Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Historia gry No Man’s Sky – poradnik do gry

 2024-01-15 

No Man’s Sky należy do przełomowych gier, które z początku nie zyskały zbyt przychylnej opinii zarówno krytyków, jak i samych graczy. Z drugiej strony, nienajlepszy start przemienił się w późniejszy sukces, głównie dzięki sporej pokorze zaprezentowanej przez studio odpowiedzialne za ten projekt. No Man’s Sky wróciło do łask, słuchając samych graczy, którzy wskazali, co wymaga pilnej poprawy. Dzięki temu, dzisiaj możesz cieszyć się naprawdę dopracowanym wirtualnym światem, który regularnie otrzymuje bardzo interesujące rozszerzenia.

Jak zaczynał No Man’s Sky?

Jeśli dałoby się podsumować historię startu No Man’s Sky jednym słowem, najlepiej całość sytuacji oddałoby użycie określenia rollercoaster. Gra zaliczyła wyjątkowo kiepską premierę, która wiele osób wręcz rozwścieczyła. No Man’s Sky na materiałach premierowych wyglądało na coś zupełnie innowacyjnego, przełomowego wręcz, czego zasługą było samo podejście studia Hello Games, stawiającego na stworzenie rozbudowanego otwartego świata.


Wcześniej tego typu projekty były niemożliwe do zrealizowania, z powodu ograniczeń technologicznych. Gracze w domach, nie dysponowali po prostu sprzętem komputerowym lub konsolami, które były w stanie zapewnić potrzebne wsparcie odpowiednio zaawansowanymi podzespołami. Obecnie nie jest to już żaden większy problem i gracze mają do dyspozycji wydajny sprzęt. Hello Games postanowiło zatem łapać okazję, póki nie zrobił tego nikt przed nimi. Świat w No Man’s Sky został zatem stworzony z myślą o niczym nieskrępowanej eksploracji kosmosu.

No Man’s Sky poradnik do gry

Studio obiecało, że gracze będą mogli odkrywać tysiące układów planetarnych, oferujących unikatowe światy, kryjące się na mniej lub bardziej przyjaznych globach obiegających tamtejsze obce gwiazdy. Fauna i flora miała być na tyle zróżnicowana, że można by mówić o praktycznie endemicznych gatunkach wygenerowanych przez komputer. Wszystko to brzmiało wyjątkowo atrakcyjnie, aż do czasu premiery. Szybko okazało się, że Hello Games nie było do końca szczere z graczami i świat przedstawiony w No Man’S Sky okazał się niezmiernie ubogim w porównaniu do tego, co obiecano. Hello Games o mało nie upadło przez to zuchwałe podejście do swojej gry, ale finalnie powstało niczym Feniks z popiołów, wynagradzając wszystkim graczom poniesione straty i to z ogromną nawiązką.


No Man’s Sky należy obecnie do jednych z najpopularniejszych gier na rynku, wciąż przyciągając przed komputery i konsole ogromną ilość graczy. Minęło już 7 lat od premiery, a świat w grze wciąż jest rozbudowywany, czego zasługą jest ciężka praca studia Hello Games.

Eksploracja ogromnego kosmosu

No Man’s Sky początkowo ograniczyło rozgrywkę do, zdawałoby się prostej eksploracji kosmosu. Trzeba przyznać, że ten aspekt udał się naprawdę dobrze już od momentu premiery, ponieważ do dyspozycji graczy oddano faktycznie potężną przestrzeń wirtualnego kosmosu. Pomimo że ten świat miał być nieograniczony, tak naprawdę był to jedynie chwyt reklamowy, ponieważ gdzieś tam, głęboko w grze istniała ukryta nieprzekraczalna granica. W niczym to jednak nie przeszkadzało, ponieważ No Man’s Sky można było ogrywać przez dziesiątki godzin i wciąż odkrywać nowe zakamarki wszechświata. Problem w tym, że ten wszechświat był niezwykle jałowy i powtarzalny, co było główną przyczyną wspomnianych wcześniej problemów z premierą gry.


Eksploracja jest głównym założeniem całej gry i w tym aspekcie Hello Games wychodzi obronną ręką. Do Twojej dyspozycji oddany został, delikatnie mówiąc statek kosmiczny niskiej klasy, ale w Twoich rękach leży zdobycie środków na zakup nowego, a następnie ulepszanie poszczególnych jego komponentów. Musisz znaleźć tylko odpowiednie miejsce na planecie startowej, które będzie na tyle bogate w minerały, aby Twój portfel zapełnił się gotówką. No Man’s Sky nie rzuca gracza jednak od razu na głęboką wodę, ponieważ w grze niezwykle istotny jest również wątek fabularny. Musisz wypełnić misję początkową, aby w ogóle móc myśleć o dalszej eksploracji kosmosu. Ten etap to nic innego, jak rozbudowany system samouczka wprowadzający Cię do najważniejszych zagadnień i tego, jak działa świat No Man’s Sky. Oderwanie się od powierzchni planety, to dopiero pierwszy mały krok na długiej drodze ku gwiazdom. W otchłani kosmosu znajdziesz bazy (również kosmitów), bogate w surowce planety, piratów, a także placówki handlowe, gdzie będziesz mógł kupić nowe statki, ulepszenia oraz broń. Niezwykle rozbudowany system gry, zawiera także elementy przetrwania, ponieważ na powierzchni planet będziesz potrzebować odpowiedniego schronienia. Tworzenie własnej bazy to podstawa, o której nie można zapomnieć.


