Poradniki Eksperta

Piekarnik do zabudowy - ranking [TOP10]

 2023-08-04 

Sprzęty kuchenne do zabudowy cieszą się dużą popularnością. Są wybierane zwłaszcza do nowoprojektowanych kuchni oraz takich, w których przeprowadzany jest generalny remont. Zabudowa sprzętów kuchennych pozwala na jak najbardziej praktyczne wykorzystanie kuchennej przestrzeni, niezależnie od jej wielkości. Jednym z popularnych urządzeń kuchennych do zabudowy, obok płyty grzewczej i okapu, jest piekarnik. Na co zwrócić uwagę wybierając to urządzenie? Co oferują producenci w tym zakresie? Czy warto wybrać energooszczędny piekarnik do zabudowy? Ranking 10 modeli, który przygotowaliśmy, zawiera odpowiedzi na postawione pytania i z pewnością będzie pomocny w wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Gabaryty piekarników do zabudowy - jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Zanim przyjrzymy się szczególnym funkcjom i praktycznym technologiom występującym w tych urządzeniach sprawdźmy, jakie rodzaje piekarników z uwagi na gabaryty oferują producenci. Wśród podstawowych rodzajów wyróżniamy tak zwany standardowy oraz kompaktowy piekarnik do zabudowy. Ranking prezentowanych modeli zawiera oba rodzaje urządzeń.

 

Piekarnik standardowy to taki, którego wymiary wynoszą około 60 cm wysokości oraz szerokości. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się w dużych przestrzeniach kuchennych. Wyróżnia go duża pojemność, a nierzadko też funkcja dzielonych drzwi, o której opowiemy w oddzielnej części rankingu. Do mniejszych kuchni oraz wszędzie tam, gdzie duża pojemność nie jest najistotniejszym parametrem, polecane są piekarniki kompaktowe o wysokości 45 cm. Co więcej, piekarniki te można uzupełnić dodatkowym sprzętem, jak np. szuflada grzewcza lub do próżniowego pakowania żywności.

Rodzaje zasilania piekarników do zabudowy w rankingu

Piekarniki, podobnie jak płyty grzewcze, z uwagi na potrzeby użytkowników, produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach z uwagi na zasilanie. Najpopularniejszym sprzętem tego typu jest elektryczny piekarnik do zabudowy. Ranking prezentowanych modeli zawiera ich znacznie więcej, niż zasilanych gazem. To z uwagi na fakt, iż elektryczne zasilanie oferuje więcej możliwości w zakresie sterowania nie tylko temperaturą pieczenia czy dodatkowymi funkcjami, ale również samym programowaniem urządzenia.


Piekarniki zasilane gazem należą do wąskiej grupy urządzeń kuchennych, niemniej cieszą się popularnością wśród użytkowników, którzy cenią ten rodzaj zasilania. Montowane są głównie w kuchniach, gdzie również płyta grzewcza zasilana jest gazem. Z uwagi na szczególne parametry, większa część modeli piekarników gazowych dostosowana jest do połączenia do stałej instalacji gazowej, niż do butli gazowej.

Piekarnik z mikrofalą

Piekarniki dostępne są również jako wielofunkcyjne urządzenia kuchenne. Jednym z takich urządzeń jest piekarnik z funkcją mikrofali. Na co zwrócić uwagę wybierając tego rodzaju piekarnik do zabudowy? Ranking modeli z funkcją mikrofali zawiera sprzęty, których wysokość wynosi około 45 cm. Zatem piekarniki te występują w większości, jako urządzenia kompaktowe.


Mikrofala w piekarniku do zabudowy sprawia, że urządzenie jest o wiele bardziej wszechstronne. Sprawdzi się szczególnie w mniejszych kuchniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni powinien być jak najlepiej wykorzystany. Co więcej, taki piekarnik z powodzeniem można uzupełnić praktyczną szufladą grzewczą, w której można pootrzymywać w cieple potrawy, podgrzewać talerze przed podaniem posiłków, a także filiżanki z porcelany do aromatycznego espresso.

Piekarniki parowe

Sprzęty oferujące funkcje parowe cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników. W takie funkcje wyposażona jest już nie tylko pralka automatyczna czy suszarka bębnowa, ale również piekarnik do zabudowy. Ranking prezentowanych urządzeń zawiera kilka takich modeli. Gotowanie i pieczenie parowe znane jest od wielu lat, ale zautomatyzowanie tej funkcji i wyposażenie w nią domowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do gotowania i pieczenia, jest innowacyjną funkcją.


Piekarniki parowe to nie tylko zdrowe i smaczne przygotowanie posiłków, ale również duże udogodnienie w kwestii czyszczenia i pielęgnacji komory piekarnika. Para dodana podczas cyklu pieczenia chleba sprawia, że pozostaje on miękki wewnątrz i zarazem chrupiący na zewnątrz. To samo dotyczy pieczenia rozmaitych mięs. Z kolei dodanie pary podczas cyklu czyszczenia, ułatwia rozpuszczanie zabrudzeń, które na koniec wystarczy zebrać delikatną szmatką.

Klasa efektywności energetycznej

Najlepszy piekarnik do zabudowy to taki, który nie tylko odpowiada na potrzeby domowników w zakresie przygotowywania potraw czy jak najbardziej komfortowego czyszczenia, ale również jest energooszczędny. O wartości tego parametru stanowi specjalne oznaczenie na etykiecie energetycznej.


Etykieta energetyczna zawiera istotne informacje, między innymi dotyczące rocznego zużycia energii, zużycia energii na jeden cykl pieczenia w trybie tradycyjnym oraz z użyciem termoobiegu, a także pojemności piekarnika. Wszystkie oznaczenia i wartości zużycia energii na etykiecie wyrażone w tych samych jednostkach dla poszczególnych modeli sprawiają, że porównanie parametrów jest łatwe do odczytania. 

