Jakiego laptopa kupić?

Zakup laptopa nie należy do łatwych zadań. Trzeba bowiem wybrać taki sprzęt, którego konfiguracja będzie idealnie dostosowana do potrzeb. Na co patrzeć przy zakupie laptopa? Pod uwagę bierze się m.in. rozmiary ekranu, a także zastosowany w laptopie procesor, wielkość pamięci RAM, rodzaj i pojemność dysku oraz umieszczoną w nim kartę graficzną.

 

Ekran laptopa

 
Ekrany laptopów mogą mieć różne rozmiary. Ich przekątna osiąga bowiem od 10,1 do 17,3 cala. Jak wybrać laptopa z odpowiednim ekranem? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Laptopy o najmniejszych ekranach (tj. od 10,1 do 13 cali) doskonale sprawdzą się wśród młodszych użytkowników (np. uczniów), ale również u osób, które dużo podróżują. Dzięki niewielkim rozmiarom i lekkości, taki sprzęt nie sprawia problemów z jego przenoszeniem. Laptopy o rozmiarze od 13 do 15,6 cala znajdują swoje zastosowanie w użytku domowym i w pracy. Z ich pomocą można oglądać filmy, grać w gry komputerowe, ale także przeglądać strony internetowe oraz korzystać z poczty i programów biurowych. Większe pod względem rozmiaru ekranu laptopy sprawdzą się z kolei wśród osób, którym zależy na wysokich detalach w grach komputerowych lub takich, które korzystają na studiach lub w pracy z zaawansowanych aplikacji graficznych bądź też służących do programowania.

 
laptop media expert

 

Procesor w laptopie

 
Jeśli chodzi o procesory, prym wiedzie firma Intel. W budżetowych laptopach spotyka się procesory Intel Atom, Intel Celeron i Intel Pentium. Są one energooszczędne i nie wymagają rozbudowanego układu chłodzenia, ale sprawdzą się one tylko przy mniej zaawansowanych zadaniach, jak np. surfowanie po Internecie, korzystanie z programów biurowych lub oglądanie filmów. W standardowych laptopach spotyka się zwykle procesory Intel Core i3 oraz Intel Core i5. Te dwurdzeniowe lub czterordzeniowe procesory poradzą sobie z najnowszymi grami, ale także z obróbką zdjęć i filmów czy też pracą na bazach danych. Najwyższą półkę pod względem wydajności stanowią natomiast procesory Intel Core i7 i Intel Xeon. Laptopy z takimi procesorami z powodzeniem sprawdzają się wśród profesjonalistów jako narzędzie ich pracy. Alternatywą dla procesorów produkowanych przez Intela są procesory AMD. Można się z nimi spotkać w laptopach budżetowych oraz tych, które są kwalifikowane do klasy średniej. Charakteryzują się one niskim poborem energii, dzięki czemu laptop pracuje na baterii dłużej niż przy podobnym sprzęcie z procesorem Intela.
 

 

Pamięć RAM

 

Pamięć RAM w laptopie wpływa na komfort pracy. Dzięki jej odpowiedniemu rozmiarowi można wykonywać bezproblemowo wiele zadań jednocześnie. Jakiego laptopa kupić? Gdy będzie on służył do prostych czynności, wystarczający powinien być sprzęt, który posiada od 4 do 6 GB pamięci RAM, z kolei komputer dla graczy, a także osób, które korzystają z kilku aplikacji jednocześnie, należy wyposażyć minimum w 8-10 GB pamięci RAM. Dzięki temu uniknie się jego spowalniania w trakcie pracy, a także restartów ze względu na duże obciążenie pamięci. Większa pamięć RAM (rzędu 12-32 GB) będzie natomiast potrzebna przy aplikacjach wykorzystywanych do wykonywania prac graficznych 2D i 3D oraz do obróbki wideo.

 

laptop gamingowy media expert

 

Dysk twardy

 

Obecnie w komputerach (w tym także w laptopach), stosowane są dwa typy dysków, na których zapisywane są dane. Są to dyski twarde (w skrócie HDD) oraz dyski półprzewodnikowe (SSD).  Atutem dysków twardych jest ich większa pojemność (najczęściej spotyka się dyski HDD o pojemności 500 GB lub 1000 GB, gdy przy dyskach SSD jest to zwykle 128 GB bądź 256 GB). Na laptopa z dyskiem HDD powinny się zatem zdecydować osoby, które archiwizują dużo danych. Jeśli chodzi natomiast o dyski SSD, charakteryzują się one szybszym zapisywaniem oraz odczytem danych, a także cichszą pracą niż dyski HDD, dlatego doskonale sprawdzają się one wśród osób, które intensywnie użytkują laptopa, np. w zaawansowanych grach komputerowych lub aplikacjach programistycznych. Droższy sprzęt wyposażony jest zarówno w dysk SSD, jak i HDD. Wówczas z dysku SSD będzie działał system operacyjny, a dysk HDD posłuży do gromadzenia danych.

 

Ultrabooki w naszej ofercie >>

 

Karta graficzna

 
W laptopach można spotkać dwa typy kart graficznych, tj. karty zintegrowane oraz dedykowane (tutaj do wyboru jest AMD Radeon lub nVidia). Ten pierwszy typ kart montowany jest w tańszych laptopach, które będą służyły do prostszych czynności, jak np.: surfowanie po Internecie, przeglądanie poczty, oglądanie filmów oraz wykonywanie pracy w prostych aplikacjach. Jeśli laptop będzie jednak wykorzystywany do gier i zaawansowanych aplikacji graficznych, należy kupić taki sprzęt, w którym będzie znajdowała się dedykowana karta graficzna.
 
Wybór laptopa, który spełni oczekiwania przy określonym budżecie, jest możliwy dzięki dokładnej analizie jego konfiguracji. Biorąc pod uwagę jego podstawowe parametry, można dokonać zakupu sprzętu, który będzie służył przez lata.