Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Lodówki frenchdoor, multidoor czy side by side - jaką wybrać?

 2023-08-29 

Lodówka jest jednym ze standardowych sprzętów gospodarstwa domowego. Pierwsze lodówki w całości składały się z komory chłodzenia. Kolejne wyposażone już były w dodatkowy, wewnętrzny zamrażalnik. Zmiana trybu życia i oczekiwań użytkowników wprowadziła do chłodnictwa modele z oddzielnymi komorami. W jednej znajdowała się przestrzeń do chłodzenia, a w drugiej do zamrażania produktów. Wraz z rozwojem wnętrzarstwa i łączenia rozmaitych stylów, do kuchni wprowadzono zabudowę kuchenną, a wraz z nią lodówki z możliwością zabudowy. Obecnie mamy do wyboru szereg rozmaitych domowych urządzeń chłodniczych. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien zostać poprzedzony naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Jeśli wiemy, że potrzebujemy dużej przestrzeni wewnątrz sprzętu, warto zwrócić uwagę na lodówki frenchdoor, multidoor lub side-by-side. Czym się różnią i jakie szczególne funkcje posiadają? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Lodówki do zadań specjalnych

Lodówki wolnostojące mogą stanowić zarówno praktyczny sprzęt dla wieloosobowej rodziny, jak i dla singla. Wszystko zależy bowiem od potrzeb użytkowników. Takie lodówki sprawdzą się szczególnie, gdy dużo gotujemy, ale również wtedy, gdy robimy większe zakupy raz na jakiś czas. Do przechowywania znacznej ilości artykułów spożywczych będziemy potrzebowali praktycznej przestrzeni chłodzącej. Taką przestrzeń oferują nam producenci sprzętu chłodniczego w lodówkach multidoor, side-by-side oraz frenchdoor. Zanim dokonamy wyboru konkretnego urządzenia, warto wiedzieć czym się różnią, a także jakie posiadają przydatne funkcjonalności.

Rodzaje lodówek wielodrzwiowych

Lodówki frenchdoor, multidoor czy side-by-side, oprócz dużej pojemności, w szczególności wyróżnia ta sama cecha szczególna. Jest nią liczba drzwi, która (w zależności od rodzaju lodówki) będzie wynosiła od dwóch do nawet pięciu.

Modele frenchdoor

Lodówki frenchdoor wyposażone są w podwójne drzwi i jedną lub dwie szuflady. Za drzwiami znajduje się część chłodząca, która umiejscowiona jest w górnej części sprzętu. Na dole znajduje się szuflada lub szuflady, które pełnią funkcję zamrażalnika. Wewnątrz komory chłodzenia mamy do dyspozycji szereg półek, a dodatkową przestrzeń do przechowywania stanowią też rozmaitej wielkości półki na drzwiach. Większość modeli wyposażonych jest również w pojemniki do przechowywania owoców i warzyw, w których panuje nie tylko odpowiednia temperatura, ale również wilgotność. Szuflada zamrażalnika, zamiast standardowych drzwi jest bardzo praktyczna. Po wysunięciu mamy dostęp do wszystkich zamrożonych produktów. Łatwo możemy odszukać interesującą nas potrawę, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury w komorze zamrażalnika.

Modele multidoor

Lodówki multidoor, jak wskazuje ich nazwa, charakteryzują się dużą liczbą drzwi. Mogą być trzy-, cztero- a nawet pięciodrzwiowe. Ich szczególną zaletą jest to, że w dowolnym momencie możemy zmienić wyznaczoną komorę zamrażania w komorę chłodzenia. Tak samo, jak w lodówkach frenchdoor, chłodziarka zlokalizowana jest w górnej części, a w dolnej jest zamrażalnik. Komora zamrażania wyposażona jest w pionowo ustawione pojemniki, które z łatwością możemy wysuwać na całą ich długość. To sprawia, że mamy nieograniczony dostęp do mrożonych produktów. Lodówki multidoor, tak samo, jak inne wielodrzwiowe modele, mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak np. kostkarka do lodu.

Modele side-by-side

Lodówki side-by-side wyposażone są w podwójne drzwi, które otwieramy pionowo. Zazwyczaj w lewej komorze znajduje się zamrażalnik, a w prawej komora chłodzenia. Przed wyborem modelu side-by-side warto określić nie tylko nasze zapotrzebowanie na ilość przechowywanych produktów, ale również wielkość naczyń, jakimi dysponujemy i które będziemy chcieli umieszczać na półkach chłodziarki. Może się okazać, że nie wszystkie garnki czy patelnie zmieszczą się w tej lodówce. W zamrażalniku mamy do dyspozycji półki, co również może być pewnego rodzaju ograniczeniem, bo produkty będą musiały być ułożone jeden na drugim. Z drugiej strony, jeśli mrozimy potrawy w pojemnikach, umiejscowienie ich na półkach może okazać się wygodniejsze i praktyczniejsze.

Specjalne strefy przechowywania

Zarówno lodówki frenchdoor, jak i multidoor oraz side-by-side, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w specjalne strefy do przechowywania określonego rodzaju żywności. Taki zabieg stosowany przez producentów przyczynia się bezpośrednio do przedłużenia trwałości produktów spożywczych, a w konsekwencji do zmniejszenia marnowania żywności. W specjalnych strefach możemy przechowywać np. owoce i warzywa, nabiał, mięso, a także ryby. Warto wiedzieć, że warzywa i owoce do dłuższego zachowania świeżości i smaku potrzebują wyższej wilgotności. Z kolei mięso, ryby i sery – niższej. Podział chłodziarki na specjalne strefy umożliwia łatwe i odpowiednie przechowywanie tego rodzaju produktów bez utraty cennej przestrzeni wewnątrz chłodziarki.

Codzienna obsługa i sterowanie

Lodówka jest sprzętem, który użytkujmy codziennie. Zdarza się, że w ciągu jednego dnia domownicy są ją w stanie otworzyć i zamknąć nawet kilkadziesiąt razy. Ważne jest tu stałe utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz komory chłodzenia. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne czujniki, które na bieżąco monitorują te istotne parametry i natychmiast reagują, gdy temperatura odchyla się od założonego poziomu. Dzieje się to automatycznie. Niemniej mamy też możliwość ręcznego ustawienia parametrów przy pomocy panelu sterowania. Sterowanie może być elektroniczne, dotykowe, a nawet zdalne, przy pomocy telefonu lub tabletu. Służą do tego dedykowane aplikacje, które dodatkowo mogą obsługiwać również inne sprzęty elektroniczne w domu. Warunkiem jest, aby urządzenia pochodziły od tego samego producenta lub stanowiły tę samą linię produktów. Ważną rolę w codziennym użytkowaniu odgrywa też oświetlenie wnętrza lodówki. Wiele modeli posiada je nie tylko w komorze chłodzenia, ale również w zamrażalniku.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756