JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Rowery i skutery   Rower trekkingowy za 1000 zł - jaki wybrać?

Rower trekkingowy za 1000 zł - jaki wybrać?

Kiedy na dworze robi się ciepło i można wreszcie wyjść na rower, warto pomyśleć o kupnie takiego sprzętu, który będzie Ci dobrze służył, a jazda na nim będzie przyjemnością. Jeśli nie jesteś profesjonalistą robiącym po kilkaset kilometrów, nie musisz inwestować ogromnych sum. Zamiast tego, zdecyduj się na tani rower trekkingowy, na którym możesz wyjechać na rodzinną wycieczkę lub zwiedzić okoliczne trasy.

 

 


Sprawdź naszą ofertę rowerów trekkingowych!

 

Co to jest rower trekkingowy?

 

Przy kupnie jednośladu możesz stanąć przed dylematem – rower górski czy trekkingowy? W uproszczeniu rower trekkingowy to taki rower górski, ale przystosowany do dłuższych tras na terenach nizinnych i po mieście. Ma on większe koła niż rower górski (28 cali), co już wskazuje na jego przeznaczenie do jazdy po płaskim terenie. Posiada opony o zdecydowanie gładszym i węższym bieżniku. Również pozycja jazdy na takim rowerze jest zupełnie inna – geometria ramy jest tak zaprojektowana, aby można było wyprostować kręgosłup, co przy dystansie dziesiątek lub setek kilometrów ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, przyjemność płynącą z jazdy i wydajność na trasie. Aby dodatkowo zwiększyć jego wydajność na płaskim terenie, nie montuje się w nim tylnego amortyzatora, gdyż na tego typu podłożu nie będzie on potrzebny, a zabierze sporo energii podczas pedałowania. Nieodzownym elementem roweru trekkingowego jest również bagażnik, dzięki któremu można zamontować sakwy rowerowe, niezbędne podczas dłuższych tras. Nierzadko można też spotkać rowery z zamontowanym dodatkowym bagażnikiem z przodu.

 

 Rowery doceniane przez Klientów:

 

Jak wybrać osprzęt?

 

Wszystko zależy oczywiście od tego, po jakim terenie będziesz się poruszać oraz w jak długie trasy planujesz wyjeżdżać. Jeśli nie jedziesz w góry i nie zamierzasz jeździć po błocie i w deszczu, nie będą Ci potrzebne hamulce tarczowe. Rower do 1000 zł może mieć takie, które nie wystarczą na długo, w przeciwieństwie do starych dobrych v-brake'ów, które w rowerach z tej półki cenowej są już bardzo przyzwoite. Zwróć też uwagę, jaka jest waga roweru: lekki rower wymaga mniej wysiłku, aby nim jeździć, zwłaszcza że należy uwzględnić sakwy, torby i załadowany bagażnik. Napęd, który będzie zadowalający to grupy Altus i Acera. Gdy kupujesz rower trekkingowy, zwracaj raczej uwagę na wszystko to, co czyni jazdę bardziej komfortową: błotniki, wygodne siodełko, dopasowany rozmiar ramy. Podczas długiej trasy docenimy te rzeczy dużo bardziej niż amortyzator o dużym skoku. Oczywiście nie wolno z niego rezygnować, jednak nie może być on zbyt ciężki ani wysoki: ma on za zadanie jedynie niwelować drobne nierówności i odciążyć nadgarstki, a nie amortyzować skoki czy skały leżące na drodze.Sprawdź naszą ofertę rowerów trekkingowych!

Podsumowanie – rower górski czy trekkingowy?

 

Rowery górskie przeznaczone są na krótkie, nie przekraczające kilkudziesięciu kilometrów trasy, które są wyboiste i mają duże przewyższenia oraz długie i kręte zjazdy. Twoje wymagania co do sprzętu powinny być wtedy dużo wyższe. Jeśli jednak wolisz trasy spokojniejsze, ale dłuższe i po płaskim terenie, w które będziesz zabierał namiot i bagaże – rower turystyczny będzie idealnym wyborem.