Zdaniem eksperta
Cyberpunk 2077 to już kolejna gra w dorobku CD Projekt RED, która odniosła spektakularny sukces na całym świecie. Podobnie jak w przypadku innych gier z tego studia, tak i tutaj musisz posiadać komputer gamingowy z podzespołami przynajmniej ze średniej półki. Cyberpunk 2077 wymagania postawił wysoko, ale w zamian oferuje świat, jakiego jeszcze nie widziałeś w grach.
Od premiery gry Cyberpunk 2077 minęło już trochę czasu i większość graczy miała przyjemność przenieść się do Night City na trochę dłużej. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak wielkim zaskoczeniem było podanie informacji dotyczących wymagań dla komputerów stacjonarnych, aby móc takową podróż w ogóle odbyć. Nie ma co ukrywać, że tego typu tytuły rozbudowane są nie tylko pod względem fabuły, ale także, a może przede wszystkim, tworzone w celu oczarowania graczy i konkurencji efektami wizualnymi. CD Projekt RED odniósł absolutny sukces na tym polu, ale wielu fanów musiało obejść się smakiem i nie było im dane uruchomić gry na ustawieniach wysokich, czy nawet 4K.
Wbrew pozorom nie przeszkodziło to grze w zdominowaniu rynku, przynajmniej na kilka długich miesięcy. W 2020 studio CD Projekt RED mogło projektować swoją grę z uwzględnieniem wszystkich najnowszych technologii, które rozwinęły się najbardziej po 2018 roku. Wtedy to na rynku zadebiutowały karty graficzne Nvidii, z serii RTX 30XX. Dlaczego było to tak istotne? Ponieważ te karty graficzne, jako pierwsze w świecie gamingu, wprowadziły Ray Tracing i DLSS wspierane przez sztuczną inteligencję. To całkowicie zmieniło oblicze gamingu, a co za tym idzie – wymusiło na graczach zaktualizowanie przez ulepszenie podzespołów w komputerach.
Wykorzystanie opisanych wyżej technologii, widać już na pierwszy rzut oka, zaraz po uruchomieniu gry. Cyberpunk 2077 wymagania postawił całkiem wysoko w tej kwestii, ale co to Ci daje podczas prowadzenia rozgrywki?
Ray Tracing to technologia przełomowa, którą widać niemal na każdym kroku w Night City. Biorąc pod uwagę, że miejscem akcji jest dystopijne miasto niedalekiej przyszłości wzorowane na gatunku cyberpunk, oczywiste jest, że będą Cię tam otaczać niemal ze wszystkich stron neony, światła, reklamy, hologramy, czy lśniące fasady budynków. Ray Tracing odpowiada za generowanie realistycznych odbić światła, a także cieni w grach, więc widać jak na dłoni, dlaczego akurat ta technologia była kluczowa, żeby Cyberpunk 2077 mógł w ogóle powstać.
Problemem na rok 2020 dla większości graczy był fakt, że Ray Tracing udostępniono wyłącznie w kartach graficznych z serii RTX od Nvidii. Nie były i nadal nie są to tanie podzespoły, szczególnie że na rynku pojawiła się już nowa rodzina, czyli RTX 40XX, a sama Nvidia zaczyna mówić o wprowadzeniu kart RTX 50XX. Cyberpunk 2077 wymagania postawiło zatem niezwykle wysoko, ale wbrew pozorom, wcale nie potrzebujesz żadnych z tych kart, aby móc przenieść się do Night City. Nie będziesz mógł jednak skorzystać z dobrodziejstw Ray Tracingu, ale nawet i bez tej technologii gra robi ogromne wrażenie.
Cyberpunk minimalne wymagania określa jako podzespoły, które będą w stanie uruchomić grę w rozdzielczości 1 080p przy zachowaniu stabilnych 30 klatek na sekundę. Weź pod uwagę, że dla każdego progu wymagań, który zaraz przeanalizujemy wspólnie, potrzebny jest również dysk twardy, najlepiej SSD, co zapewni szybkie i bezproblemowe uruchamianie i późniejsze działanie gry. Ile waży Cyberpunk 2077? Dysk twardy musi dysponować wolną przestrzenią na poziomie przynajmniej 70 GB.
Cyberpunk 2077 minimalne wymagania:
Już w tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że Cyberpunk 2077 wymagania dla procesorów ma na poziomie przynajmniej, jako i7-6700, a to dopiero najniższe ustawienia grafiki. W przeszłości, czyli zaraz po premierze gry, Cyberpunk 2077 wymagania dla procesorów miał nieco niższe i na tym progu możliwe było uruchomienie gry przy użyciu modelu i5-3570K. Niestety w międzyczasie zaszły zmiany, które zmieniły te wymagania na wyższe. W kwestii systemu operacyjnego, koniecznie musi to być 64-bitowy Windows 10.
Wymagania rekomendowane, czyli pozwalające na grę w rozdzielczości 1080p oraz przy 60 klatkach na sekundę to:
Dla 60 FPS-ów widać już dużą różnicę w kwestii wymaganej karty graficznej, ale również procesor pochodzi z zupełnie innej serii, znacznie wydajniejszej i nowszej. Ile waży Cyberpunk 2077 w tej wersji? Ponownie będzie to 70 GB.
Przyszedł czas, aby poznać wymagania Ultra Cyberpunk 2077, czyli te, które pozwalają na zabawę w Night City w rozdzielczości 2160p przy FPS-ach na poziomie 60 klatek na sekundę. Są to:
Widać gołym okiem, że komputer gamingowy, który ma uruchomić Cyberpunk 2077 wymagania na powyższych ustawieniach ma już z wyższej półki. Zwróć jednak uwagę, że wszystkie powyższe ustawienia dotyczą tylko możliwości uruchomienia gry, bez zaawansowanych technologii, takich jak Ray Tracing, czy DLSS. Jakimi podzespołami musisz zatem dysponować w swoim komputerze, aby móc cieszyć się naprawdę najwyższą jakością grafiki?
Cyberpunk 2077 wymagania minimalne z rozdzielczością 1080p i 30 klatkami na sekundę dla obsługi Ray Tracingu przedstawia w poniższy sposób:
Rekomendowane wymagania pozwolą na grę w rozdzielczości 1080p i z 60 klatkami na sekundę. Są to:
Tutaj na chwilę się zatrzymajmy, ponieważ zaszła całkiem spora zmiana w kwestii wymagań dla dysków twardych. Protokoły operacyjne zastosowane dla tych ustawień grafiki, muszą być zgodne z NVME, czyli oferować transfer danych na poziomie 20Gb/s.
Ustawienia Ultra z Ray Tracingiem, czyli rozdzielczość 2160p i 60 klatek na sekundę, to:
Wszystkie progi wymagań zawierają również wytyczne co do systemu operacyjnego, którym musi być 64-bitowy Windows 10. Komputery muszą być również wyposażone w najnowszą wersję DirectX 12. Zaktualizowane wymagania sprzętowe dotyczą podstawowej wersji gry, a także dodatku Wings of Liberty.
Grę można w łatwy sposób uruchomić bez udziału Ray Tracingu, ale warto spróbować też i tych ustawień, ponieważ Night City wygląda zupełnie inaczej z dynamicznie generowanymi cieniami i światłem. Zauważ, że wszystkie powyższe progi zostały zaktualizowane zaledwie na przestrzeni ostatniego roku, ale wszystko wskazuje na to, że wymagania nie powinny ulec kolejnym zmianom.