Jednak im dłuższa ogniskowa, tym bardziej skompresowane (lub bliższe) jest to tło. Przy dłuższym obiektywie rozmycie tła jest przesadzone. Natomiast za pomocą obiektywu szerokokątnego także można uzyskać ładne rozmycie tła.


Przysłona i sprzęt odgrywają dużą rolę w tym, jak rozmyte jest to tło. Obiektyw ustawia ostrość na podstawie odległości – coś, co znajduje się w tej samej odległości od aparatu, co obiekt, będzie równie ostre. Im dalej tło jest od obiektu, tym bardziej będzie ono rozmyte. Jeśli zrobisz portret osoby opartej o ceglaną ścianę, nawet przy f/1,8, ta ściana będzie tylko nieznacznie rozmyta.


Spróbuj zrobić portret osoby stojącej kilkadziesiąt centymetrów przed ścianą. Ściana stworzy znacznie bardziej miękkie tło. Gdy odsuniesz obiekt dalej od tła lub dodasz więcej pustej przestrzeni między obiektem a tłem, pomoże to stworzyć jeszcze więcej rozmycia.


Jak zrobić zdjęcie z rozmazanym tłem za pomocą przysłony

Ustawienie aparatu, które określa rozmycie tła, nazywa się przysłoną. Odnosi się to do tego, jak szeroki (lub wąski) jest otwór w obiektywie. Przysłona jest oznaczona liczbami f; wyższe liczby oznaczają mniejsze otwarcie soczewki – f/1,8 to szeroka przysłona, a f/11 to wąska przysłona. Szeroka przysłona stworzy tak zwaną płytką głębię ostrości. Na obrazie o małej głębi ostrości bardzo mała część obrazu jest ostra. Im węższa przysłona, tym bardziej obraz jest ostry. Ten mały kawałek odległości, który jest ostry przy f/1,8, rozszerza się wraz ze zwiększaniem przysłony. Szeroka przysłona tworzy miękkie, rozmyte tło a wąska przysłona sprawia, że większa część obrazu jest wyostrzona.


Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem? Ustaw aparat w trybie AV (Canon), A (Nikon) lub M. Takie ustawienie to tryb priorytetu przysłony. W trybie przysłony kontroluje się ustawienia przysłony, podczas gdy szybkość migawki jest określana przez aparat.


Wybierz najszerszą możliwą przysłonę. Twój aparat jest wyposażony w przycisk, pokrętło lub pierścień przysłony na obiektywie, który ją kontroluje. Użyj go, aby wybrać najszerszą możliwą przysłonę, na którą pozwala twój obiektyw. Może to być f/1,4, f/1,8, f/2,8 lub f/4, w zależności od posiadanego obiektywu.


Każdy obiektyw ma określoną ogniskową. Niektóre mają stałą (obiektywy stałoogniskowe), a inne obsługują całą gamę (obiektywy zmiennoogniskowe). Z reguły dłuższe ogniskowe pozwalają na większe rozmycie tła (płytka głębia ostrości).


Pomyśl o jakimkolwiek obiektywie, który jest dłuższy niż 50 mm. Na przykład obiektyw 85 mm to klasyczny obiektyw portretowy, który pięknie rozmyje tło. A im więcej milimetrów dodasz, tym większy efekt rozmycia. Jeśli używasz obiektywu kitowego 18 – 55 mm, ogniskowa 55 mm ma największy potencjał do uzyskania efektu rozmycia. Innym aspektem, który wpływa na rozmycie tła, jest odległość od fotografowanego obiektu. Im krótsza odległość fotografowania, tym płytsza głębia ostrości (a tym samym bardziej rozmyte tło). Ponadto im dalej tło od obiektu, tym wyższy poziom rozmycia można osiągnąć. Teraz skup się na obiekcie (a najlepiej na jego oczach), naciskając spust migawki do połowy. Wreszcie, gdy usłyszysz dźwięk potwierdzający blokadę autofokusa, wciśnij przycisk do końca. Jeśli wszystko jest w porządku, tło będzie miękkie i rozmyte, czyli osiągniesz swój cel.

Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem fotografując smartfonem?

Jeśli myślałeś, że do uzyskania rozmytego tła niezbędny jest aparat fotograficzny, wiedz, że się myliłeś. Jest wiele innych możliwości zrobienia takich zdjęć. W smartfonach iOS – jeśli jeszcze nie zrobiłeś zdjęcia, możesz użyć trybu portretowego, aby automatycznie rozmyć tło. Pamiętaj, że chociaż czasami może to działać w przypadku innych obiektów, najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć ludzi. A jeśli nie zrobiłeś zdjęcia w trybie portretowym, możesz stworzyć efekt rozmycia tła po fakcie za pomocą aplikacji. Niektóre telefony z Androidem, oferują podobne możliwości trybu portretowego do iPhone'a, aby automatycznie rozmywać tło zdjęć. W przeciwnym razie, jeśli Twój telefon nie zapewnia odpowiedniej funkcjonalności w standardowej aplikacji aparatu, warto skorzystać z aplikacji producentów zewnętrznych.


Systemy Windows i MacOS także zawierają proste aplikacje do dodawania rozmycia tła do obrazów. Możesz też rozmyć tło, korzystając z programów do edycji zdjęć.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756