Poradnik Eksperta > Komputery i tablety > Jaki monitor kupić?

Jaki monitor kupić?

Monitor to jeden z najważniejszych elementów zestawu komputerowego. Źle dobrany nie tylko nie pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjału naszego sprzętu, ale może wręcz przeszkadzać podczas pracy czy zabawy z grami. Zastanawiając się więc nad tym, jaki monitor kupić, należy przede wszystkim uwzględnić jego główne przeznaczenie. Nie ma bowiem czegoś takiego, jak dobry monitor do wszystkiego.

 

Matryca monitora

 

Patrząc na specyfikację poszczególnych ekranów, wyróżnić można kilka parametrów, które mają największy wpływ na jego działanie. Podstawowym jest typ zastosowanej matrycy, a więc elementu odpowiadającego bezpośrednio za wyświetlanie obrazu. Obecnie trafić można przede wszystkim na trzy rodzaje matryc: TN, IPS i VA (w tym z ich wariantami, jak chociażby AMVA+). Każda z nich ma swoje wady i zalety, a także przeznaczona jest dla nieco innych odbiorców.

 

Matryca tn

 

Niegdyś najpopularniejsza i stosowana najszerzej, obecnie uznawana za wybór budżetowy. Rzeczywiście, monitory wyposażone w ten rodzaj matrycy są przeważnie najtańsze. Odbywa się to kosztem gorszego niż w pozostałych przypadkach odwzorowania barw i mniejszych kątów widzenia, pod którymi obraz nie traci na jakości. Największą zaletą tego typu matryc jest ich bardzo niski czas reakcji. Brak opóźnień jest cechą, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku szybkich gier. Monitory z matrycami TN można więc polecić osobom, które nie mają dużego budżetu, a komputer służyć ma głównie do grania.

 

Matryca ips

 

To rozwiązanie przeważnie droższe od TN, ale i posiadające szersze spektrum zastosowań. Matryce IPS charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorów, wysokim kontrastem i szerokimi kątami widzenia. W tańszych monitorach IPS zauważymy jednak wysokie czasy reakcji, co w przypadku bardzo szybkich gier może wywoływać efekt smużenia ekranu. Monitory z matrycami tego typu świetnie nadają się do prac biurowych i profesjonalnego zastosowania, jako monitory dla grafików czy montażystów. Dzięki szerokim kątom widzenia na matrycach IPS bardzo dobrze ogląda się również filmy. W przypadku modeli z niskimi czasami reakcji, można je polecić także do zastosowań gamingowych.

 

 

Matryca va

 

To z kolei swoisty kompromis pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami. Również cechuje się wysokim kontrastem i dobrymi kątami widzenia, zachowując przy tym przyzwoite czasy reakcji. Monitory z matrycami VA znajdą więc zastosowanie zarówno w przypadku gier, oglądania filmów, jak i pracy biurowej. Gorsze odwzorowanie barw niż w przypadku IPS sprawia jednak, że nie będzie to najlepszy wybór dla profesjonalnych grafików.

 

Pozostałe parametry

Wybór matrycy to tylko początek. Monitory cechują się bowiem całym szeregiem parametrów technicznych, które mają wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.

 


Wielkość i rozdzielczość matrycy

 

Jedna z pierwszych i najważniejszych cech, na którą zwracamy uwagę. Preferowana wielkość to kwestia indywidualna, zależna od zasobności portfela (im większy monitor, tym droższy) i miejsca na biurku. Obecnie największą popularnością cieszą się monitory o przekątnych pomiędzy 21 a 29 cali. Drugi parametr – rozdzielczość – ma już wymierny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Standardem wciąż jest fullHD (1920x1080 lub 2560x1080 w przypadku monitorów ultrapanoramicznych o proporcjach 21:9). Przy ekranach większych niż 27 cali taka rozdzielczość może okazać się jednak niewystarczająca. Wtedy warto rozejrzeć się za ekranami o rozdzielczości 2K (2560x1440). Szeroko reklamowana rozdzielczość 4K to z kolei niewątpliwie przyszłość, ale obecnie jej zalety wykorzystają jedynie osoby posiadające monitor do zadań profesjonalnych bądź gracze z bardzo zasobnymi portfelami – aby wyświetlić płynnie obraz 4K w najnowszych grach, potrzebny jest naprawdę topowy zestaw komputerowy.

 

Odświeżanie ekranu

 

Parametr wyrażany w hertzach (Hz), oznaczających ilość klatek animacji, które w ciągu sekundy jest w stanie wyświetlić monitor. Im wyższa wartość, tym płynniejszy obraz. W przypadku monitorów dla graczy warto rozejrzeć się za modelami wyświetlającymi obraz w 120, bądź 144 Hz. Dla przeciętnego użytkownika wystarczy jednak i 60 Hz.

 

Kontrast monitora

 

Ten parametr jest bardzo trudny do porównania i oceny jego wpływu na jakość obrazu. Wszystko przez sposoby jego pomiaru, a także niewspółmiernie duży wpływ jasności ekranu na otrzymany wynik. Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na kontrast statyczny, który zamyka się najczęściej w przedziale 1:600 - 1:5000. Tutaj (w teorii) im wyższa wartość, tym lepiej. W praktyce jednak producenci monitorów często zawyżają te wyniki, faworyzując monitory o najwyższej jasności, które niekoniecznie mogą pochwalić się najlepszą jakością obrazu. Za standard można uznać kontrast statyczny 1:1000.

 

Czas reakcji

 

Oznacza ile czasu upływa od wysłania sygnału z komputera do jego odwzorowania na monitorze. Im niższa wartość czasu reakcji, tym lepiej, a odczuć powinni to głównie gracze. W przypadku monitorów gamingowych należy zwrócić uwagę, by czas reakcji nie przekraczał znacząco 5ms.

 
 

Jak widzisz, wybór jest naprawdę duży i na pewno wybierzesz monitor odpowiedni dla Ciebie. W nasze ofercie znajdziesz modele odpowiadające graczom, grafikom i osobom surfującym nieustannie w sieci. Weź pod uwagę parametry, na które zwróciliśmy uwagę i wybierz monitor dla siebie!