Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki telewizor kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 2023-07-14 

Zakup telewizora nie jest zadaniem prostym, bowiem każdy z producentów oferuje kilka serii o różnym zaawansowaniu technicznym. W każdej z nich mamy dodatkowo wiele modeli, które nie zawsze różnią się tylko przekątną ekranu. Wszystko to nie ułatwia wyboru, więc jaki telewizor kupić? Przede wszystkim dobrany parametrami i funkcjami do preferencji oraz zasobności naszego portfela.


Jaki telewizor wybrać? 

Obecnie najnowszym trendem są telewizory o dużych ekranach, nawet 75 calowych i rozdzielczości przede wszystkim 4K Ultra HD, w tym z wysokiej klasy wyświetlaczami QLED, NanoCell i OLED. Wszystkie dostępne są w sklepach stacjonarnych MediaExpert jak i w sklepie internetowym w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Warto podkreślić, że poszerza się oferta telewizorów z najwyższej półki, a więc 8K Ultra HD – znakomicie wyposażonych i o najlepszej obecnie jakości obrazu. 


Jeśli planujesz zakup telewizora, nie wahaj się, wybierz model o przekątnej minimum 55 – 65 cali, a najlepiej większej. Taki telewizor dostarczy wrażeń wizualnych niemal jak w kinie. Odbiorniki są zróżnicowane cenowo w zależności od jakości wyświetlacza, rozdzielczości ekranu, przekątnej oraz funkcji – na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar telewizora wybrać, sprawdź:  Rozmiary telewizorów. Jak przeliczać cale na centymetry? [TABELA]

W 2022 roku nastąpi zmiana częstotliwości nadawania telewizji. Dowiedz się więcej: 

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

DVB-T2 HEVC już niebawem w Polsce - co to oznacza?

Jaki telewizor kupić – z wyświetlaczami QLED, NanoCell czy OLED?

Jeśli nie wiesz, jaki telewizor kupić z obrazem najlepszej jakości, który wzbogaci efekty HDR o doskonałe kolory zbliżone do naturalnych (jakie widzi ludzki wzrok), wybierz model z najlepszej jakości wyświetlaczem LCD QLED, LCD NanoCell i OLED. Poszerzony zakres kolorów w wyświetlaczach LCD QLED i LCD NanoCell LED uzyskuje się stosując nanokryształy (kropkami kwantowe).


W telewizorach QLED, tak jak w zwykłym telewizorze LED, źródłem światła są LED-y, ale zamiast białych, są niebieskie. Oddzielna warstwa w postaci folii zawiera mieszaninę kropek kwantowych, emitujących zielone i czerwone światło w momencie oświetlenia ich światłem niebieskim. Źródło światła wzbogacane o kropki kwantowe powoduje, że powstały obraz zawiera znacznie większy zakres barw. Zwróć też uwagę na lepsze odtwarzanie czerwieni i zieleni.


W wyświetlaczach NanoCell zadaniem nanokryształów jest filtrowanie kolorów podstawowych R (czerwony), G (zielony), B (niebieski). Dla przykładu kolor zielony na ekranach zwykłych telewizorów może zawierać domieszki innych barw, przez co staje się wyblakły i nabiera żółtawych lub turkusowych odcieni. W wyniku filtrowania kolorów uzyskuje się czyste barwy R, G, B, dzięki czemu  stają się one żywe, nasycone.


Trzeci rodzaj wyświetlacza to telewizor OLED Wykorzystuje on także LED-y ale organiczne (Organic LED), wykonywane ze związków organicznych – polimerowych półprzewodników emitujących światło. Źródłem obrazu są same LED-y. Wyświetlacze OLED nie wymagają warstwy ciekłokrystalicznej i podświetlenia. Zaletą obrazu OLED w porównaniu do LCD jest znacznie wyższy poziom czerni i nieskończony kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu można wyłączyć. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy, niż w LCD. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny, nie następuje pogorszenie kontrastu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu w trybie HDR, przez co zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały ślad przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu np. loga stacji telewizyjnej, ale są systemy zmniejszające ten problem.

Przekątna a rozdzielczość - jaką rozdzielczość powinien mieć TV?

