Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy warto kupić smartwatch?

 2023-05-01 

Inteligentny zegarek, czyli smartwatch, to nie tylko innowacyjny gadżet, lecz także funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu możemy monitorować swój puls, prowadzić rozmowy, a nawet dokonywać płatności. Pod względem funkcjonalności znacznie bliżej mu do smartfona aniżeli do tradycyjnego zegarka. Przy zakupie smartwatcha warto zwrócić uwagę na markę i parametry techniczne. Sprawdź, czym jeszcze kierować się przy zakupie inteligentnego zegarka! I czy warto kupić smartwatch dla siebie i dziecka?

Dlaczego warto kupić smartwatch?

Jeszcze do niedawna aktywność fizyczna i chęć poznania swoich postępów szły w parze z chęcią posiadania kilku różnych gadżetów, jak na przykład krokomierze czy pulsometr. Rozwój technologiczny sprawił, że teraz wiele przydatnych funkcji kryje w sobie jeden przedmiot - inteligentny zegarek. Na początku trzeba jednak podkreślić, że inteligentne zegarki często są mylone ze smartbandami, czyli inteligentnymi opaskami. Nic dziwnego, bo smartband niekiedy przypomina zegarek, jednak na ogół posiada zdecydowanie mniej funkcji niż inteligentny zegarek. Smartband to proste urządzenie, którego głównym celem jest śledzenie aktywności fizycznej. Niektóre, droższe modele posiadają dodatkowo wyświetlacz i to właśnie one są mylone ze smartwatchami. 

Inteligentny zegarek z wyglądu przypomina nieco zegarki sportowe, jednak posiada szersze możliwości. Wiele osób zastanawia się jednak czy warto kupić smartwatch. Jego podstawową funkcją jest wskazywanie aktualnego czasu, jednak dzięki szeregowi funkcji, możliwe jest spersonalizowanie wyświetlacza smartwatcha zgodnie z potrzebami użytkownika. Niektóre modele posiadają wiele tarcz do wyboru, dzięki czemu można je dowolnie zmieniać i dopasowywać do codziennego outfitu. Już najprostsze modele są wyposażone także w takie funkcje, jak wbudowany głośnik i mikrofon, które pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych. Większość inteligentnych zegarków umożliwia synchronizację książki telefonicznej ze smartfona, dzięki czemu informacje o połączeniach przychodzących są pokazywane na jego wyświetlaczu. Niemal wszystkie dostępne obecnie modele zostały wyposażone również w funkcję obsługi playlisty - można za jej pomocą sterować poziomem głośności, a także zmieniać utwory. Jakie jeszcze cechy może posiadać  smartwatch i dlaczego warto kupić?

5 powodów, dla których warto kupić smartwatch

 1. Wymienne paski - wydawać by się mogło, że to element estetyczny, który powinien posiadać przede wszystkim inteligentny zegarek damski, ale to tylko po części prawda. Zmienne opaski, niekiedy w różnych kolorach to dodatek, dzięki któremu można dopasować gadżet do ubioru. Jednak możliwość wymiany pasków przydaje się w przypadku niespodziewanych uszkodzeń, a niekiedy jest również podyktowana funkcjonalnością. Na przykład smartwatch XIAOMI taki jak XIAOMI Amazfit Stratos Plus w wyposażeniu posiada dwa paski - skórzany - który doskonale sprawdzi się do pracy czy na przyjęcie, oraz silikonowy. Ten drugi szczególnie docenią sportowcy, ponieważ wspomniany wyżej model jest wodoszczelny, a skórzany pasek nie zda egzaminu na basenie. 
 2. Wodoszczelność - inteligentny zegarek często jest wykorzystywany przez amatorów sportów wodnych, którzy powinni zwrócić uwagę, czy wybrany przez nich model jest wodoszczelny. 
 3. Czytelny wyświetlacz - to teoretycznie cecha oczywista dla zegarków. Jednak niektórzy producenci w pogoni za wprowadzaniem coraz to nowszych technologii, zapominają o tak błahej sprawie, jaką jest możliwość szybkiego odczytania godziny z tarczy zegarka. Dlatego też przed zakupem warto upewnić się, czy wybrany inteligentny zegarek ma wyświetlacz, który odpowiada naszym wymaganiom i preferencjom. 
 4. Czas ładowania i działania - inteligentny zegarek powinien być niezawodny i działać na jednym ładowaniu tak długo, jak to możliwe. Warto więc wybrać model o dużej żywotności baterii przy stosunkowo krótkim ładowaniu. Dobrym pomysłem może okazać się inteligentny zegarek z alarmem ładowania, który wibruje lub przesyła odpowiedni komunikat na telefon, gdy bateria jest bliska rozładowania.
 5. Ergonomia - inteligentny zegarek to niewielki gadżet, który dodatkowo może być obsługiwany tylko jedną ręką, dlatego też należy sprawdzić łatwość i szybkość obsługi. Warto przy tym pamiętać, by zegarek nie był zbyt duży w porównaniu do nadgarstka.

