Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki rower spinningowy wybrać?

Data dodania: 01-05-2023

Rower spinningowy to kolejne, bardzo modne urządzenie do ćwiczeń w domu. Spinning to ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te, znane do tej pory – domowe lub z siłowni. Rower spinningowy - co to jest? To rower treningowy wzorowany na kolarskim – jego celem było bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem. Dlatego też wybierają go przede wszystkim zapaleni rowerzyści, którzy nie mogą realizować swojej pasji w okresie zimowym, a chcą zachować dobrą formę na wiosnę. Jest jedną z najbardziej energetycznych form aktywności, dlatego wybierany jest też przez osoby, które walczą z nadwagą, chcą zadbać o swoją kondycję, ale także przez osoby potrzebujące rehabilitacji po urazie. Jak każda aktywność fizyczna o charakterze aerobowym rower spinningowy wzmacnia nasz organizm. Ćwiczenia wykonywane na nim mają pozytywny wpływ na naszą sylwetkę, układ krążenia, nerwowy czy oddechowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Kobietom pomaga także rozprawić się z cellulitem i rozstępami. Podczas intensywnej jazdy pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki. Dzięki takiej aktywności wzmacniane są mięśnie, ale także pozbywamy się zbędnych kilogramów i proporcjonalnie modelujemy sylwetkę. Gdy tylko mamy trochę czasu, pozwala wykonać trening, ale też zrzucić z siebie negatywną energię po ciężkim dniu. To, jaki rower spinningowy wybrać, powinno zależeć od tego, do czego urządzenie nam posłuży.

Budowa roweru spinningowego

Tak jak w tradycyjnym rowerze, ważnym elementem jest rama. Powinna być zbudowana z wytrzymałych materiałów i odpowiednio wyprofilowana, aby zachować dużą sztywność i stabilność, szczególnie podczas intensywnego treningu lub z dużym obciążeniem. Jaki rower – spinningowy czy magnetyczny wybrać? Rower spinningowy znacznie rożni się wyglądem od pozostałych rowerów treningowych z racji zastosowania rozmaitych chwytów i możliwości ustawień adekwatnych do wykonywanego w danej chwili ćwiczenia. Jest również od niego masywniejszy. Siodełko można regulować nie tylko góra-dół, ale także przód-tył. System napędowy działa inaczej, gdyż jak w prawdziwym rowerze napęd przenoszony jest na koło zamachowe za pośrednictwem łańcucha. W klasycznych rowerach treningowych stosuje się najczęściej koło zamachowe oraz działający na nie system oporu magnetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu koło rozpędza się jak podczas prawdziwej jazdy na rowerze. Ta z pozoru niewielka różnica daje ogromną odmienność i odczucia podczas treningu, imitujące jazdę na prawdziwym dwukołowcu, dlatego to właśnie rower spinningowy jest doceniany nawet przez profesjonalnych kolarzy i wykorzystywany przez nich do „zimowych” treningów. Poza tym, koła zamachowe stosowane w rowerach spinngowych mają dużo wyższą wagę. Dzięki temu ćwiczenia zapewniają dużą płynność ruchu i są bezpieczne dla stawów i kręgosłupa oraz gwarantują wysoki komfort.


Rower spinningowy wyposażony jest też w bardziej zawansowany komputer, który poza podstawowymi informacjami o prędkości, ilości przebytych kilometrów czy tempie, może posiadać wbudowanych nawet kilkanaście programów treningowych. Są też komputery, w których możemy sami ustawić trening wedle własnych potrzeb oraz możliwości. Możemy również podpiąć dodatkowe urządzenia monitorujące pracę naszego organizmu, takie jak pomiar tętna, który z kolei pozwala na wyznaczanie górnych jego limitów podczas treningu, a komputer „pilnuje”, by granica ta nie została przekroczona. Może być wyposażony w rożnego rodzaju testy, które na bieżąco sprawdzają nasz poziom wytrenowania oraz śledzą poczynione przez nas postępy.


Jaki rower spinningowy wybrać, zależy w dużej mierze od celowości jego zastosowania, a także możliwości finansowych. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rower ma nam zastąpić jazdę na rowerze zimą, czy zależy nam na zrzuceniu kilogramów, a może budowie wytrzymałości fizycznej. Również nie bez znaczenia jest cena roweru spinningowego, która jest dużo wyższa od zwykłego roweru treningowego. A jeżeli chcemy mieć mocno zawansowany sprzęt, rozbudowany o wiele funkcji, musimy się liczyć z mocno szybującą w górę ceną. Musimy też mieć świadomość, że rowery spinningowe są cięższe i zajmują więcej przestrzeni, więc więcej miejsca musimy znaleźć na ulokowanie go w domu.

Trening na rowerze spinningowym

To doskonały pomysł na sprzęt treningowy dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z fitnessem na rowerze – a z pewnością zostanie doceniony także przez najbardziej wymagających użytkowników. Jest to sprzęt uniwersalny, więc trening na tym urządzeniu zalecany jest dla wszystkich, niezależnie od płci i wieku oraz posiadanej formy. Jak każdy trening, również ten na rowerze powinien zacząć się od rozgrzewki, aby następnie przejść do treningu właściwego, a na koniec wyciszyć organizm po nim. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, możemy przyjąć jedną z 5 pozycji (dwóch siedzących oraz trzech stojących) i dobrać odpowiednie obciążenie. W zależności od tego, jak ustawimy urządzenie i jakie tempo przyjmiemy, nasz trening może mieć działanie regeneracyjne, wytrzymałościowe lub siłowe. Możemy też poprzez zmianę tempa szybkiego na wolniejsze oraz wielkości oporu przeprowadzić trening interwałowy. Jazda w każdej z tych pozycji z różnym tempem inaczej oddziałuje na ciało i ma duży wpływ na szybkość spalania kalorii. Dlatego również osoby z nadwagą wybierają rower spinningowy. Odchudzanie na nim jest bardzo skuteczne. Według niektórych źródeł podczas takiego treningu można spalić nawet 1000 kalorii.

Rowery stacjonarne w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756