Jeśli jesteś zupełnie nowym graczem w tym świecie, wówczas szybko połkniesz bakcyla, czego zasługą są liczne aktualizacje, które na przestrzeni ostatnich lat znacząco rozbudowały grę. W drugiej połowie 2023 roku do graczy trafiła aktualizacja nazwana Echoes, przynosząc ogromną ilość nowości.

Dodatek Echoes

Echoes skupia się przede wszystkim na rozbudowaniu rozgrywki fabularnej. Dlatego też główną częścią składową tej aktualizacji jest wprowadzenie nowych misji, związanych głównie z równie nową rasą kosmitów kryjących się pod postacią robotów zwanych Autofagami. Twoim zadaniem jest odkrycie, skąd pochodzą, czego szukają i dokąd zmierzają. Zadanie to nie jest jednak takie proste, na jakie może wyglądać. Żeby rozpocząć nowy cykl fabularny, należy w pierwszej kolejności dołączyć do tajemniczego kapłana, który wprowadzi Cię w świat Autofagów, również ten duchowy, ponieważ te roboty mają niezwykle rozbudowany system wierzeń. Krok po kroku możesz dzięki temu zdobywać nowe przedmioty kosmetyczne, ale również narzędzia, jak np. Volcanic Staff lub projektor, który można umieścić w swojej bazie.


Duże zmiany zaszły również w kwestii walk z kosmicznymi piratami. Do tej pory Twoim jedynym przeciwnikiem byli piraci kryjący się w małych statkach bojowych. Echoes wprowadza natomiast ogromne statki bojowe, które oczywiście możesz zniszczyć. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wymaga sporo zręczności i przede wszystkim dużej zręczności. Nagroda warta jest jednak wysiłku, ponieważ łup może okazać się bardzo cenny.

Ekspedycje w No Man’s Sky

Hello Games jeszcze przed premierą dodatku Echoes jasno dało do zrozumienia wszystkim graczom, że ta aktualizacja jest wyłącznie wstępem do czegoś większego. Krótko po premierze Echoes, gracze otrzymali możliwość zagrania w najnowszą odsłonę Ekspedycji pod nazwą Voyagers. Jeśli nie wiesz, czym są Ekspedycje, spieszymy z wyjaśnieniem. Decydując się na dołączenie do wspomnianej Ekspedycji, nie wiesz tak naprawdę, co czeka Cię po drugiej stronie kosmosu, dokąd zmierzasz. System losowo przydzieli Ci Twoich współtowarzyszy, a także statki, z których będziecie mogli korzystać. Wspólnie, jako drużyna będziecie musieli założyć własną bazę, a następnie rozpocząć badanie planety. Ekspedycja może przynieść Wam ogromną ilość bogactw lub pozostawić Was z pustymi rękami. Wszystko zależy tak naprawdę od Was. Po zakończeniu wyprawy, gracze mogą jednak liczyć na pewne gwarantowane nagrody. Wiele z nich jest na tyle unikatowych, że warto ponieść ryzyko udziału w Ekspedycjach.


Na przełomie 2023 i 2024 roku w No Man’s Sky pojawiła się kolejna ekspedycja, nazwana Świąteczną. Hello Games podzieliło ją na cztery etapy. W pierwszym do zadań graczy biorących w niej udział, należało odbudowanie systemu porzuconego przez tajemniczą Fundację. W drugim, do głównego zadania należało odkrycie tajemnicy Osobliwości. Trzeci etap polegał na odkrywaniu powierzchni planety, a czwarty (którego koniec przypada na 8 stycznia 2024), na swobodnym przemierzaniu nowych regionów kosmosu. Nagrody czekające na graczy zawierają robotycznego pomocnika i dodatkowego droida, a także liczne dodatki kosmetyczne, narzędzia, broń oraz ulepszenia. Na horyzoncie nie widać na razie kolejnej dużej aktualizacji, mającej przejąć schedę po Echoes, ale Hello Games doskonale wie, że prędzej czy później, przyjdzie i na to czas. Na chwilę obecną gracze mogą liczyć na pewno na kolejne dodatki pod postacią Ekspedycji, które pojawiają się raz na kilka miesięcy.

Nowości w No Man’s Sky

Hello Games dba nie tylko o ciągłe rozbudowywanie zawartości fabularnej w grze. Na samym wstępie wspomnieliśmy o dużym problemie gry z kreowaniem unikalnych światów, co było największym kłopotem podczas jej premiery. No Man’s Sky szybko jednak uporało się z tym, dając graczom możliwość eksplorowania wyjątkowych biomów, które w końcu rzeczywiście różniły się od siebie w wyraźny sposób. Każda kolejna aktualizacja rozbudowuje ten niezwykły wszechświat, przy okazji eliminując drobne i większe potknięcia pod postacią bugów. Hello Games bardzo otworzyło się na interakcję z graczami, co widać w tym, w jaki sposób radzi sobie z kolejnymi ulepszeniami. 


Po siedmiu latach od swojej premiery, No Man’s Sky wciąż pozostaje na samym szczycie najpopularniejszych gier z gatunku kosmicznej eksploracji i pomimo, że na rynku pojawiła się już spora konkurencja, wciąż trudno mówić o detronizacji No Man’s Sky. Dużą zasługą dla tego stanu rzeczy, jest niewątpliwie dostępność No Man’s Sky na praktycznie wszystkich najważniejszych platformach gamingowych. Możesz zagrać na Play Station 5, Play Station 4, Xbox One i Xbox Series X, Xbox Series S, Nintendo Switch, a także komputerze stacjonarnym (wliczając w to system Mac). 

Gry przygodowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756