Zasadą jest, że im większy ekran, tym więcej powinien mieć punktów obrazowych (pikseli), z których tworzony jest obraz. Zdecydowanie większa liczba pikseli to więcej szczegółów, jednak możesz nie zauważyć detali takich jak numer piłkarza na koszulce czy szczegóły architektoniczne, jeśli siedzisz za daleko od ekranu. A to z powodu właściwości naszego wzroku – rozróżniania szczegółów zależnego od odległości, z której patrzymy na obraz.


Pojedyncze punkty obrazu są coraz mniejsze, a więc dawniej telewizor 42 calowy o rozdzielczość Full HD miał ich ponad 2 mln, a teraz Ultra HD 4K ma ich cztery razy więcej. Im większa jest rozdzielczość, tym prozaicznie powinieneś bliżej siedzieć ekranu, aby lepiej widzieć szczegóły. Jeśli miałeś telewizor 32 calowy Full HD i siedziałeś trzy metry od niego, to teraz możesz kupić 55 – 60 calowy i nie musisz zmieniać ustawienia kanapy, a wrażenia będą nieporównywalne.


Rozdzielczość obrazu jest zależna od przekątnej telewizora. W najmniejszych telewizorach od 32 do 43 cali są stosowane wyświetlacze o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, nazywane telewizorami HD Ready lub 1920 x 1080 pikseli - Full HD. Największą grupę stanowią telewizory 4K (3840 × 2160 px) o przekątnych od 43 do 85 cali. Rozrasta się oferta telewizorów 8K mających 7680 × 4320 pikseli i przekątne od 65 do 85 cali. To już obraz zawierający aż 16 ekranów telewizorów Full HD lub 4 Ultra 4K.Warto o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się, jaki telewizor kupić.

Jaki telewizor kupić – określ, co lubisz oglądać?

Coraz częściej telewizory dla wymagających fanów kina, sportu, gier różnią się od typowych telewizorów parametrami i układami poprawy jakości obrazu. Telewizor z dużą dynamiką scen powinien mieć częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz, zamiast 60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia. Dodatkowo zwróć uwagę na tzw. upłynniacze ruchu, które eliminują zjawisko skokowego ruchu (judder) powodowanego filmowaniem kamerą 24 kl./s.

Jaki telewizor kupić – poznaj różnice między matrycami LCD VA i IPS

W telewizorach klasy podstawowej LCD LED z wyświetlaczami 4K Ultra HD oraz LCD QLED i LCD NanoCell są stosowane dwa rodzaje matryc LCD: VA i IPS, różniących się ułożeniem kryształów LCD VA (Vertical Alignment) i IPS (In-Plane Switching), co ma wpływ na jakość obrazu. Według testów, matryce VA mają bardzo dobry kontrast, poziom czerni, ale zalecane jest oglądanie obrazu na wprost, ponieważ pod kątem kolory bledną i zmniejsza się ich wyrazistość. Matryca VA polecana jest dla kinomanów, którzy lubią oglądać film w zaciemnionym pokoju. Zdecydowane szersze kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia kontrastu, jasności i barw mają matryce LCD IPS. Kup taki telewizor, jeśli lubisz oglądać telewizję w towarzystwie i przy zapalonym świetle.

Jaki telewizor wybrać – poszukaj modelu z funkcją HDR

Jeśli jesteś kinomanem, korzystasz z serwisów z filmami Ultra HD realizowanych w standardzie HDR lub masz ich najlepsze źródło, odtwarzacz Blu-ray 4K lub konsolę do gier 4K, wybierz telewizor HDR z 4K. Aby podnieść jakość obrazu na wyższy poziom duża rozdzielczość wyświetlacza już nie wystarcza. Potrzebna jest większa dynamika zmian jasności i kontrastu w zależności od treści na ekranie, co zwiększy realizm obrazu.


Dzięki funkcji HDR zobaczysz szczegóły, których starsze telewizory nie były w stanie odtworzyć. Dotyczy to głównie ciemnych scen ze słabym oświetleniem we wnętrzach, czy wielu scen nocnych, które stanowiły ciemne plamy. Także bardzo jasne sceny były bez wyrazu. Teraz zobaczysz szczegóły we wnętrzach, punktowe rozbłyski wybuchów, sztuczne ognie, także Słońce i obłoki będą zbliżone do rzeczywistości.