Jak działa inteligentny zegarek? 

Zasada działania inteligentnych zegarków jest ściśle powiązane z funkcjami i dodatkami przez niego posiadanymi. Oto najciekawsze z nich, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie czy warto kupić smartwatch:

 1. Obsługa połączeń przychodzących i wychodzących - to funkcja, którą posiadają wszystkie inteligentne zegarki. Najczęściej za pomocą jednego przycisku lub dotykowej tarczy można odbierać połączenia przychodzące, a po zintegrowaniu książki telefonicznej z zegarkiem także wychodzące. 
 2. Powiadomienia ze smartfona na tarczy zegarka - inteligentny zegarek to gadżet, który warto zintegrować ze smartfonem, chociażby z powodu samego wyświetlania powiadomień. Zegarek zawsze mamy przy sobie (chyba że jest akurat ładowany), telefon zaś może znajdować się w każdym innym miejscu w domu czy plecaku. 
 3. Monitoring zdrowia - najlepsze inteligentne zegarki mają funkcję doradcy zdrowotnego, umożliwiającego pomiar tętna (z dokładnością zbliżoną do pulsometru), fazy snu, poziomu stresu. Na przykład inteligentny zegarek SAMSUNG Galaxy Watch Active 2 SM-R830N 40 mm za pomocą 8 czujników precyzyjnie mierzy tętno. Ponadto posiada wbudowany algorytm analizujący sen, porównując go do średniej dla danej grupy wiekowej. Jest również wyposażony w funkcję mierzenia poziomu stresu, sugestie ćwiczeń oddechowych oraz wysyłanie alertu przy wykryciu nietypowo wysokiego lub niskiego tętna.
 4. Sterowanie aparatem - niektóre inteligentne zegarki, po sparowaniu ze smartwatchem, umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie filmów z podglądem sceny na zegarku. Inteligentny zegarek Samsung Galaxy Watch Active 2 pozwala również na sterowanie samowyzwalaczem i przełączanie się między tylnymi i przednim aparatem.
 5. Połączenia alarmowe SOS - inteligentny zegarek  może służyć nie tylko rozrywce. APPLE Watch 4 Cellular 44 mm posiada na przykład funkcję połączenia SOS, która wzywa pomoc, gdy użytkownik sam nie jest w stanie tego zrobić - dzwoni pod numer 112 i wysyła wiadomość wraz z lokalizacją do osób, które wcześniej zostały dodane jako odbiorcy powiadomień alarmowych. Ponadto personel ratunkowy od razu widzi identyfikator medyczny wyświetlony na zegarku. Apple Watch Series 4 nie potrzebuje w tym wypadku parowania z telefonem - wystarczy mieć dostęp do sieci komórkowej. 
 6. Obsługa płatności - by zapłacić kartą kredytową lub debetową, wystarczy wybrany inteligentny zegarek, który wystarczy przybliżyć do czytnika. 
 7. Mapy - niektóre inteligentne zegarki, na przykład GARMIN Fenix 6X Pro, pozwalają na używanie map do nawigacji, wyświetlania tras, nazw biegów i ocen trudności stoków w 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie, zastępując nawigację.
 8. Obsługa wielu GNSS - to przydatna funkcja, która umożliwia korzystanie z wielu globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GPS, GLONASS i Galileo), co ułatwia orientację w sytuacjach zbyt wymagających dla samego sygnału GPS.

Inteligentny zegarek to urządzenie, które producenci rozbudowują o kolejne funkcjonalności. Jedni stawiają na rozbudowany monitoring zdrowia, inni na analizę sportową, a jeszcze inni na social media i nieustanną dostępność on-line. Choć niektóre funkcje mogą okazać się dostępne jedynie po sparowaniu z bliźniaczym smartfonem, to wielu producentów odchodzi od takiego rozwiązania i inteligentny zegarek firmy A może być w pełni kompatybilny ze smartfonem firmy B. Niemniej jednak warto upewnić się przed zakupem, czy faktycznie nasz telefon będzie współpracował z zegarkiem. 

Smartwatch dla dzieci - czy warto w niego zainwestować? 

W ofercie sklepów należących do sieci Media Expert nietrudno znaleźć smartwatch damski czy męski, a także smartwatch dla dzieci. Jednakże wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto wyposażać najmłodszych w nowoczesne technologie. To, co można zobaczyć na pierwszy rzut oka, to oczywiście gama kolorów. W modelach dla dzieci i młodzieży producenci stawiają na szeroki wybór wzorów i kolorów, które z pewnością przyciągają wzrok najmłodszych. Ale to, czemu warto przyjrzeć się bliżej, to funkcje, jakie posiada inteligentny zegarek dla dzieci. Tego typu urządzenia to głównie zegarki GPS z rozszerzonymi funkcjami związanymi z bezpieczeństwem. Charakteryzują się intuicyjną obsługą i mogą zastępować telefony komórkowe, które dla dzieci nie zawsze się sprawdzają. Inteligentny zegarek dla najmłodszych może służyć do wykonywania połączeń telefonicznych, wymiany wiadomości głosowych i odbierania wiadomości tekstowych. Ponadto w sytuacjach krytycznych zapewnia połączenie alarmowe SOS, jak na przykład Smartwatch TCL Movetime MT40, który posiada poza tym także zintegrowaną kamerę, umożliwiającą rozmowy wideo. 


Innym urządzeniem, pozwalającym na monitorowanie pociechy, jest smartwatch ELARI KidPhone 3G, dzięki któremu rodzic pozostaje w stałym kontakcie z dzieckiem. Posiada funkcję robienia zdalnego zdjęcia otoczenia, w którym znajduje się dziecko, i opcję podsłuchu. Gdy dziecko znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji, może wcisnąć przycisk SOS. Powiadomienie razem z krótką wiadomością głosową zostanie wysłane do użytkowników aplikacji. Aplikacja bezpieczne strefy daje ponadto możliwość stworzenia bezpiecznych stref. Takim miejscem może być dom, szkoła lub przedszkole. Opiekun otrzyma powiadomienie, gdy dziecko przekroczy granicę strefy. Warto zastanowić się także nad innymi funkcjami, jak na przykład pedometr (krokomierz), monitor snu, wbudowana latarka oraz gry, które zachęcą najmłodszych do noszenia zegarka - dla niego zabawa, dla rodzica spokój i bezpieczeństwo. Jak widać, inteligentny zegarek dla dzieci skupia się przede wszystkim na bezpieczeństwie najmłodszych, a funkcje służące do rozrywki to jedynie dodatki. Dlatego też warto zainwestować we własny spokój i bezpieczeństwo podopiecznych.

Smartbandy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756