Poradniki Eksperta

Gra w Domino to rozrywka znana od wieków. Jest niezwykle wciągająca, a jej zasady opanują bardzo szybko zarówno dzieci, jak i dorośli. To idealny sposób na spędzenie czasu w gronie rodzinnym lub znajomych. Zestawy Domino nie są zazwyczaj duże i zawsze można je mieć pod ręką. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę z ta grą, warto zapoznać się z jej zasadami. Zatem, jak się gra w Domino? Ile osób może grać w Domino? Czy są wersje tej gry dedykowane dzieciom? Oto kilka ciekawostek na temat Domina i zasad obowiązujących podczas gry. Po przeczytaniu poniższego poradnika pozostanie tylko przystąpienie do zabawy.

Dlaczego warto grać w Domino?


Gra w Domino to rewelacyjny sposób nie tyko na miłe spędzenie czasu, ale również na ćwiczenie własnego umysłu. Pomimo prostych zasad, gra wymaga od uczestników wysiłku intelektualnego. Uczy spostrzegawczości i wpływa na ćwiczenie pamięci. Jest doskonałym sposobem na wprowadzenie do trudniejszych gier strategicznych. Dzięki tej grze, zwłaszcza dzieci, uczą się cierpliwości i samodzielności w podejmowaniu decyzji. Element losowy sprawia, że gra jest jeszcze bardziej emocjonująca. Czasem o wygranej zaważy szczęście w dobieraniu kamieni. Bez wątpienia więc warto bawić się w tę znakomitą grę logiczną.

Domino w naszej ofercie:

Ile osób może grać w Domino?


W Domino mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest ona przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób. W przypadku większej liczby uczestników gry potrzebny byłby większy zestaw. Jednak dla początkujących najlepiej wybrać zestaw podstawowy, czyli składający się z 28 kamieni. Każdy kamień przedzielony jest na pół. A na każdej jego połowie występuje określona liczba kropek tj. od 0 do 6.

Jak rozpoczyna się gra w Domino?


W pierwszej kolejności należy wyjąć kamienie (nazywane też klockami Domina) na stół i potasować je. Następnie ułożyć je oczkami do dołu, by umieszczone na nich kropki nie były widoczne dla graczy. Kolejnym krokiem jest losowanie przez każdego z uczestników po jednym kamieniu. Ten, kto wyciągnął kamień z największą liczbą oczek (należy je zsumować) rozpoczyna grę. Pozostali gracze oddają wylosowane kamienie do puli umieszczonej na stole i ponownie je mieszają.


 Następnie każdy uczestnik gry losuje z puli maksymalnie po 7 klocków. Uczestnicy gry nie powinni widzieć kamieni, które wylosowali współtowarzysze gry. Zatem, jak się gra w Domino na początku rozgrywek? Otóż wystarczy prawidłowo potasować klocki i wylosować odpowiednią ich liczbę przez wszystkich graczy.

Jakie są kolejne kroki gry w Domino?


Gracz, który wylosował kamień z największą liczbą oczek rozpoczyna grę. Wykłada on na stół dowolnie wybrany przez siebie klocek. Kolejni uczestnicy zabawy zgodnie z ruchem wskazówek zegara dokładają swoje klocki do gry w Domino. Zasady obowiązujące w grze stanowią, że liczba oczek na dokładanym kamieniu musi się zgadzać z liczbą oczek widniejących na położonym wcześniej. Jeżeli więc na ostatnim klocku wyłożonym przez gracza są cztery kropki, to kolejny uczestnik może dołożyć klocek wyłącznie z czterema kropkami. 


Co w przypadku, gdy uczestnik gry nie posiada wśród swoich klocków takiego, który pasowałby do wyłożonego na stole? Wówczas dobiera z puli pozostałych klocków. Dobiera tak długo, aż znajdzie kostkę z odpowiednią liczbą kropek lub do momentu wyczerpania puli.

Kto wygrywa grę w Domino?


Wygranym w tej grze będzie ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich klocków. Poza tym daną turę może zakończyć również osoba, która dołoży kamień pasujący zarówno do początku, jak i do końca ciągu klocków ułożonych na stole. W ten sposób powstanie zamknięty krąg.

Jak zliczane są punkty na zakończenie gry?


Ten, kto zwycięży daną turę otrzymuje liczbę punktów równą liczbie oczek umieszczonych na kamieniach pozostałych graczy. Wynik należy zapisać na kartce. Po zakończeniu pierwszej tury można rozpocząć kolejną. Gra nie jest nużąca, gdyż rozgrywki są dosyć szybkie. W Domino można grać do momentu uzyskania ustalonej na początku liczby punktów np. 60 czy 100.

Jak grać w Domino przeznaczone dla dzieci?


Wśród gier Domino można znaleźć również gry dedykowane maluchom. Zapakowane są one zazwyczaj w estetyczne, kolorowe pudełka, w których umieszczone są kartoniki lub klocki. Bardzo często przedstawiają one wizerunki bohaterów z ulubionych bajek jak np. „Świnka Peppa”, „Psi Patrol”, a także kolorowe obrazki ze zwierzętami czy pojazdami. Gry mogą być przeznaczone np. dla dwu- lub trzylatków albo nieco starszych dzieci. W grze może brać np. 2, 1 – 4 graczy. Na jednej rozgrywce uczestnicy mogą spędzić około 25 minut. To niezwykła frajda dla maluchów zwłaszcza, gdy bawią się z rodzicami. W tych grach zasady są bardzo proste. Jak się gra w Domino dedykowane dzieciom? Mali gracze układają kartoniki z ilustracjami w taki sposób, by obrazki przylegające do siebie przedstawiały tę samą postać, zwierzątko czy pojazd. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy pozbędzie się swoich kartoników lub zamknie krąg dopasowując obrazek do kartoników czy klocków wyłożonych z obu stron.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756