JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Kupujemy tablet dla dziecka – na co warto zwrócić uwagę?

Kupujemy tablet dla dziecka – na co warto zwrócić uwagę?

Ze względu na rozmiar, cenę i możliwość dostosowania oprogramowania, tablety są najczęściej kupowanymi urządzeniami dla najmłodszych. Tablety dla dzieci, zwłaszcza tych małych, wydają się być lepszym rozwiązaniem niż dużo popularniejsze do niedawna laptopy. Duża w tym zasługa producentów, którzy pochylili się nad potrzebami rodziców i ich pociech, tworząc modele przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

 


Dlaczego tablet?


Początkowo, dla dzieci laptop może być trudniejszy w obsłudze niż tablet. Wymaga on większej wiedzy oraz umiejętności korzystania z klawiatury, natomiast modele laptopów wyposażone w ekran dotykowy są dużo droższe. Klasyczny netbook będzie więc lepszym prezentem dla nastolatków niż dla dzieci, które dopiero uczą się obsługi urządzeń elektronicznych. Co więcej, tablet dla dzieci jest mniejszy niż przenośny komputer i bardziej  poręczny, a dodatkowo okazuje się także atrakcyjniejszym urządzeniem pod względem oprogramowania – wiele modeli fabrycznie wyposażono w aplikacje do zabawy i nauki lub tryb przeznaczony specjalnie dla maluchów.  

Tablet dla najmłodszych – czyli jaki?


Kupując tablet dla dziecka chcesz, żeby spełniał przede wszystkim dwie funkcje – edukacyjną i rozrywkową. Maluchy bardzo szybko przyswajają nowe umiejętności, korzystają z metody prób i błędów, dlatego nie musisz się obawiać, że nie poradzi sobie z obsługą tabletu. Prosty interfejs dostępny na większości tego typu urządzeń pozwala na intuicyjną nawigację i już po kilku próbach przestaje sprawiać dziecku kłopot. Jeśli jednak obawiasz się, że w ten sposób stracisz nad dzieckiem kontrolę, możesz temu łatwo zapobiec. Wystarczy, że zainstalujesz kontrolę rodzicielską, czyli program blokujący otwieranie konkretnych stron. W ten sposób otrzymasz możliwość sprawowania nadzoru nad tym, jakie strony odwiedza dziecko. Za pomocą ochrony rodzicielskiej możesz również całkowicie zablokować dostęp do Internetu. Niektóre tablety posiadają także tryb „dziecko”, który po włączeniu ogranicza funkcje urządzenia do tych najbardziej potrzebnych.
 
W przypadku pociech, które nie chodzą jeszcze do szkoły, a tablet ma je przede wszystkim uczyć i bawić, najlepszym wyborem będzie tablet edukacyjny dla dzieci. 

To urządzenie:

•    ma wzmocnioną obudowę, 

•    wyposażone jest zazwyczaj w specjalne uchwyty i wygodne przyciski (warto przy zakupie zwrócić uwagę, czy takowe posiada), które znacznie ułatwiają posługiwanie się tabletem i zabezpieczają go przed zniszczeniem w razie upadku,

•    posiada (na ogół) wzmocniony i wodoodporny ekran (można go zastąpić wodoszczelnym pokrowcem), 

•    posiada również zakryte gniazda, takie jak wejście na kartę pamięci, aby dziecko nie mogło niczego wyciągnąć ani wepchnąć na siłę.  

Wybierając tablet edukacyjny dla dzieci powinieneś także zwrócić uwagę na oprogramowanie. Tego typu urządzenia mają zainstalowane liczne programy do nauki czytania i liczenia, a także gry, które będą stymulować rozwój dziecka. Co ciekawe i na pewno przydatne dla wielu rodziców, na wielu tabletach możliwe jest także zainstalowanie tzw. kontroli czasu. Wyłącza ona urządzenie lub wymaga podania hasła po określonym czasie używania. Wówczas urządzenie odblokować może tylko rodzic.

 


Parametry dziecięcych modeli


Łatwo rozpoznać tablety przeznaczone dla dzieci. Większość z nich ma kolorową obudowę, często zdobioną rysunkami. Wielkość ekranu wynosi około 7 cali, co pozwala na łatwą obsługę i wyświetlanie optymalnie dużych ikon. Pamięć RAM wielkości 512 MB powinna wystarczyć do szybkiego działania gier i aplikacji, a pamięć wbudowana nie powinna być mniejsza niż 4 GB. 

Większość urządzeń dostępnych na rynku dysponuje wspomnianą pojemnością, dzięki czemu zmieści się na nich wystarczająca ilość aplikacji, muzyki i filmów. Jeśli zdecydujesz się na kupno klasycznego tabletu, wyposaż go od razu w wytrzymały pokrowiec i zadbaj o odpowiednie aplikacje. Twojemu dziecku spodobają się pewnie gry do rysowania, wirtualne kolorowanki, czy gry matematyczne i logiczne. Warto zwrócić uwagę na to, aby były one w języku polskim (chyba, że zależy nam na edukacji językowej dziecka) oraz nie wyświetlały reklam, poprzez które można przypadkiem przejść na różne niebezpieczne strony. 

Wymagania rosną z wiekiem


Jeśli Twoje dziecko wyrosło już z kolorowanek, a tablet przyda mu się także w szkole, warto rozważyć kupno standardowego urządzenia. Musisz się liczyć w tym przypadku ze wzrostem ceny urządzenia oraz potencjalnie większą odpowiedzialnością rodzica za dostępne dla dziecka treści. Ponownie warto więc zwrócić uwagę na ochronę rodzicielską lub tryby obsługi dla dzieci, które w wypadku tradycyjnych tabletów pozwalają na stworzenie drugiego pulpitu, dostępnego tylko dla rodzica, na którym znajdą się ukryte przed dzieckiem ustawienia i aplikacje. 

Ponieważ tablet nie będzie już tylko wykorzystywany do gier i zabaw, ale stanie się także przydatny przy szkolnych projektach i zadaniach, warto zadbać o jego odpowiednie parametry. Pamięć RAM powyżej 1 GB i dwurdzeniowy procesor powinny dobrze się sprawdzić, a systemy Android lub Windows 8 będą kompatybilne z innymi urządzeniami w Twoim domu, takimi jak laptopy i smartfony. Warto, aby pojemność wbudowana nie była mniejsza niż 8GB – starsze dziecko to większe wymagania i więcej potrzebnych plików. 

Przed kupnem warto jeszcze przejrzeć ranking polecanych modeli oraz poznać opinie ekspertów i innych użytkowników, aby wybrać model, w którym jakość idzie w parze z ceną.