Poradniki Eksperta

Jaki procesor do laptopa kupić? Sprawdź, jaki wybrać


Kupując laptopa chciałbyś po prostu szybko dokonać transakcji i cieszyć się nowym sprzętem? Ilość konfiguracji podzespołów może ten proces wydłużyć. Chyba, że zapoznasz się z naszym poradnikiem! Podpowiadamy, jaki procesor do laptopa wybrać.jaki procesor do laptopa


Wybór spośród gigantów, czyli jaki procesor do laptopa kupić?


Tak naprawdę, decydując się na zakup komputera (stacjonarnego lub przenośnego), masz do wyboru procesory dwóch producentów. To Intel oraz AMD. Oczywiście sprawa byłaby zbyt prosta, gdybyś musiał wybrać po prostu którąś z dostępnych marek. Każda z nich oferuje kilka serii procesorów, które różnią się parametrami technicznymi, a co za tym idzie – docelowym przeznaczeniem. Jeśli chcesz wybrać dobrze, musisz poznać rodziny procesorów. Pokrótce opowiemy o każdej z nich. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki procesor do laptopa (Intel czy AMD) wybrać.


Sprawdź również: Wymiana procesora w laptopie - czy jest możliwa?


Kilka słów o każdej z rodzin procesorów


Zacznijmy od procesorów Intel. Podstawową serią jest Celeron. To coraz rzadziej występujący typ procesorów Intel, który oferuje najniższą wydajność. Laptop w niego wyposażony sprawdzi się do surfowania po sieci i lekkiej pracy biurowej. Nieco lepiej prezentuje się seria Pentium, choć jej popularność spadła wraz z wprowadzeniem procesorów kilkurdzeniowych. 


Następnie do wyboru masz Intel Core i3, i5, i7 oraz i9. Teoretycznie najlepszą wydajność będą oferowały modele z większą cyfrą przy symbolu, ale musisz także brać pod uwagę numer po myślniku. Oznacza on generację procesora, a jak wiadomo – im nowszy sprzęt, tym nowocześniejsze rozwiązania oferuje. Patrz także na literki występujące po ciągu liczb. Symbole H i HK oznaczają modele przeznaczone dla graczy, Y zaś to niskonapięciowe procesory montowane w ultrabookach. Do użytku biurowego wystarczy sprzęt sygnowany literą U.Podział w procesorach AMD jest podobny. Najmniej wydajne procesory do podstawowego użytku umieszczono w rodzinie Athlon. Następnie masz do wyboru cztery rodziny Ryzen: 3, 5, 7 i 9. Nadawanie symboli przez AMD wygląda bardzo podobnie do metodyki Intela. Pierwsza cyfra po nazwie rodziny oznacza generację procesora. 


Kolejne to symbol modelu, a litera oznacza docelowe przeznaczenie. H i HS to oznaczenie procesorów gamingowych, zaś U – domowych oraz biznesowych. Wbrew pozorom, to bardzo łatwe. Teraz musisz zdecydować, jaki procesor do laptopa – Intel czy AMD?


Wybór procesora – zacznij od zdefiniowania przeznaczenia komputera


Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z wyboru, musisz określić swoje potrzeby. Do pracy biurowej lub nauki nie potrzebujesz bardzo wydajnego komputera. Z kolei jeśli szukasz sprzętu do gier, powinieneś zdecydować się na urządzenie o możliwie najlepszych parametrach, które pozwoli na komfortową rozrywkę w dobrej jakości obrazu.


Jeśli szukasz laptopa, którego będziesz używał do wielu celów, lepiej wybierz mocniejsze urządzenie, które sprawdzi się w każdych okolicznościach. Zakup komputera to przeważnie inwestycja na kilka lat, więc trzeba podejść do niego z rozwagą. W przypadku laptopa jest to o tyle ważne, że procesora w tego typu konstrukcji nie da się wymienić na lepszy model.


jaki procesor do laptopa


Podzespoły są na stałe zamontowane na płycie głównej, a nie tak jak w przypadku komputera stacjonarnego – instalowane za pośrednictwem odpowiednich złącz. Do najprostszych zadań, w tym nauki czy pracy biurowej, odpowiednie będą procesory Pentium lub Athlon, choć i one mogą okazać się niewystarczające podczas korzystania z rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych lub profesjonalnego oprogramowania. Dla graczy najlepsze procesory do laptopa to te oznaczone symbolem H, HK lub HS. Polecane będą także podzespoły z rodzin Core i7, Core i9, Ryzen 7 i Ryzen 9. Warto także poszukiwać komputerów wyposażonych w procesory najnowszych generacji. Z każdą kolejną odsłoną procesory oferują lepsze parametry, co w efekcie przekłada się na ich lepszą wydajność końcową.


Sprawdź również: Jaki procesor do komputera kupić?


Ile kosztuje laptop z dobrym procesorem?


I tutaj znowu wszystko zależy od rodzaju komputera i jego przeznaczenia. Jeśli szukasz laptopa z procesorem umożliwiającym komfortową rozgrywkę, musisz liczyć się na pewno z większym wydatkiem, niż w przypadku sprzętu biurowego. Jeden z najtańszych ultrabooków wyposażony w AMD Ryzen 7 trzeciej generacji to wydatek w wysokości około 3000 zł. Z kolei laptop gamingowy z procesorem Intel Core i9 dziesiątej generacji to wydatek sięgający nawet 10000 złotych. Taki sprzęt zdecydowanie odpowie na wymagania bezkompromisowych użytkowników. Jeśli szukasz komputera tylko do pracy i nauki, bez problemu znajdziesz laptop w cenie do 2000 zł. Pamiętaj, że to tylko kilka przykładów. Najlepiej sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego i znajdź sprzęt, który w 100 procentach odpowie na Twoje oczekiwania.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert