Poradniki Eksperta

Sprzęt chłodniczy jest konieczny w każdym domu. Choć zazwyczaj decydujemy się na zakup chłodziarko-zamrażarki, niekiedy – zwłaszcza jeśli mamy duże potrzeby żywieniowe – kupujemy dodatkowe urządzenie, jakim jest zamrażarka. W przypadku urządzeń, które z założenia działać mają przez cały czas, zawsze zastanawiamy się nad tym, jak bardzo wpłynie to na nasz rachunek za energię elektryczną. Ile prądu zużywa zamrażarka? Na co zwracać uwagę, by wybrać model jak najbardziej energooszczędny i wreszcie: jak korzystać z zamrażarki, by minimalizować zużycie prądu? Przeczytaj o tym w naszym poradniku.

Co wpływa na to, ile prądu pobiera zamrażarka? Główne czynniki


Jest kilka głównych czynników, które mają zasadniczy wpływ na to, ile prądu zużywa zamrażarka. Są one związane zarówno z typem urządzenia, jego stanem, wiekiem, ustawieniem, a nawet sposobem, w jaki zamrażarka jest eksploatowana.


Przede wszystkim liczy się klasa efektywności energetycznej sprzętu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami parametr ten oznaczany jest literkami od A do G, gdzie najwyższą klasą jest ta oznaczona literą A. Wcześniej najwyższe klasy oznaczane były dodatkowymi plusami: A+, A++ oraz A+++, jednak od 2021 roku obowiązuje już wspomniana nowa klasyfikacja. Przykładowo, sprzęt, który zgodnie z dawnymi przepisami miał klasę A++, obecnie może być w klasie E, z kolei A+ to klasa F. Wielu sprzedawców sprzętu dla porównania wciąż pokazuje także starą klasyfikację. Na kartach informacyjnych produktów znaleźć możemy także informację o rocznym zużyciu prądu, co zdecydowanie ułatwia wybór.Choć informacja o efektywności energetycznej pozwala nam wyliczyć zużycie prądu i koszt, jaki urządzenie będzie generować w ciągu danego okresu użytkowania, to parametr ten nie powinien być rozpatrywany w oderwaniu od kilku innych czynników, takich jak choćby pojemność urządzenia, czy jego rodzaj. Urządzenia starszego typu zwykle odznaczają się wyższym poziomem zużycia prądu – choćby ze względu na brak funkcji związanych z odszranianiem wnętrza. Nie jest tajemnicą, że gruba warstwa szronu, która pojawia się w komorze zamrażarki, z czasem zaczyna ograniczać wydajność pracy sprzętu i prowadzi wręcz do zwiększenia poboru energii. Inną sprawą, która wpływa na to, ile prądu zużywa stara zamrażarka, może być mniej zaawansowany sposób dystrybucji zimnego powietrza w komorze urządzenia.


Jeśli chodzi o stan czy wiek urządzenia to należy także dodać, że starsze urządzenia są bardziej podatne na awarie, a usterki termostatu, wentylatora, a nawet rozszczelnienie uszczelek, z biegiem czasu są coraz częstsze i mogą przekładać się na to, ile prądu zużywa zamrażarka.


Wreszcie wpływ na zużycie prądu ma także to, w jaki sposób korzystamy z urządzenia: jak bardzo komora jest wypełniona, jak często otwieramy zamrażarkę, w jakiej temperaturze są produkty, które wkładamy, a nawet w którym miejscu sprzęt stoi. Im niższa temperatura otoczenia, tym łatwiej zamrażarka utrzymuje temperaturę. Jest również ważne, na jaką temperaturę chłodzenia ustawiony jest termostat. W niższej temperaturze mrożonki mogą być przechowywane znacznie dłużej, jednak także zużycie prądu wzrasta, bo urządzenie musi częściej się załączać, by utrzymywać wewnątrz nastawione parametry chłodzenia.


Warto pamiętać, że trudno dokładnie wyliczyć, w jaki sposób czynniki inne niż klasa efektywności energetycznej oraz pojemność urządzenia obiektywnie przekładają się na wzrost lub spadek zużycia prądu.

Zamrażarki w naszej ofercie:

Jak kupić zamrażarkę o najniższym zużyciu prądu?

Wybierając urządzenie dla siebie, zawsze kierujmy się swoimi potrzebami – zarówno miejscem, którym dysponujemy, jak ilością produktów, które będziemy przechowywać. Zdecydowanie nie warto kupować urządzenia zbyt dużego „na zapas”, bo większe zamrażarki – nawet o wyższej klasie efektywności energetycznej – mogą zużywać więcej prądu. Najlepiej jest porównywać ze sobą urządzenia o tej samej klasie efektywności energetycznej, wówczas bez większych wyliczeń będziemy wiedzieć, w jakim stopniu pojemność urządzenia zmienia wysokość wydatków na prąd.


Warto kupować urządzenia z systemem odszraniania, dzięki czemu efektywność chłodzenia sprzętu nie będzie spadała pomiędzy cyklami odmrażania, które są konieczne, a których przeprowadzenie może być kłopotliwe ze względu na pozostające w urządzeniu mrożonki.

Efektywność energetyczna a typ zamrażarki

Najpopularniejszymi typami są zamrażarki szufladowe, wyglądające z zewnątrz jak lodówka oraz skrzyniowe, charakteryzujące się górnym umieszczeniem drzwi. W grupach tych znajdziemy modele o różnych parametrach zużycia prądu, przy czym te najbardziej wydajne energetycznie zazwyczaj wiążą się początkowo z wyższym wydatkiem. To, jak szybko zwróci się taka „inwestycja” – bo tak można traktować zakup droższego, ale bardziej efektywnego sprzętu – można łatwo wyliczyć, sprawdzając, jak szybko oszczędność na prądzie pokryje różnicę, wynikającą z zakupu droższego urządzenia. Podobną inwestycją jest zakup nowej zamrażarki, nawet jeśli mamy w domu stary, wciąż działający model o niskiej klasie energetycznej. 


Nie ma natomiast reguły, że któryś z typów automatycznie może wiązać się z wyższym czy niższym zużyciem energii elektrycznej. To, ile prądu pobiera zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa, zawsze związane jest przede wszystkim z klasą energetyczną oraz pojemnością. Aby dokładnie obliczyć wysokość wydatków na prąd należy pomnożyć roczne zużycie prądu wyrażone w kWh przez aktualną średnią cenę 1 kWh. Obecnie jest to 0,77 zł. Tak więc jeśli dany model o pojemności 165 l zużywa na przykład 188 kWh rocznie, to koszt prądu wyniesie ok 144 zł – czyli ok 12 zł miesięcznie.

Podsumowując, efektywność energetyczna nie ma związku bezpośrednio z typem urządzenia, a przede wszystkim klasą efektywności energetycznej, pojemnością oraz dodatkowymi funkcjami odszraniającymi czy wspomagającymi cyrkulację powietrza. 


Jeśli chcemy, by zamrażarka zużywała jak najmniej prądu, pamiętajmy, by ustawić ją z dala od urządzeń emitujących ciepło, ograniczmy częstotliwość otwierania sprzętu, a także pamiętajmy, by umieszczać w nim już zimne produkty. W przypadku sprzętów bez systemu odszraniania musimy pamiętać o regularnym rozmrażaniu i czyszczeniu urządzenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756