Jakość obrazu HDR zależy w dużej mierze od jasności wyświetlacza. Zwracaj uwagę na parametr jasność obrazu. Im większa, tym efekty wizualne będą bardziej zauważalne. Obraz HDR mogą dekodować już tańsze telewizory z jasnością w zakresie od 350 – 400 cd/m.kw. Zdecydowanie najlepsze efekty zobaczysz dla jasności 600 – 1000 cd/m.kw. ale to już wyższa półka (telewizory LCD QLED i LCD NanoCell oraz OLED). Sprawdź także w jakie standardy HDR został wyposażony telewizor. Najpopularniejsze to: Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG. Z niższymi jasnościami dobrze sobie radzą telewizory odtwarzające filmy realizowane w standardzie Dolby Vision.


Co jest niezbędne, aby telewizor był smart?

Oferta kanałów telewizji naziemnej DVB-T jest skromna, a w satelitarnej DVB-S większość jest kodowana. Najwięcej treści wideo dostarcza Internet, który praktycznie wyeliminował odtwarzacze DVD, Blu-ray. Zostały one zastąpione serwisami VoD takimi jak: Netflix, Amazon Prime, Disney+, Discovery+ i wieloma innymi.


Wybierając telewizor smart TV sprawdź złącza i łącza umożliwiające połączenie przewodowe z Internetem (złącze LAN Ethernet, RJ-45) lub bezprzewodowe (łącze Wi-Fi). Korzystaj także z bezprzewodowej łączności z domowymi urządzeniami wideo, smartfonem lub tabletem, aby odtwarzać muzykę i filmy na dużym ekranie. Łącze Bluetooth umożliwi korzystanie ze słuchawek, czy klawiatury.


Interfejs użytkownika w Smart TV – codzienna obsługa 

Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów sprawdź w telewizorze, jak wygląda interfejs użytkownika i zarządzanie nim. W zależności od producenta telewizora grafika i możliwości są zróżnicowane. Interfejs użytkownika tworzy się w oparciu o system operacyjny, nazywany także platformą. Sprawdź, jak działają interfejsy najbardziej znanych platform smart TV: Tizen smart TV – Samsung, WebOS TV – LG, Saphi Smart UI – Philips. Zwróć uwagę na szybkość przełączania kanałów TV i źródeł zewnętrznych multimediów, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem oraz komendami głosowymi.


Telewizory Android TV

Popularność zyskuje platforma Android TV. Znajdziesz ją w telewizorach marek np. JVC, Philips, Sharp, Sony, TCL, Xiaomi. Dzięki Android TV we wszystkich telewizorach są te same aplikacje Google. Po wejściu do sklepu Google Play oferowane są tylko aplikacje dostosowane do formatu i rozdzielczości telewizora: muzyka, filmy, gry. Korzystaj z funkcji Chromecast umożliwiającej wyświetlanie materiałów wideo i zdjęć ze swojego smartfona na dużym ekranie. Cechą charakterystyczną telewizorów Android TV jest to, że menu wygląda tak samo w odbiorniku TV każdej marki. Obsługa telewizora może różnić się szybkością działania i pojemnością pamięci do przechowywania aplikacji. Ważne przy wyborze telewizorów z Android TV jest wsparcie dla kolejnych wersji systemu.


Apple TV i Google TV - o co chodzi?

Android TV to nie jedyna platforma, z jakiej mogą korzystać użytkownicy. Na scenę wkracza również Apple TV i Google TV.  Czym one są?


Miłośników produktów Apple z całą pewnością ucieszy informacja, że mogą używać dedykowanej aplikacji na telewizor przy pomocy iPhone'aiPada czy MacBooka. W ofercie Apple TV znalazło się wiele programów w tym: Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade czy Chmura iCloud. Jeśli nie jesteśmy użytkownikiem Apple, nic straconego. Możesz bowiem skorzystać z dedykowanego odtwarzacza multimedialnego.


