JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   AGD do zabudowy   Jaki okap do zabudowy kupić?

Jaki okap do zabudowy kupić?

Choć dawniej uchodził za urządzenie mało potrzebne, obecnie okap kuchenny to obowiązkowy produkt wyposażenia każdej kuchni. Pozwala na pozbycie się nadmiernego dymu czy nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu, może również służyć jako element oświetleniowy. Jak wybrać dobry okap do kuchni?

Wybór okapu – jaki rodzaj?

Problem z decyzją o wyborze okapu wiąże się w dużej mierze z jego rodzajem. Na rynku popularnych jest co najmniej kilka wariantów, a każdy z nich ma swoje mocne strony. Najczęściej wybierany jest klasyczny okap kominowy. Charakteryzuje się tradycyjną konstrukcją wyposażoną w wyprofilowaną rurę, połączoną z systemem wentylacyjnym. Wśród tego typów okapów wyróżnia się okapy narożne i skośne. Do największych zalet okapów kominowych należą wydajność oraz przystępna cena nabycia.

Kolejny typ okapu, który warto wziąć pod uwagę, to okap podszafkowy. Modele tego rodzaju są proste w montażu i świetnie sprawdzają się w niewielkich kuchniach, gdzie podczas meblowania należy ograniczyć zbędne zajmowanie przestrzeni. Okapy podszafkowe mocuje się pod szafką (jak wskazuje na to nazwa) lub bezpośrednio do ściany.

Wielu użytkowników decyduje się natomiast na okapy wyspowe. Swoją konstrukcją przypominają wspomniane już tradycyjne okapy kominowe, zwykle są jednak większe, dlatego też sprawdzają się raczej w dużych kuchniach i pomieszczeniach. Tego rodzaju okapy najczęściej stosuje się w kuchniach, gdzie płyta grzewcza umieszczona jest centralnie.

 

Okap do zabudowy

 

Nie sposób pominąć też okapów teleskopowych. To klasyczny okap do zabudowy, który montuje się w szafie kuchennej. Wyciągając specjalną szufladę, można zwiększyć powierzchnię pochłaniania okapu, a także go włączyć lub wyłączyć. Urządzenia tego typu cechują się dużą wydajnością i uniwersalnością, gdyż pozwalają m.in. na przechowywanie naczyń. Warto dodać, że okapy teleskopowe pracują w obiegu zamkniętym.

Przy wyborze okapu warto pamiętać o rozmiarze pomieszczenia, w jakim będzie pracował. W ten sposób można dopasować jego wydajność, która w praktyce przełoży się na rzeczywistą funkcjonalność. Dobry okap w ciągu godziny powinien przynajmniej sześć razy przefiltrować powietrze w kuchni, dlatego dobrze policzyć jej objętość, pomnożyć przez sześć i porównać z danymi podanymi przez producenta. Oprócz tego korzystnie przyjrzeć się takim parametrom, jak emisja hałasu (zwykle nie więcej niż około 60 decybeli), wymiary urządzenia czy rodzaj sterowania (mechaniczny lub panel dotykowy).

Nie bez znaczenia są także funkcje dodatkowe, jak choćby możliwość czasowego wyłączenia czy pracy przez całą dobę, zdalne sterowanie za pomocą pilota oraz regulacja oświetlenia. Oprócz tego praktyczny jest m.in. tryb intensywnej pracy czy system wyciszający hałas po uruchomieniu urządzenia.


Popularne modele okapów

Jednym z częściej wybieranych modeli okapów jest okap AMICA OTS625I. To przykład okapu teleskopowego o uniwersalnych wymiarach, który został wyposażony m.in. w trzy wartości prędkości, dwa tryby pracy (wyciąg i pochłaniacz) oraz maksymalną wydajność na poziomie 331 m3/h. To znakomite rozwiązanie dla użytkowników szukających okapu w bardzo przystępnej cenie.

Nieco droższą alternatywą okapu, który cieszy się świetnymi opiniami, jest okap AKPO WK-9 Andros 60. To klasyczny okap kominkowy o wysokiej wydajności (440 m3/h) oraz dwóch funkcjach pracy – pochłaniacz i wyciąg. Ponadto dysponuje elektronicznym sterowaniem i trzema prędkościami, a jego czarny design jest pełen elegancji. Warto przyjrzeć się bieżącej ofercie okapów, aby zapewnić komfortowe funkcjonowanie w kuchni. To bardzo praktyczne i użyteczne urządzenie, które można zamontować w pomieszczeniu o dowolnej wielkości, dobierając odpowiedni model.