Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pistolet do masażu – jak używać?

 2023-12-19 

Masaż pozwala rozluźnić spięte mięśnie, przyspieszyć regenerację oraz zrelaksować organizm. Można robić go sobie samemu, poprosić o pomoc bliską osobę lub udać się w tym celu do specjalisty. Ze względu na jego popularność na rynku, można znaleźć ogrom akcesoriów, które umożliwiają urozmaicenie, ułatwienie lub przyspieszenie tego procesu. Wśród nich wymienić można między innymi specjalne wałki, piłki do masażu i pistolety – dzisiaj skoncentrujemy się na tych ostatnich. Jeżeli aktywnie uprawiasz sport lub spędzasz dużo czasu przed komputerem, koniecznie zaopatrz się w pistolet do masażu. Jak używać tego gadżetu? W poniższym artykule przedstawimy tajniki związane z użytkowaniem takiego sprzętu, a także podpowiemy, jak wybrać pistolet do masażu, by być z niego zadowolonym. Zapraszamy do lektury!

Kiedy warto zaopatrzyć się w pistolet do masażu?

Pistolet do masażu to doskonały wybór dla wszystkich osób, które aktywnie uprawiają sport, spędzają dużo czasu na siedząco, sporo chodzą lub dźwigają ciężkie przedmioty w pracy. Sprawdza się świetnie, kiedy chce się rozluźnić spięte mięśnie, przyspieszyć ich regenerację, czy rozmasować drobną kontuzję. Umożliwia też złagodzenie dolegliwości bólowych. Jest często polecany przez fizjoterapeutów, rehabilitantów i innych pracowników związanych ze służbą zdrowia. Jeżeli zatem należysz do jednej z wymienionych grup, rozważ, czy nie zaopatrzyć się w pistolet do masażu. Jak używać tego urządzenia?

Pistolety do masażu w naszej ofercie:

Pistolet do masażu – jak używać?

Pistolet do masażu przykłada się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni do tkanek. Niektórzy preferują również ustawienie pod kątem czterdziestu pięciu stopni, dlatego najlepiej wypróbować oba ułożenia i sprawdzić, które będzie lepsze w konkretnym przypadku. Wyznacznikiem skuteczności masażu będzie to, czy rozluźnienie mięśni jest odczuwalne. Duże znaczenie ma także odpowiedni dobór końcówki. Za najbardziej uniwersalną nakładkę uznaje się tę zakończoną w sposób okrągły.


Pistolet najczęściej wykorzystuje się do masażu mięśni łydek, ud, pośladków, pleców, rąk, klatki piersiowej oraz barków i karku. Można tylko przykładać go do skóry lub poruszać nim również na boki, co umożliwi lepsze rozmasowanie obolałych tkanek. Po kilku lub kilkunastu sekundach, pistolet przesuwa się kawałek dalej i kontynuuje masaż. Bardzo ważne jest to, by dopasowywać ustawienia urządzenia do swoich potrzeb. Istnieją bowiem różne rodzaje i częstotliwości wibracji oraz różne stopnie mocy. Do niektórych pistoletów dołączony jest cały zestaw końcówek do pracy punktowej lub nieco bardziej rozproszonej.

Jak nie używać pistoletu do masażu?

Pistoletu do masażu nie należy używać wtedy, gdy zachodzą ku temu rozmaite przeciwwskazania. Nie używaj pistoletu do masażu w miejscach, w których praktycznie nie ma tkanki mięśniowej, czy też tłuszczowej np. w przednich częściach łydek. Jeżeli korzystanie z pistoletu wywołuje u Ciebie ból, koniecznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty, by dowiedzieć się, co jest jego dokładną przyczyną. Automasaż powinien umożliwiać rozluźnienie, a nie powodować dyskomfort.

Jak wybrać pistolet do masażu?

Wybierając pistolet do masażu, zwróć uwagę na to, jakie są końcówki do wyboru oraz ich proponowane zastosowania. Łukowate nakładki nadają się do masażu dużych grup mięśniowych, natomiast te w kształcie pocisków, są do rozbijania mocno spiętych małych fragmentów mięśni. Dla większości osób najważniejsza jest obecność nakładki w kształcie kulki, która pozwala w wygodny sposób przeprowadzić automasaż dużej części grup mięśniowych. Im więcej głowic jest w zestawie, tym bardziej masaż będzie wszechstronny.


Wybierając pistolet, zwróć uwagę na zakres mocy oraz ilość dostępnych trybów masażu i jego intensywności. Ważny będzie też sposób działania i ładowanie. Na rynku dostępne są zarówno pistolety na baterie, jak i ładowane akumulatorowo. Duża część z nich jest jednak zasilana sieciowo i wymaga stosowania w pobliżu gniazdka elektrycznego. Bardzo przydatne będzie także etui do przechowywania lub przewożenia pistoletu. Zapobiegnie uszkodzeniu gadżetu i sprawi, że znacznie trudniej będzie pogubić nakładki, ponieważ każda z nich będzie mieć swoje miejsce.


Wśród innych czynników, na które można zwrócić uwagę, wybierając pistolet do masażu, jest obecność cyfrowego wyświetlacza, który umożliwia kontrolę intensywności i trybu masażu. Dużą zaletą niektórych urządzeń jest też antypoślizgowy uchwyt, który sprawia, że produkt nie wypada z rąk podczas użytkowania. Istotna będzie także żywotność baterii i czas pracy ciągłej, na który można sobie pozwolić z danym sprzętem. Jeżeli wybrany pistolet działa w trybie przerywanym dwadzieścia minut, znaczy to, że po tym czasie będziesz musiał zrobić przerwę.

Co daje masaż pistoletem do masażu? Zalety pistoletów do masażu

Pistolet do automasażu może poprawiać ukrwienie tkanek, a jednocześnie przyspieszać ich regenerację po ciężkim treningu lub kontuzji. Pozwala lepiej radzić sobie z przewlekłym bólem i umożliwia poprawę mobilności. Pierwsze efekty jego stosowania zwykle przychodzą dość szybko, ponieważ jeszcze w trakcie masażu. Chociaż nie jest to produkt, który zastąpi fizjoterapeutę czy lekarza, zdecydowanie warto mieć go w domu i stosować w razie potrzeby. Regularny masaż zmniejsza ryzyko kontuzji i umożliwia rozciągnięcie przykurczonych włókien mięśniowych.


Za podstawową zaletę pistoletów do masażu uznaje się to, że są one niezwykle wygodne w stosowaniu. Można po nie sięgnąć w każdej chwili, uruchomić i rozpocząć masaż. Ich samodzielna obsługa jest możliwa, a do automasażu nie jest potrzebna druga osoba. Odpowiednia wielkość pistoletu i długość końcówek, umożliwia dosięgnięcie większości mięśni. Czynność nie jest zbyt absorbująca ani męcząca, w przeciwieństwie do wykonywania masażu przy pomocy popularnych wałków. Pistolety umożliwiają oszczędzanie czasu i pieniędzy na wizytach u masażystów. Oprócz tego, nie zajmują zbyt wiele miejsca w domu, a  dzięki wymiennym końcówkom, mogą zastąpić cały zestaw kul do masażu, wałków i rollerów.

Masażery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756