Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – jaką wybrać?

 2023-05-01 

Jednym z dylematów, jaki pojawia się, kiedy rozważamy remont kuchni z wymianą urządzeń AGD, jest to, jaką chłodziarko-zamrażarkę wybrać. Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Która sprawdzi się najlepiej, jakie są plusy i minusy każdego z typów i co trzeba mieć na uwadze, planując zakup odpowiedniego sprzętu? Każde z rozwiązań ma swoje dodatnie strony, jak i ograniczenia. Wybranie lodówki do zabudowy umożliwia utrzymanie kuchni w jednolitej stylistyce. Z kolei sprzęt wolnostojący o ciekawym, nowoczesnym wzornictwie czy barwie, może być „kropką nad i” wystroju kuchni. W tym poradniku rozważymy wszelkie ważne aspekty i pomożemy Wam podjąć decyzję: lodówka do zabudowy czy wolnostojąca.

Kiedy liczy się design

Głównym powodem, dla którego użytkownicy rozważają zakup lodówki do zabudowy, jest estetyka kuchni. Nowoczesne trendy opierają się na minimalizmie nie tylko w kwestiach bogactwa kuchennego wyposażenia, ale również wzornictwa. Lodówka do zabudowy pozwala utrzymać jednolitą stylistykę – szczególnie jeśli wybieramy sprzęty różnych producentów, co w przypadku modeli wolnostojących mogłoby dać wrażenie chaosu i estetycznego niedopasowania. Lodówka do zabudowy ukryta jest pod płytą meblową, co daje wizualny efekt jednolitego ciągu szafek.


Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na coraz ciekawszy wygląd modeli wolnostojących. Wybór urządzeń w naszych sklepach jest tak duży, że pozwala kupić sprzęt, który stylistyką odpowiadać będzie wnętrzu naszej kuchni. Co więcej, ciekawy design, elementy w kolorze srebra, szklany detal, czy nowoczesne wyświetlacze mogą sprawić, że lodówka będzie tym, co przyciąga wzrok gości. Szczególnie dla otwartych kuchni, modele wolnostojące stać się mogą ozdobą wnętrza. Na przykład modele retro, które świetnie podkreślą wygląd pomieszczenia w tej stylistyce, a także lodówki w fantazyjnych kolorach – wybór jest bardzo szeroki.


Podsumowując zatem, można powiedzieć, że kwestie estetyki ostatecznie nie przesądzają o tym, która lodówka: do zabudowy czy wolnostojąca, będzie lepszym wyjściem dla naszej kuchni.

Lodówki do zabudowy w naszej ofercie:

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca: wybór miejsca w kuchni

Przejdźmy do zalet i wad poszczególnych typów. W przypadku lodówek wolnostojących niewątpliwą zaletą jest łatwość wyboru miejsca, w którym urządzenie zostanie ustawione. Poza oczywistymi zasadami, jakie należy uwzględnić – na przykład nieustawianie lodówki w sąsiedztwie piekarnika i płyty, czy w miejscu nienasłonecznionym – nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Pamiętać należy jedynie o tym, by sprzęt miał dostęp do zasilania, a w przypadku modeli z kostkarką i dystrybutorem wody – w razie konieczności – dostęp do instalacji wodnej.

Inaczej jest w przypadku modeli do zabudowy. Zwróćmy uwagę na fakt, iż wybór urządzeń, które możemy zabudować, jest sporo mniejszy, niż wolnostojących. Każdy model do zabudowy ma specjalną konstrukcję (ze względu na prawidłową wentylację), co przekłada się na pojemność urządzenia, a także jego cenę. Lodówki do zabudowy są zwykle droższe, niż porównywalne modele wolnostojące. Oprócz tego, lodówki do zabudowy wymagają pozostawienia miejsca z tyłu – przynamniej 4-5 cm od ściany. Jest to bardzo istotne, by urządzenie się nie przegrzewało i działało bezawaryjnie.

Lodówki wolnostojące w naszej ofercie:

Plusy i minusy lodówek wolnostojących i do zabudowy

Ponieważ lodówki do zabudowy czy wolnostojące nie różnią się pomiędzy sobą poziomem zaawansowania, zarówno od jednych, jak i drugich oczekiwać możemy tych samych rozwiązań: na przykład pełnego No Frost, cichej pracy, szybkiego mrożenia lub chłodzenia czy miejsc przeznaczonych do konkretnych typów żywności. Zwróćmy jednak uwagę, że modele do zabudowy są droższe, a wybór jest mniejszy. Zakup lodówki do zabudowy wymaga dokładnego przemyślenia miejsca, bowiem urządzenia potem nie da się już przestawić. Inaczej jest z modelem wolnostojącym, który można ustawić niemal w dowolnym miejscu kuchni.


Jeśli wolimy wnętrza jednolite stylistycznie – postawmy na lodówkę do zabudowy, która będzie w naszej kuchni niewidoczna. Jeśli chcemy, by lodówka stała się detalem wystroju rzucającym się w oczy, kupmy urządzenie wolnostojące, wybierając najatrakcyjniejszy dla nas design. Oczywiście wygląd lodówki może nam się po pewnym czasie znudzić, a wtedy nie mamy możliwości zabudowy urządzenia.

A lodówka wolnostojąca z możliwością zabudowy?

Na koniec warto wspomnieć o stosunkowo nowym rozwiązaniu, którym są lodówki wolnostojące z możliwością zabudowy. Jest to pewien kompromis pomiędzy sprzętami wolnostojącymi, a tymi przeznaczonymi pod zabudowę w ciągu szafek kuchennych. Takie rozwiązanie pozwala wstawić lodówkę pomiędzy szafki, co sprawi, że urządzenie nie będzie tak bardzo rzucać się w oczy. Widoczny będzie jedynie jego front, bowiem omawiane rozwiązanie nie pozwala na kompletną zabudowę, z jaką mamy do czynienia w przypadku sprzętów do tego przeznaczonych. 


Jednak i do tego rozwiązania producenci przekonują się coraz bardziej, dbając o to, by urządzenie mogło zostać zabudowane bez pozostawiania odstępów od innych mebli. Służą temu m.in. wąskie ścianki oraz drzwi montowane tak, by bez problemu otwierały się na oścież. Jeśli więc nie wiesz jaka lodówka: do zabudowy czy wolnostojąca, być może wybór wolnostojącej z opcją zabudowania będzie interesującym rozwiązaniem.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756