Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka ładowarka do iPhone'a?

 2022-11-03 

Każdy telefon wymaga odpowiedniej ładowarki a – jak wiadomo – co model to inne rozwiązanie. Czasami można pogubić się w dostępnych możliwościach, dlatego warto wyjaśnić, jaka ładowarka do iPhone jest najlepsza i jakie cechy powinna posiadać. Ze smartfonami Apple jest to o tyle skomplikowana sprawa, że w zależności od modelu będą one wymagać innych ładowarek. Jak sprawdzić, która będzie pasować do Waszego telefonu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku.

Potrzebny porządek


Jeszcze kilka lat temu na rynku smartfonów i akcesoriów do nich panował swoisty Dziki Zachód. Niemal każdy producent wybierał i instalował w swoich produktach takie rozwiązania, które były mu na rękę. Dzisiaj wygląda to już nieco inaczej i powoli zaczyna się dostrzegać pewne ujednolicenie w tej kwestii. Szczególnie wybija się na tym polu Apple, które stworzyło jeden z najpopularniejszych modeli smartfonów na świecie, jakim jest iPhone. Początkowo sprawa ładowarek do tych modeli była tak samo niejasna, jak w przypadku każdego innego smartfona na rynku, ale sprawa zmieniła się diametralnie wraz z premierą iPhone’a 8.


Wtedy też, po raz pierwszy, zastosowano w nim Apple Fast Charge. Technologia ta pozwalała na szybkie ładowania akumulatorów, gwarantując nawet 50 procent baterii z pół godziny. Co więcej, Apple zaczęło stosować swój własny projekt gniazd, nazwanych Lightning. Dzięki tym zmianom użytkownicy mogli zacząć używać ładowarek o mocy większej niż 10 W. W praktyce, wraz z pojawianiem się kolejnych modeli iPhone’ów, zwiększały się także możliwości używania jeszcze wydajniejszych ładowarek. Absolutnym minimum dla iPhone’a 8 była ładowarka o mocy 18 W, ale już dla młodszych modeli, takich jak iPhone 12, z powodzeniem można stosować ładowarki o mocy nawet do 96 W. Jedynymi ograniczeniami jest potrzeba zastosowania dedykowanej ładowarki, czyli takiej pochodzącej również od Apple lub zamiennika spełniającego wymogi tej technologii. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia żywotności baterii, a także bezpieczeństwa samego smartfona. Użycie nieodpowiedniej ładowarki może uszkodzić akumulator lub cały telefon. Jaka ładowarka do iPhone powinna znaleźć się w Waszym posiadaniu?

Ładowarki do iPhone'a w naszej ofercie:

Złącze Lightning


Wspomnieliśmy już o tym, że Apple używa portów Lightning, a więc pierwszym kryterium, na które musicie zwrócić uwagę wybierając ładowarkę do iPhone’a jest właśnie odpowiedni typ złącza. Kabel Lightning może być podłączony do gniazda w telefonie obustronnie, ale na drugim końcu znajduje się już końcówka przystosowana do USB-C. Jest zatem szczególnie ważne, aby przewód był typu Lightning do USB-C, ponieważ sam adapter korzysta właśnie z tego drugiego rozwiązania. Wynika to z faktu, że wszystkie laptopy, komputery stacjonarne i urządzenia takie jak smart TV, mają wejścia USB-C. Dlatego też przewód ładowarki, który służy również do transmisji danych, taką końcówkę posiada, aby bez problemu podłączyć iPhone do wybranego sprzętu. Jaka ładowarka do iPhone jest zatem najlepszym wyborem?

Ładowarka


Ważną informacją jest, że przewód taki jest dostarczany w oryginalnym pudełku startowym, ale adapter do ładowarki już nie. Dlatego, jeśli zgubicie lub uszkodzi się Wasz oryginalny przewód, musicie zdecydować się na kupno nowego. Co z adapterem, a co za tym idzie, jaka ładowarka do iPhone powinna być przez Was dokupiona, aby móc swobodnie ładować telefon? Możecie zdecydować się na oryginalne ładowarki od Apple, które są łatwo dostępne w sklepach, a także w sprzedaży internetowej. W tym przypadku będziecie mieli pewność, że dedykowana ładowarka będzie w pełni sprawna i nie spowoduje żadnych problemów. Drugim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zamiennik innej firmy. Jaka ładowarka do iPhone 12 będzie w tym przypadku najlepsza?

Szybkie ładowanie


Warto tutaj wspomnieć, że konkurencja nie pozostała w tyle i podczas kiedy Apple wprowadzał dla swoich smartfonów szybkie ładowanie, reszta robiła dokładnie to samo. Skutkiem tego jest, że na rynku znajdziemy ładowarki, które będą w stanie bez żadnego większego problemu naładować Waszego iPhone’a. Minimum potrzebnym do uzyskania szybkiego ładowania jest 18 W i takiej ładowarki powinniście szukać. Drugim, nie mniej istotnym czynnikiem jest to, z jakiego standardu Power Delivery będą one korzystać. 


Jaka ładowarka do iPhone 13 innych producentów spełni te wymagania? Każda, która będzie działać w standardzie Power Delivery 3.0. Nie można tutaj zapominać o tym, że Apple w iPhone’ach zainstalował swój własny system Fast Charge. Nie można zatem podłączyć do niego pierwszej lepszej ładowarki, która wyposażona została w system szybkiego ładowania. Koniecznie powinien być to system oparty na technologii Qualcomm Quick Charge, która jako jedyna jest w pełni kompatybilna z Apple Fast Charge.

Ładowarki dla nowszych iPhone’ów


Jaka ładowarka do iPhone 14 będzie dobrym zamiennikiem dla tej oryginalnej? Spróbujmy podsumować wszystkie zebrane informacje, aby łatwiej było z nich skorzystać. Ładowarka od producenta innego niż Apple musi gwarantować minimum 18 W, korzystać ze standardu Power Delivery 3.0 i systemu Qualcomm Quick Charge. Jeśli znajdziecie ładowarkę, która posiada wszystkie te cechy, wówczas możecie bez obaw wykorzystać ja do ładowania Waszego iPhone’a.


Problem z ładowarkami do iPhone’ów powstał wraz z pojawieniem się modelu z serii 12. Wtedy też Apple postanowiło, że nie będzie już więcej dodawać do pudełek startowych ładowarek. Decyzja ta była podyktowana troską o środowisko, co wówczas było odważnym krokiem, ponieważ niewiele producentów smartfonów miało odwagę pozbawić użytkowników ładowarek. Apple udowodniło jednak, że jest pionierem na wielu polach swojej działalności, dlatego i tym razem decyzja ta była sukcesem. Znacząco ograniczono produkcję dwutlenku węgla podczas transportu produktów Apple. Większość użytkowników iPhone’ów musiała jednak przez to zadać sobie pytanie: jaka ładowarka do iPhone powinna zostać przez nich zakupiona? Jak wynika z naszego poradnika, nie jest to takie trudne zagadnienie, wystarczy poznać kilka podstawowych wymogów technicznych dla zamienników innych producentów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756