JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Rowery i skutery   Jaki kupić rower MTB do 1500 zł?

Jaki kupić rower MTB do 1500 zł?

Kiedy wybierasz się w góry na rowerze, warto byś pomyślał o  zakupie nowego rowera górskiego. Zwłaszcza, że chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, które w górach jest o wiele częściej zagrożone, niż podczas podróży po okolicznych lasach na płaskim terenie.

 

 

Dobry rower górski

 

Rowery MTB są u nas bardzo popularne i od wielu lat powszechnie dostępne. Niestety nie zawsze przekłada się to na relację cena/jakość. Warto jednak poświęcić trochę czasu i znaleźć taki, który będzie nam w pełni odpowiadał, a przy tym będzie zapewniał nam wszystko, czego potrzeba przy tak wymagających trasach, jak te w górach. Rowery górskie różnią się od wszystkich pozostałych już na pierwszy rzut oka: mają zupełnie inną konstrukcję ramy, rozmiar i osprzęt. Rozmiar kół (26 cali) zapewnia nam odpowiednią zwrotność roweru na wijących się trasach oraz w momentach, gdy nagle pojawi się przed nami przeszkoda i będzie trzeba wykonać szybki i ostry zakręt. Mniejsze koła są również bardziej wytrzymałe: rozkład sił podczas uderzeń jest inny na obręczach małych i inny na dużych, które z tego względu nie mogą na siebie przyjmować zbyt dużych wstrząsów.

Dobrą zwrotność i prowadzenie roweru zapewnia nam również sportowa geometria ramy, która w rowerach górskich sprawia, że nasza sylwetka jest bardziej pochylona. Jest to szczególnie ważne podczas zjazdów i przy dużych prędkościach.

 


Sprawdź naszą ofertę rowerów MTB!

Jaki osprzęt będzie Ci potrzebny


W rowerze górskim hamulce v-brake mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza gdy będziesz jeździć w trudnych warunkach (deszcz, błoto, duża wilgoć). Przy tego typu sprzęcie lepiej zainwestować trochę więcej i mieć hamulce tarczowe, które w takich warunkach zadziałają bez zarzutu, a Ty nie będziesz musiał bać się o to, czy wyhamujesz na nagłym zakręcie lub przed nagłym końcem trasy. Na błotniste lub piaskowe drogi bardzo potrzebne będą też odpowiednie opony: bieżnik powinien być głęboki, a sama opona dość szeroka. Kupując rower górski należy zwrócić na nie większą uwagę niż przy innych rodzajach rowerów, ponieważ ogumienie jest narażone na o wiele więcej trudności niż w mieście czy na płaskich drogach. Bardzo ważny jest też napęd, który również musi znosić o wiele więcej, niż w rowerze trekkingowym czy miejskim. W górach czy nawet na pagórkowatym terenie przełożenia zmieniamy dużo częściej i w dużo większym zakresie, zatem przerzutki mają o wiele więcej pracy.

 

Te rowery zostały już przetestowane przez naszych Klientów: 

 

Akcesoria

 

W rowerze górskim kładzie się nacisk na to, aby jego waga była możliwie jak najmniejsza (zawodowi kolarze i osoby startujące w maratonach liczą nawet każdy gram poszczególnych części). W związku z tym nie znajdziesz w nim takich rzeczy jak błotniki, bagażniki czy oświetlenie z dynamo. Nie znaczy to oczywiście, że należy rezygnować z absolutnie wszystkich akcesoriów czy dodatków. Z niektórych nawet nie wolno rezygnować, gdyż od nich zależy nasze bezpieczeństwo, a nierzadko i życie. Takimi akcesoriami są na pewno kask i dobre lampki. Na górskie i terenowe wypady warto mieć też w plecaku pompkę i łatki do dętek na wypadek przebicia, które mogą zdarzać się tu częściej niż w mieście. Z tego samego powodu warto dokupić do roweru podręczny zestaw narzędzi, który będziesz mógł zawsze mieć przy sobie na wypadek awarii, gdy do najbliższego serwisu będzie daleko. Jazdę na pewno uprzyjemnią nam też rękawiczki rowerowe, dzięki którym chwyt będzie bardziej pewny.


Sprawdź naszą ofertę rowerów MTB!

 

Rower górski – czy dla całej rodziny?

 

Dziś oferta rowerów górskich jest znacznie większa, niż kiedyś. Współcześnie mamy możliwość, by zakupić rower górski również dla naszych dzieci. Funkcjonuje też podział na rowery damskie i męskie. Różnią się one od siebie rozmiarówką i kształtem ramy, a często również kolorami. W tak bogatej ofercie znalezienie roweru w cenie do 1500 zł nie będzie problemem – nie tylko dla nas, ale i dla całej rodziny.