JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Komputery i tablety   Premiery tuż, tuż - wybór laptopa gamingowego

Premiery tuż, tuż - wybór laptopa gamingowego

Chociaż wciąż można usłyszeć głosy, że do grania najlepiej nadają się stacjonarne komputery, to jednak obecnie również laptopy świetnie radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi grami. I chociaż laptopy do gier są wyraźnie większe i cięższe od biurowych odpowiedników, to wciąż jest to sprzęt o dużej mobilności, dzięki któremu nie musimy rezygnować z gier, gdy jesteśmy poza domem. Co oferują laptopy dla gracza i jak dokonać właściwego wyboru przy zakupie?

 

Czy mniejszy sprzęt to mniejsza wydajność?

 

Czasy, gdy laptopy zostawały daleko w tyle za komputerami stacjonarnymi, minęły już chyba bezpowrotnie. Jeszcze kilka lat temu literka "M" w nazwie karty graficznej, oznaczająca wersję mobilną, przeznaczoną do laptopów, ostrzegała przed jej mocno okrojoną wersją. Współczesne karty graficzne dedykowane laptopom gamingowym osiągają nawet 80-90% wydajności swoich stacjonarnych odpowiedników, mieszcząc się jednocześnie w kompaktowej obudowie. Co prawda miniaturyzacja bez dużych strat mocy oznacza, że tego typu rozwiązania są odpowiednio droższe. Niemniej, jeżeli nie zależy nam na najwyższej jakości detalach w każdej najnowszej grze, możemy znaleźć również dobre i tanie laptopy dla graczy.

 

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Przy zakupie laptopa gamingowego należy mieć na uwadze kilka najważniejszych parametrów, które będą określać nie tylko jego wydajność, lecz także wygodę użytkowania:

 

1. Matryca określa z jednej strony wielkość całej konstrukcji, a z drugiej – rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Najpopularniejsze laptopy dla graczy mają przekątną 17 lub 15 cali. Zdarzają się jednak konstrukcje zarówno nieco mniejsze, jak i większe. W przypadku sprzętu gamingowego ważna jest rozdzielczość. Najlepiej, gdyby było to co najmniej FullHD (1920x1080 pikseli), chociaż na rynku znaleźć można także laptopy z matrycami 4K. Na jakość obrazu wpływa też rodzaj matrycy. Matryce TN są najtańsze, ale najmniej wiernie oddają kolory i nie zachwycają kątami widzenia. IPS to znacznie lepsze kąty i wierne barwy, ale okupione wyższą ceną i dłuższymi czasami reakcji. Kompromisem są matryce VA, mające uśrednione parametry obu poprzednich konstrukcji.

 

2. Karta graficzna to w laptopach dla graczy kwestia kluczowa. Obecnie najlepiej sprawdzają się konstrukcje z kartami nVidia GeForce. Laptopy wyposażone w GTX 1050 świetnie sprawdzą się natomiast w rozwiązaniach budżetowych. GTX 1060 pozwoli nam na płynne granie we wszystkie najnowsze gry, a w przypadku GTX 1070 nawet na najwyższych ustawieniach. Laptopy wyposażone w karty GTX 1080 nie mają z kolei problemów z wyświetlaniem płynnego obrazu nawet na zewnętrznych monitorach o wyższej rozdzielczości w najbardziej wymagających grach.

 

3. Jeśli chodzi o procesor, tutaj przeważają konstrukcje Intela. Warto rozglądać się za procesorami serii i5 i i7, oferującymi co najmniej cztery rdzenie i osiem wątków. Należy też pamiętać, że nie zawsze procesor posiadający wyższe taktowanie jest w praktyce wydajniejszy. Trzeba w tym wypadku zwrócić uwagę na to, z której generacji pochodzi konkretny model procesora.
W przypadku sprzętu gamingowego nie można mówić o mniejszej ilości pamięci RAM niż 8 GB. To obecnie minimalna wartość wymagana przez wiele najnowszych gier. Warto więc rozglądać się również za sprzętem wyposażonym w 12 lub 16 GB pamięci operacyjnej.

 

4. Wybieramy spośród dwóch rodzajów dysków twardych: HDD i SSD. Pierwsze to klasyczne konstrukcje talerzowe. Mają większe pojemności i są przy tym tańsze, ale też zdecydowanie wolniejsze. Dyski SSD oferują mniejsze pojemności, jednak większą szybkość działania. W tanich laptopach lepiej rozglądać się za pojemnym dyskiem HDD, bądź pomyśleć o dokupieniu do niego pojemnego dysku SSD. W laptopach ze średniej półki, gdzie pojemność dysku SSD dochodzi do 256 GB, jest to rozsądne rozwiązanie.

 

Sprawdź naszą ofertę laptopów gamingowych >>

 

Diabeł tkwi w szczegółach


O wyborze spośród dziesiątek laptopów gamingowych może zadecydować szczegół. Warto więc wiedzieć, na które z nich zwracać uwagę. W przypadku sprzętu dla graczy znaczenie ma technologia G-Sync, a więc technologia niwelująca rwanie obrazu, znacznie upłynniająca go w trakcie grania. W części laptopów znaleźć można również dedykowane graczom karty sieciowe. Oprócz zwiększonej przepustowości, niektóre rozwiązania potrafią automatycznie nadać priorytet wykorzystania łącza grze sieciowej. To ciekawa opcja dla tych, którzy mają w domu wiele urządzeń korzystających z Internetu. Ważny w laptopach gamingowych jest również system chłodzenia. Warto wybrać sprzęt, który posiada jak najwięcej wentylatorów i wywietrzników, dzięki którym temperatura wewnątrz laptopa nie będzie zbyt wysoka. W przypadku zbyt wysokich temperatur, laptop może zmniejszyć swoją wydajność i przeszkodzić w płynnej grze.