Czym zaś jest Google TV? Jest to nowa nakładka na telewizory z Androidem. Korzystając z niej, zauważymy znaczną zmianę wizualną głównego ekranu. Pojawią się na nim nowe kategorie, jakie do tej pory znaliśmy z serwisów VoD. Nie zabraknie również kanałów telewizyjnych na żywo, bibliotek z filmami, aplikacji, gier oraz programów dla dzieci. Żeby skorzystać z takich udogodnień, wystaczy odpowiedni odtwarzacz, w tym przypadku Google Chromecast.



Jaki telewizor wybrać do gier?

Jeśli jesteś amatorem gier komputerowych, swój mały monitor możesz zastąpić dużym ekranem telewizora, którego obraz będzie zapewniał nowe wrażenia wizualne, po dołączeniu najlepszych konsol do gier Xbox One i Xbox Series X, PlayStation 4 i PlayStation 5, laptopów czy komputerów stacjonarnych z grami 4 HDR.


Wybierz telewizor z wyświetlaczem QLED, OLED lub NanoCell, które charakteryzują się czasem input lag poniżej 15 ms, a więc obraz będzie szybko reagował na ruchy padem. Zwróć uwagę na układy eliminujące artefakty, zakłócenia na obrazie w postaci zacięć czy rozrywania obrazu. Telewizor do konsoli powinien mieć układy synchronizacji i odświeżania obrazu o zmiennej częstotliwości, takie jak Nvidia G-Sync, który synchronizuje obraz i minimalizuje czas opóźnienia, nie zwiększając input laga. Drugi stosowany układ to AMD Radeon FreeSync, który dostosowuje częstotliwość odświeżania telewizora do liczby klatek na sekundę ze źródła obrazu tak, że gra jest dużo płynniejsza.


Przy odtwarzaniu gier HDR z konsoli, dzięki funkcji HGiG (odpowiednik HDR do gier) dostrzeżesz więcej szczegółów, np. w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu, oraz punktowe rozjaśnienia.


HDMI 2.1- ważne złącze dla gracza

Jeśli jesteś posiadaczem konsoli do gier 4K, zwróć uwagę na wersję złącza HDMI w telewizorze, a te mogą być różne: HDMI 1.4, HDMI 2.0, HDMI 2.1. Dla gracza ważna jest HDMI 2.1. Najnowszej generacji konsole do gier są wyposażone w złącza HDMI 2.1 przysyłające strumienie danych wymagające dużych przepustowości złącza. Należy o tym pamiętać, jesli stoimy przed wyborem, jaki telewizor kupić. Do istotnych parametrów należą telewizora z HDMI 2.1:


- treści 4K przesyłane z prędkością 120 kl./ s,

- automatyczny tryb gier (ALLM - Automatic Low Latency Mode),

- zmienna częstotliwości odświeżania obrazu (VRR Variable Refresh Rate),

- zwrotny kanał audio eARC.



Systemy dźwiękowe w telewizorach

Duże znaczenie dla odtwarzanego obrazu ma dźwięk, który wyzwala w widzach dodatkowe emocje. W najtańszych rozwiązaniach do jego odtwarzania służą dwa niewielkie głośniki, które nie są źródłem dobrego dźwięku. W droższych modelach mogą być uzupełnione o głośnik niskotonowy. Przy wyborze telewizora zwrócić uwagę na markę producenta systemu głośnikowego.


W wyższej klasie telewizorów są używane markowe systemy głośnikowe firm np. Harman Kardon (Sharp), Onkyo (TCL, Toshiba) i Bowers & Wilkins (Philips). Biorąc pod uwagę różne źródła audio, telewizor powinien umożliwiać dekodowanie dźwięku w różnych standardach Dolby Digital i Dolby Digital Plus (E-AC-3 – Enhanced Audio Compression-3), związane z telewizją DVB-T. Droższe telewizory mogą dekodować dźwięk przestrzenny Dolby Atmos, DTS. Warto sprawdzić, czy jest system dźwięku przestrzennego DST Virtual:X, który za pomocą głośników telewizora wytwarza dźwięk przestrzenny dla ścieżek dźwiękowych 5.1.


