JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD do zabudowy   Jaka płyta do zabudowy – indukcyjna czy gazowa?

Jaka płyta do zabudowy – indukcyjna czy gazowa?

Najczęściej używanym sprzętem kuchennym, zaraz po lodówce, jest płyta grzewcza. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które z pewnością zaspokoją nasze potrzeby. Postanowiliśmy porównać dla Ciebie płytę indukcyjną oraz płytę gazową. Poznaj różnice i podobieństwa, aby zagwarantować najlepszy wybór płyty do Twojej kuchni.

 

Płyta indukcyjna

To zdecydowanie najczęstszy wybór konsumentów w bieżącym roku. Cechuje się nowoczesnym designem oraz ciekawymi funkcjami, które poprawiają komfort użytkowania oraz podnoszą bezpieczeństwo podczas gotowania. Ponadto, płyta indukcyjna nie nagrzewa się w trakcie gotowania. Zapewnia bezpieczeństwo najmłodszych domowników i łatwość czyszczenia w przypadku zabrudzenia płyty. Wiele płyt indukcyjnych wyposażonych jest w booster gotowania. Pozwala on nam na szybsze przygotowanie potrawy nawet o 30%. Dla przykładu, korzystając z boostera możemy zagotować 1000 ml wody w mniej, niż dwie minuty. Szybko, prawda?

Płyta do zabudowyPłyta indukcyjna nie wymaga specjalnej instalacji elektrycznej. Bez problemu podepniesz ją do standardowego gniazdka, zasilanego prądem stałym 230V. Płyty te posiadają możliwość sterowania na kilka stopni mocy dla każdej części płyty (zazwyczaj są to dwie części po lewej stronie, dwie po prawej oraz cała lewa i prawa strona). Najnowsze płyty indukcyjne posiadają dodatkowe opcje takie jak: timer – pomaga zaprogramować płytę tak, aby grzała każde naczynie tylko tyle czasu, ile jest wymagane np. w przepisie. To nielada ułatwienie dla wymagających kucharzy, którzy dbają o smak podawanej potrawy. Płyta indukcyjna jest niebywale oszczędna. Wystarczy zdjąć garnek, a pole grzania wyłączy się samo. Dodatkowo możesz skorzystać z naczyń z płaskim i grubym dnem. W połaczeniu z oszczędną płytą indukcyjną, zaoszczędzisz nawet 30% energii w porównaniu do innych źródeł ciepła. Bezpieczeństwo Twojej rodziny jest najważniejsze. Każda płyta indukcyjna posiada blokadę przed przypadkowym włączeniem jej przez dzieci. Minimalistyczny styl świetnie prezentuje się w kuchni i dodatkowo zapewnia łatwość czyszczenia i konswerwacji sprzętu. Płyta indukcyjna nie posiada dodatkowo wystających prowadnic czy innych elementów.

Płyty gazowe

 

Płyty gazowe to dobre rozwiąznie dla kupujacych z mniejszym budżetem. Palniki, które dostarczają ciepło są schowane pod nakładką z ceramiki. Dzięki nim, płyta wygląda nowocześnie i jest łatwa w sprzątaniu. Działają z każdym rodzajem gazu, a zarazem są tak skonstruowane, że oszczędzają prawie 50% energii w porównaniu z tradycyjną kuchenką gazową. Dbając o bezpieczeństwo Twoje oraz rodziny, producenci kuchenek zastosowali w swoich najnowszych modelach zabezpieczenia przed wyciekiem gazu.

Płyta gazowa nie wymaga specjalnych garnków. Każde naczynie gwarantuje doskonały smak i jakość przygotowywanej potrawy. Dzięki użyciu standardowych naczyń zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych. Panele dotykowe to nie lada gadżet! Ułatwiają one sterowanie każdym z palników, dzięki nim dostosujesz temparaturę oraz moc grzania. Gaz, który jest spalany nie zostawia tłustych śladów na naczyniach i meblach. Wszystko dzięki wysokiej temperaturze, która nie pozwala na osadzanie się spalin.

Oszczędność to domena płyty gazowej. Palniki nagrzewają płytę tylko w wyznaczonych miejscach, dlatego straty ciepła są zredukowane do minimum.

 


Podsumowując, różnice w obydwu urządzeniach występują, choć nie są szczególnie duże. Każda płyta sprawdzi się w kuchni i na pewno doprowadzi do znacznych oszczędności gazu lub energii elektrycznej, w porównaniu z klasycznymi kuchenkami. Czynnikiem decydującym w wyborze, będzie na pewno budżet, jaki planujesz przeznaczyć na zakup sprzętu.