Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Tekken 8 – wymagania i premiera najnowszej odsłony

  2024-01-25


Bijatyki należą do najbardziej dynamicznych gier, pozwalając uczestnikom na szybką i pełną emocji zabawę, czy to w gronie znajomych, czy nieznajomych w trybie multiplayer. Do najpopularniejszych cykli niewątpliwie należy tutaj Tekken, która w nadchodzącym czasie doczeka się kolejnej odsłony. Czy warto zagrać w Tekken 8? Premiera obiecuje graczom bardzo dużo usprawnień zarówno w mechanice gry, jak i oprawie graficznej.

Bijatyka next-genowa, czyli Tekken 8. Premiera niebawem

Tekken, jako bijatyka zyskała ogromną wręcz popularność na całym świecie. Gra jednak nie sprowadza się do bezmyślnej walki, ponieważ twórcy oferują wiele ubarwień, głównie w formie trybu fabularnego. Możesz zatem poznać lepiej wszystkich bohaterów, ich przeciwników, a także zrozumieć, dlaczego w ogóle walczą i co może im to dać w dłuższej perspektywie. Studio Bandai Namco pokazało we wcześniejszych częściach Tekken, że wie doskonale, w jaki sposób zainteresować graczy historią, co nie jest wcale takie proste w kontekście omawianych bijatyk.


Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się wyjątkowo dużo gier bijatyk ale żadna nie osiągnęła wyraźnej przewagi nad konkurencją. Status ten może zmienić się już niebawem, gdy pojawi się właśnie Tekken 8. Premiera nowej odsłony przewidziana jest na 26 stycznia tego roku i wtedy tak naprawdę okaże się, czy obietnice Bandai Namco zostaną dotrzymane, a jest ich sporo.

Tekken w naszej ofercie:

Tryb fabularny

Na temat trybu fabularnego wciąż nie wiemy zbyt wiele, ale biorąc pod uwagę, w jaki sposób Bandai Namco podchodziło do tej kwestii w przeszłości, można być pewnym, że historia na pewno będzie wciągająca. Studio doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie może przeciągać opowieści zbyt długo, ponieważ gracz liczący na soczyste bijatyki, po prostu znudzi się, czekając na rozpoczęcie kolejnej rundy. Tutaj warto zauważyć, że całość tej historii ma być opowiedziana w formie filmowej.


Pomiędzy kolejnymi pojedynkami, gracz będzie mógł obejrzeć niezbyt długi film, w którym zostanie objaśniona całość problematyki związanej z waśniami pomiędzy głównymi bohaterami. Nie jest to żadna nowość, ale coś istotnego pojawi się w Tekken 8. Według Bandai Namco, tryb fabularny został znacznie rozbudowany i na chwilę obecną jest już dwa razy dłuższy niż ten oferowany w poprzedniej odsłonie cyklu. Biorąc pod uwagę, że same filmowe opowiadanie pochłaniało ponad 1,5 godziny w części siódmej, możesz liczyć na o wiele dłuższą historię w Tekken 8. Premiera zapowiada się zatem szczególnie interesująco dla graczy nastawionych na tryb singleplayer.

Rozgrywka sieciowa

Na szczęście Tekken 8 poza trybem fabularnej kampanii, zaoferuje również dwa odrębne tryby, gdzie całość rozgrywki sprowadzi się już tylko do bijatyk. W trybie singleplayer gracz będzie mógł zmierzyć się z przeciwnikami wspieranymi przez AI.


Dla doświadczonych fanów serii, jak i całego gatunku, oczywiście nie będzie to żadne większe wyzwanie. Dlatego też Bandai Namco, postawiło na inną oczywistość, czyli wprowadzenie rozgrywki sieciowej, prowadzonej przeciwko innym graczom. W tej kwestii masz dwie możliwości: zagrać przeciwko zawodnikom z Internetu lub stworzyć własny turniej ze znajomymi, na zasadzie legendarnych imprez znanych z dawnych lat. Ile postaci będziesz miał do dyspozycji w Tekken 8? Premiera obiecuje, że do walki przeciwko sobie stanąć będzie mogło 32 postaci w trybie singleplayer, ale to nie koniec. W rozgrywce online pojawi się przepustka sezonowa, umożliwiająca rozegranie bijatyk wcielając się w dodatkowe 4 postacie.


Należy jednak pamiętać, że chociażby poprzednia odsłona cyklu otrzymała docelowo kilka DLC, w których również pojawiali się nowi bohaterowie. Zapewne dokładnie tak samo będzie to wyglądać w przypadku gry Tekken 8. Premiera gry to zatem dopiero początek przygody w tym świecie.

Wymagania na PC i dostępność na konsolach

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że sercem wszystkich bijatyk, jest rywalizowanie z żywym przeciwnikiem, a nie AI, co ma być bardzo istotnym elementem w Tekken 8. Premiera da więc graczom możliwość uczestniczenia w rozgrywkach online, które co ważne, działać będą w trybie cross-play. Oznacza to, że niezależnie od tego, na jakiej platformie grasz, dostępna liczba przeciwników będzie sumą wszystkich graczy z każdej platformy. Bandai Namco stawia tutaj na next-genowe rozwiązania, dlatego Tekken 8 będzie dostępny na PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series X, Xbox Series S. Wymagania systemowe dla komputerów stacjonarnych wyglądają następująco: 

Wymagania minimalne:

Zalecane ustawienia:

  • procesor Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz,
  • 16 GB pamięci RAM,
  • karta graficzna 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT.

W obu przypadkach niezbędne będzie posiadanie przynajmniej 100 GB wolnej przestrzeni na dysku oraz system operacyjny Windows 10 w wersji 64-bitowej.

Nowa jakość grafiki i tryb Arcade

Wielu graczy zastanawia się, dlaczego Tekken 8 wymaga aż 100 GB przestrzeni na dysku twardym. Warto na początku zauważyć, że gra spokojnie poradzi sobie nawet jeśli będzie to dysk HDD. Z drugiej strony, osoby które spełniają zalecane wymagania sprzętowe, zdecydowanie dysponują również dyskami SSD oferującymi znacznie szybszy czas odczytu i zapisu danych. Prawda jednak skrywa się w grafice stworzonej na potrzeby Tekken 8. Premiera nowego spojrzenia na ten aspekt może być niezwykle ciekawa, ponieważ jak zapowiedziało Bandai Namco, wszystkie areny walk są w pełni 3D.

Pomimo tego, sama rozgrywka będzie działać w trybie 2D, co jest swego rodzaju tradycją, nie tylko w grze Tekken 8. Premiera przyniesie znaczne podniesienie jakości detali w porównaniu z poprzednimi częściami, wprowadzając również dodatkowe elementy, takie jak zmieniające się warunki pogodowe, czyli np. deszcz. Taka oprawa graficzna przełożyła się na dosyć spore rozmiary gry Tekken 8, chociaż nie zapominaj o obiecanym trybie fabularnym, który zapewne też przyłożył do tego swoją wirtualną rękę.


Całkowitą nowością w grze będzie tryb Arcade, który ma pełnić rolę sentymentalnego powrotu do korzeni całej serii. Gracz będzie mógł tutaj stworzyć swojego własnego avatara, stylizowanego na wczesną erę gamingu, kiedy były one dostępne wyłącznie w salonach gier na tzw. „automaty”. Rozgrywka ma mocno nawiązywać właśnie do tego okresu w historii Tekken 8. Premiera może zatem otworzyć zupełnie nowy rozdział w historii bijatyk.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756