Do czego służy karta sieciowa?

Do czego służy karta sieciowa?

Poradniki Eksperta

Do czego służy karta sieciowa?

Zastanawiasz się, do czego służy karta sieciowa i czy jest niezbędnym elementem w Twoim komputerze? Twoja dotychczasowa karta sieciowa nie spełnia oczekiwań i zastanawiasz się, czy warto rozważyć wymianę na inny model? A może chcesz samodzielnie skompletować swój sprzęt i zastanawiasz się, na jaką kartę sieciową się zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje o kartach sieciowych i zobacz, która z nich najlepiej wpasuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania! Co to jest karta sieciowa?


Karta sieciowa jest podzespołem i elementem wyposażenia niemal każdego nowoczesnego komputera, a także sprzętu, który ma możliwość łączenia się z siecią internetową. Na jakiej zasadzie działa karta sieciowa? Karta, która jest podłączona do sprzętu zasilanego jakimś źródłem energii, zamienia otrzymane pakiety danych w sygnały, które następnie są wysyłane w obrębie sieci komputerowej. Dzięki temu przekształceniu sprzęt może się łączyć z siecią internetową, jeśli jakaś znajduje się w jego zasięgu. Każda karta sieciowa ma swoje ograniczenia, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, czy jest kompatybilna z posiadanym sprzętem i czy jej wydajność oprogramowania sterownika jest wystarczająca do potrzeb danego użytkownika. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku sprzętu firmowego, od którego uzależnione jest działanie firmy i zadowolenie klientów. Do czego służy karta sieciowa?


Karta sieciowa powstała jako połączenie sprzętu komputerowego z siecią internetową. To jedna z pierwszych rzeczy, którą należy sprawdzić, jeśli nagle pojawi się problem z dostępem do sieci. Karta sieciowa ma za zadanie szyfrowanie i transmitowanie informacji. Może być montowana wewnątrz komputera, razem z innymi podzespołami lub przyłączona do niego przy pomocy szyny USB. Takie karty sieciowe noszą nazwę uniwersalnych adapterów i można je swobodnie podłączać do różnych urządzeń. A z drugiej strony, podłączenie karty sieciowej przy pomocy USB ogranicza mobilność, zwłaszcza w przypadku laptopów i mniejszych sprzętów. Doczepiane akcesoria łatwiej zgubić i przypadkiem uszkodzić. 
Z czego dokładnie składa się karta sieciowa?


Karta sieciowa to przede wszystkim niezależny procesor i pamięć RAM. Karty sieciowe mogą pracować w różnych standardach. Jakie są te standardy? To na przykład Ethernet, Token Ring czy FDDI. Karty sieciowe są tak zaprojektowane, że mogą korzystać tylko z jednego z nich i nie ma możliwości przeprogramowania na pracę na kilku jednocześnie. Każda z nich ma też inne możliwości techniczne, zawsze przed zakupem sprawdzaj, ile może wynieść szybkość przesyłania danych. Większość kart sieciowych można podzielić według oferowanej szybkości przesyłania danych, dlatego każdy użytkownik powinien przeanalizować swoje wymagania względem tego podzespołu. Niezależnie od tego, czy zakup karty sieciowej odbywa się razem z całym sprzętem komputerowym, czy karta została dokupiona osobno. Przeanalizuj, jakie wymagania stawiasz przed swoim sprzętem, jakiej prędkości przesyłania danych oczekujesz i do jakiej częstotliwości możesz się dostosować. Z tymi informacjami możesz wybrać kartę sieciową idealną do swoich wymagań i oczekiwań. Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną