Poradniki Eksperta

Ranking okapów podszafkowych 60 cm [TOP10]

 2023-08-21 

Okap podszafkowy jest jednym z najbardziej popularnych typów tego urządzenia. To z uwagi na łatwość montażu oraz wszechstronność zastosowania. Co więcej, jest bardzo prosty w obsłudze i użytkowaniu, a odpowiednio umiejscowiony w kuchni, nie tylko skutecznie oczyszcza powietrze z oparów powstałych podczas gotowania czy smażenia, ale stanowi również dodatkowe źródło światła. Jego dużą zaletą jest również to, że zajmuje niewiele miejsca w kuchni i może być zamontowany bezpośrednio nad kuchnią, tuż pod kuchenną szafką. Na co zwrócić uwagę wybierając okap podszafkowy 60? Ranking 10 modeli, które prezentujemy, z pewnością będzie pomocny w wyborze odpowiedniego sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Wydajność okapu, a wielkość kuchni

Głównym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając okap, jest jego wydajność. Jaki będzie najlepszy okap podszafkowy 60? Ranking prezentuje modele, których wydajność mieści się w przedziale od 199 do nawet 699 metrów sześciennych na godzinę. Modele o niższej wartości pochłaniania oparów, będą dobrym rozwiązaniem do aneksów kuchennych i niewielkich kuchni. Z kolei te, których wydajność pochłaniania jest bardzo wysoka, z powodzeniem mogą zostać zamontowane nawet w dużych przestrzeniach kuchennych otwartych na inne pomieszczenia.

Tryby pracy okapu

Okapy, niezależnie od rodzaju czy konstrukcji, mogą pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Tak samo okap podszafkowy 60. Ranking 10 modeli, które prezentujemy, wyposażony jest w obie funkcjonalności, a decyzja o tym, jaki tryb będzie stosowany, zależy od użytkownika oraz możliwości montażowych.


Wydajniejszym rozwiązaniem jest tryb wyciągu, który zasysa zanieczyszczone powietrze i uwalnia je na zewnątrz. W tym wypadku okap powinien zostać podłączony do zewnętrznej sieci wentylacyjnej. Jeśli nie ma takiej możliwości, okap może pracować w trybie pochłaniacza. Jest to obieg zamknięty, w którym zanieczyszczone powietrze jest zasysane do urządzenia, a następnie, po przepuszczeniu przez specjalny filtr, oddane z powrotem do pomieszczenia.

Rodzaje filtrów przeciwtłuszczowych

Ważną kwestią, szczególnie podczas pracy okapu w trybie pochłaniacza, jest stosowanie i cykliczna pielęgnacja filtrów przeciwtłuszczowych. Jakie filtry oferują producenci oddając użytkownikom okap podszafkowy 60? Ranking zawiera modele, które w zależności od konstrukcji wyposażone są w filtry przeciwtłuszczowe, wykonane z rozmaitych materiałów.


Najpopularniejszym, którego używają producenci, jest aluminium. Jest łatwe do utrzymania w czystości i plastyczne, przez co opary są skutecznie filtrowane. Co ważne, taki filtr można myć w zmywarce i wielokrotnie używać. Obok filtrów aluminiowych, występują również filtry akrylowe zbudowane ze specjalnych włókien, flizelinowe wykonane z włókniny oraz syntetyczne i tekstylne.

Sterowanie i obsługa sprzętu

W jakie rodzaje sterowania może być wyposażony okap podszafkowy 60? Ranking 10 modeli zawiera sprzęt, którym można sterować zarówno manualnie, jak i elektronicznie. Niezależnie od zastosowanego panelu sterowania, urządzenia te są bardzo intuicyjne w obsłudze i sterowanie nimi jest bardzo proste i klarowne.


Manualne panele sterowania to w większości przyciski bezpośredniego wyboru z jasno oznaczoną ikonografią. Elektroniczne panele sterowania mogą być dodatkowo wyposażone w wyświetlacz, na którym użytkownik odczyta wszystkie zaprogramowane parametry pracy sprzętu. Wśród innowacyjnych paneli sterowania, warto wymienić sterowanie dotykowe, poprzez pilot, a także z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej.

Energooszczędne oświetlenie

Okapy pełnią dwojaką funkcję w przestrzeni kuchennej. W pierwszej kolejności urządzenia te odpowiadają za oczyszczanie kuchennego powietrza z oparów powstających podczas gotowania i smażenia. Obok tego, stanowią też dodatkowe źródło światła. Rozmaite listwy i punkty świetlne sprawiają, że przestrzeń nad kuchnią czy płytą grzejną jest dobrze doświetlona przez okap podszafkowy 60 cm.


Ranking prezentowanych modeli zawiera urządzenia, którą są wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED. Okapy mogą posiadać jedno lub kilka źródeł światła. Najpopularniejsze to punkty oświetleniowe, choć coraz częściej producenci tego sprzętu wyposażają je w specjalne listwy, które są w stanie doświetlić większą powierzchnię pod okapem.

Kolorystyka i wzornictwo

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno projektantów i architektów, jak i ostatecznych użytkowników, oferują okapy w najrozmaitszych konstrukcjach, kolorach i wzorach. Trendy wystroju wnętrz na przestrzeni ostatnich lat sprawiły, że zarówno w stylistyce klasycznej, jak i retro, ten sam producent posiada w swojej ofercie nowoczesny i ciekawy kolorystycznie okap podszafkowy 60 cm.


Ranking prezentowanych modeli zawiera urządzenia utrzymane zarówno w klasycznej kolorystyce bieli, czerni oraz inoxu, jak i odważnych kolorach, które będą doskonałym dopełnieniem przestrzeni kuchennych utrzymanych w stylu vintage. Modele przeznaczone do kuchni nowoczesnych, charakteryzują się prostymi liniami oszczędnymi w formie, a do kuchni w stylu retro, posiadają dodatkowe zdobienia, czy też elementy wykonane np. z drewna lub mosiądzu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756