Praktyczne dzielone drzwiczki

Nowością wśród piekarników do zabudowy, są modele z dzielonymi drzwiczkami. Takie piekarniki oferują co najmniej dwie strefy pieczenia, dla których można ustawić odrębną temperaturę, a także dodatkowe funkcje. Piekarniki z dzielonymi drzwiczkami sprawdzą się w dużych rodzinach, a także wszędzie tam, gdzie posiłki przygotowywane są z dużą częstotliwością.


Piekarniki z funkcją dzielonych drzwiczek oferują przygotowywanie potraw na kilku poziomach jednocześnie z tą różnicą, że zapachy i aromaty potraw nie przenikają się wzajemnie. W praktyce, w tym samym czasie można np. upiec rybę czy pierś z indyka do głównego dania oraz ciasteczka do deseru. Tego rodzaju piekarnik, to nie tylko komfort użytkowania, ale również energooszczędność na bardzo wysokim poziomie, bowiem podczas tego samego cyklu oraz zużycia tej samej ilości energii elektrycznej, przygotowywanych jest kilka potraw.

Sterowanie piekarnikiem do zabudowy

W jaki panel sterowania może być wyposażony piekarnik do zabudowy? Ranking 10 prezentowanych modeli zawiera piekarniki z elektronicznym oraz manualnym panelem sterowania. Urządzenia programuje się z wykorzystaniem ergonomicznych pokręteł lub przycisków bezpośredniego wyboru z jasno oznaczoną ikonografią. Wiele ze sprzętów wyposażonych jest dodatkowo w wyświetlacz, na którym na bieżąco odczytać można zaprogramowane parametry, postęp przygotowania potrawy, czy uruchomienie dodatkowych funkcji. Popularnym rodzajem sterowania są również duże, dotykowe panele.


Najnowocześniejsze piekarniki do zabudowy oferują również sterowanie bezprzewodowe. To bardzo komfortowa funkcja, która coraz częściej oferowana jest przez producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Sterowanie to możliwe jest poprzez wykorzystanie technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Piekarnik programuje się wtedy przy pomocy smartfona lub tabletu poprzez darmową aplikację oferowaną przez producenta.

Czyszczenie i pielęgnacja sprzętu

Wszystkie sprzęty domowe do prawidłowego działania wymagają odpowiedniego i systematycznego czyszczenia i pielęgnacji. Również piekarnik do zabudowy. Ranking prezentowanych modeli oferuje sprzęty, które wyposażone są w dodatkowe funkcje wspomagające użytkownika w tych czynnościach. Jednym z najpopularniejszych systemów czyszczenia stosowanych w piekarnikach, są funkcje parowe. Wśród piekarników parowych jest to opcja występująca w standardzie.


Piekarniki tradycyjne oferują wewnątrz komory pieczenia specjalną powłokę, która jest gładka i często emaliowana, co zapobiega przywieraniu zabrudzeniom, a tym samym ułatwia utrzymanie piekarnika w czystości. Producenci oferują również piekarniki wyposażone w pirolizę, hydrolizę lub czyszczenie katalityczne. Wszystkie wymienione funkcje poprawiają komfort użytkowania i znacznie ułatwiają utrzymanie komory piekarnika w czystości. Ma to wpływ nie tylko na smak i zapach przygotowywanych z nim potraw, ale również na długotrwałe, sprawne działanie urządzenia.

Komfortowe udogodnienia w sprzęcie

W jakie przydatne udogodnienia może być wyposażony piekarnik do zabudowy? Ranking prezentowanych modeli zawiera sprzęty wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED. Oświetlenie w komorze piekarnika nie jest nowością, niemniej zastosowanie energooszczędnych listew czy diod już tak. Oświetlenie w piekarniku pozwala na bieżącą obserwację postępów przygotowywania potrawy, ale również wspomaga użytkownika w dokładnym wyczyszczeniu komory pieczenia.


Innym, równie przydatnym udogodnieniem, mogą być specjalne prowadnice. Są szczególnie przydatne, gdy piekarnik umiejscowiony jest na wysokości barków domowników. Teleskopowe i stabilne prowadnice wysuwające się na całą długość, a do tego wytrzymałe, które są w stanie utrzymać duże obciążenie, to niemałe ułatwienie podczas przygotowywania potraw. Tego rodzaju prowadnice zapewniają bezpieczeństwo wstawiania oraz wyjmowania potraw nawet w dużych garnkach, czy brytfannach.

Wzornictwo i kolorystyka

Ranking piekarników do zabudowy uzupełnimy również o istotny parametr, jakim jest wzornictwo sprzętu. Pomimo tego, że duża część tego urządzenia pozostaje zabudowana w niszy meblowej, cały jego front jest widoczny dla otoczenia. Piekarnik, podobnie jak płyta grzewcza, jest jednym ze sprzętów wystawionych na ciągłą ekspozycję, dlatego ważne jest, aby prezentował się dobrze, a także współgrał wzorniczo z wystrojem kuchni.


Na co zwrócić uwagę w kwestii wyglądu sprzętu wybierając piekarnik do zabudowy? Ranking prezentowanych modeli zawiera urządzenia, które z powodzeniem dopełnią wzorniczo zarówno kuchnię urządzoną w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, a nawet retro, czy vintage. Szczególnie ostatnie z wymienionych wzorów cieszą się dużą popularnością wśród architektów i projektantów wnętrz w stylistyce sielskiej i loftowej. Urządzenia te, pomimo wzornictwa stylizowanego na lata pięćdziesiąte XX w., wyposażone są w najnowocześniejsze technologie i praktyczne funkcje, wspomagające proces przygotowania potraw i codzienną obsługę sprzętu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756