Głośniki do telewizora w naszej ofercie:

Kolumna głośnikowa WILSON Six Power Czarny (1 szt.)
1 325 02
3 599,00 złCena przed obniżką
1 499,00 złNajniższa cena
Kolumna głośnikowa WILSON Six Power Jasny dąb (1 szt.)
1 325 02
1 429,00 złCena przed obniżką
1 429,00 złNajniższa cena

Jaki telewizor kupić? Najlepiej z asystentem głosowym

W smartfonach Asystent Google jest najlepszym pomocnikiem do wyszukiwania informacji z wielu dziedzin: biznes, finanse, edukacja, źródła wiedzy, gry, rozrywka, jedzenie, napoje, muzyka, dźwięk, podróże, transport, pogoda, zdrowie i wiele innych. Taka szeroka lista tematów powinna być także realizowana w telewizorach, jednak może się nieco różnić. Przed wyborem telewizora sprawdź, jak działa asystent. Przede wszystkim będzie starał się odpowiadać na twoje pytania i wykonywać polecenia. Jak nie odpowie, to wyszuka informacje w Internecie przez wyszukiwarkę w telewizorze lub na YouTube. 


Co ważne, w najlepszych telewizorach ma zdolność uczenia się dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji. Im więcej będziesz zadawał pytań, tym z czasem jego odpowiedzi będą bardziej dokładne. Dodatkową zaletą jest fakt, że możesz także korzystać z podstawowej obsługi telewizora, zmieniać kanały, regulować dźwięk. Asystent głosowy jest pojętnym uczniem – zrozumie nawet złożone polecenia np. zmień kanał i zwiększ głośność.


W najnowszych telewizorach np. marki TCL, pilot już nie jest potrzebny - został zastąpiony systemem mikrofonów wbudowanych ramę telewizora, ale jest przełącznik wyboru - pilot czy mikrofon.


Sprawdź oświetlenie w pokoju

Na zakończenie naszych rozważań dotyczących jaki telewizor kupić, została nam ważna kwestia związana z oświetleniem w pokoju. Przywiozłeś telewizor do domu, uruchamiasz, a tu obraz ciemny, kolory wyblakłe, na ekranie odbicia, jednym słowem: porażka. Staraj się ustawić telewizor tak, aby światło z okna nie padało bezpośrednio na ekran, w przeciwnym przypadku skutkuje to pogorszonym odtwarzaniem kolorów, zmniejszeniem jasności i kontrastu. Trzeba zasłaniać okna, ale nie zawsze. To konieczność przy telewizorach OLED.


Jest na to sposób. Jeśli nie lubisz atmosfery jak w kinie, droższe telewizory z przetwarzaniem obrazu za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji dopasują jakość obrazu do oświetlenia w pokoju, a nawet uwzględnią rodzaj treści (film, sport, gra).


Innym nieprzyjemnym efektem, jeśli nie wyłączasz światła w pokoju, są odbicia na ekranie, np. możesz zobaczyć meble i wyposażenie, zupełnie jak w lustrze. Najlepsze telewizory mają warstwę antyrefleksyjną, niestety jest ich niewiele i stosowana jest w telewizorach z wyższej półki cenowej.


Oświetlenie w pokoju może pełnić również pozytywną rolę. Jeśli znajduje się za ekranem, nie powoduje opisanych problemów, wzrok się nie męczy przy dłuższym oglądaniu filmów czy graniu. Takie zadanie pełni np. oświetlenie Ambilight w telewizorach marki Philips. W tym celu rozmieszczono wokół ekranu paski LED-owe. Wytwarzają one wielobarwną poświatę, w zależności od zmian kolorów na ekranie. Kupując taki telewizor doznasz nowych wrażeń wizualnych dzięki dwustronnemu, trójstronnemu lub czterostronnemu systemowi w telewizorach Ambilight, który sprawia dodatkowo, że obraz wydaje się większy, a akcja filmu bardziej realna.


Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Na co zwrócić uwagę przy przed podjęciem decyzji o tym, jaki telewizor kupić? Podczas zakupu idealnego telewizora należy zwrócić uwagę na jego rozmiar i dopasować go do rodzaju pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Nie bez znaczenia jest bowiem odległość od telewizora. Jeśli wybierzemy zbyt duży model, możemy zaszkodzić naszym oczom. Warto także rozważyć powiesenie telewizora na ścianie. Istotną kwestią jest również jego rozdzielczość i to, czy posiada dodatkowe funkcje.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756