-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Domowy osuszacz powietrza - ranking [TOP10]
2023-04-05
Osuszacze powietrza są stosunkowo nowym sprzętem do użytku domowego. Do niedawna urządzenie to występowało wyłącznie w wersji profesjonalnej. Rozwój techniki i możliwości konstrukcji sprzętów kompaktowych sprawiły, że przy pomocy niewielkich urządzeń jesteśmy w stanie samodzielnie, bez konieczności wypożyczania ciężkiego sprzętu, osiągnąć ustalony poziom wilgotności w naszym domu czy mieszkaniu. To urządzenie przyda się w zawilgoconym mieszkaniu, gdy pojawią się wykwity pleśni, a także wtedy, gdy domowników irytują ciągle zaparowane szyby w oknach. Jaki wybrać domowy osuszacz powietrza? Ranking podpowie na jakie parametry zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy ranking 10 modeli, które są zarówno praktyczne, jak i wyposażone w nowoczesne funkcje poprawiające komfort obsługi i użytkowania.
Dla kogo oczyszczacz domowy?
Do zakupu oczyszczacza domowego dochodzi zwykle wtedy, gdy użytkownicy stwierdzą wilgoć w swoim domu czy mieszkaniu. Jej pierwszym widocznym objawem są ślady pleśni, tak zwane wykwity, które tworzą się w zacienionych miejscach. Do najczęstszych miejsc, w których dochodzi do kumulacji wilgoci w domu zaliczyć należy zakamarki za meblami, kąty ścian, przestrzeń pod łóżkiem, łazienki bez okien czy dostatecznej wentylacji, a także pomieszczenia, w których suszymy ubrania na rozkładanej suszarce.
Innym objawem utrzymującej się w pomieszczeniach domowych wilgoci są długotrwale i często zaparowane szyby okienne. Warto wiedzieć, że wysoka wilgotność w domu czy mieszkaniu może wynikać z położenia budynku lub jego niedostatecznej hydroizolacji. W takim wypadku osuszacz powietrza do domu może być bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem.
Typy osuszaczy domowych
Osuszacz powietrza do domu dostępny jest w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszy z nich jest osuszacz tzw. kondensacyjny, a drugim adsorpcyjny. Różnice w ich budowie i sposobie pochłania wilgoci są odmienne, niemniej głównym zadaniem obu urządzeń jest skuteczne osuszenie powierzchni. Jedną z głównych i najbardziej charakterystycznych różnic między tymi sprzętami jest sposób, w jaki skraplają wilgoć z osuszonego powietrza.
Osuszacz kondensacyjny
Osuszacze kondensacyjne skraplają wilgoć z osuszonego powietrza przy pomocy agregatu skraplającego. Konstrukcja wyposażona jest w wbudowany wentylator, którego zadaniem jest transport powietrza do parownika. Tam następuje jego chłodzenie do temperatury, w której wytrącana jest woda. Skroplona woda trafia następnie do zbiornika, a w dalszej kolejności do pompy wodnej i na koniec do tzw. skraplacza. W skraplaczu powietrze jest osuszane i ogrzewane oraz ponownie uwalniane do pomieszczenia, w którym pracuje urządzenie. Sprzęt podczas pracy działa na zasadzie cyklu. Cykl jest powtarzany, aż do momentu wyłączenia urządzenia, gdy uzna, że pomieszczenie zostało dostatecznie osuszone.
Osuszacz adsorpcyjny
Osuszacze adsorpcyjne, w odróżnieniu od kondensacyjnych, na samym początku pobierania powietrza umieszczają je w specjalnym filtrze. Taki zabieg sprawia, że filtracja najpierw usuwa z osuszanego powietrza wszelkie zanieczyszczenia, a następnie zostaje ono przetransportowane przez tzw. rotor pokryty specjalną powłoką higroskopijną. Zadaniem powłoki jest jak największe pochłonięcie i skroplenie wilgoci. Integralną częścią konstrukcji osuszacza adsorpcyjnego jest zbiornik na wodę, do którego trafia skroplona wilgoć. W kolejnych krokach powietrze jest ogrzewane i oddawane do pomieszczenia. Również ten rodzaj urządzenia działa na zasadzie cyklu.
Osuszacz powietrza domowy - ranking ułatwi Ci decyzję
Do poradzenia sobie z uporczywie utrzymującą się wilgocią, zaparowanymi szybami w oknach czy wykwitami pleśni w domu czy mieszkaniu skutecznym rozwiązaniem będzie osuszacz powietrza domowy. Ranking, który przygotowaliśmy, zawiera 10 modeli, które warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru tego sprzętu.
Jednym z ważnych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu jest jego wydajność. Parametr ten należy skrupulatnie dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on pracował. To nie jest łatwe zadanie i w praktyce zależeć będzie od wielu dodatkowych czynników, jak np. wentylacja mieszkania, liczba domowników, hydroizolacja domu czy nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń.
Domowy osuszacz powietrza - ranking pomoże Ci wybrać odpowiedni model. W zależności od modelu i producenta, oferuje wydajność na poziomie od 5 do 40 litrów na dobę. Fachowcy rekomendują, iż tego typu sprzęt w wypadku przejściowych kłopotów z wentylacją w mieszkaniu, powinien osuszać co najmniej 0,4 litra powietrza na dobę na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Z kolei przy silnym zawilgoceniu rekomendowana jest wydajność nie mniejsza niż 0,6 litra na dobę na każdy metr kwadratowy domu czy mieszkania.
Zbiornik na skropliny a wydajność
Domowy osuszacz powietrza, aby spełniał swoją rolę, powinien zostać dobrany biorąc pod uwagę kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest wydajność, którą należy dobrać do wielkości osuszanej powietrzni. Kolejną ważną kwestią jest pojemność zbiornika na wodę, czy też skropliny. Im większym zbiornikiem będzie się odznaczał produkt, tym rzadziej użytkownik będzie musiał o opróżniać, zatem praca osuszacza w cyklach będzie dłuższa, co w tym wypadku jest komfortowe. Warto jednak zaznaczyć, że im większy zbiornik na wodę, tym całe urządzenie będzie cięższe, a zatem również mniej mobilne i trudniejsze w transportowaniu.
Głośność pracy sprzętu
Jak każde elektroniczne urządzenie, do prawidłowego działania wymaga podłączenia do energii elektrycznej. W wypadku tego sprzętu prawidłowe działanie oznacza ciągłą pracę silnika i dodatkowo też wentylatora, a w niektórych modelach również pompy. Wszystkie te komponenty podczas osuszania powietrza generują określony hałas, zatem ważne jest, aby urządzenie pracowało najciszej, jak to tylko możliwe. Głośność osuszacza na poziomie od 40 do 50 dB nie powinna być uciążliwa dla domowników. Jak więc znaleźć odpowiedni domowy osuszacz powietrza? Ranking ułatwi Ci podjęcie wyboru. Wielu producentów oferuje urządzenia, które odznaczają się niskim parametrem głośności.
Higrometr i higrostat
Osuszacz powietrza domowy może być dodatkowo wyposażony w szereg innowacyjnych systemów i funkcji. Do nich bez wątpienia należy zaliczyć higrometr oraz higrostat. Każdy z tych podzespołów ma swoje określone zadanie, a osuszacz w nie wyposażony jest o wiele bardziej komfortowy w obsłudze i użytkowaniu.
Polecane poradniki Eksperta
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756