Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Lodówka do małej kuchni – jak wybrać małą lodówkę?

 2023-08-31 

Jeśli w domu mieszkają jedna lub dwie osoby i nie przechowują zbyt wiele produktów w chłodziarce i zamrażarce sprawa lodówki spada zwykle w urządzaniu wnętrza na drugi plan. Pewne jest jednak, że lodówka być musi. Zanim jednak wybierzemy model, trzeba być też pewnym, gdzie stanie lodówka w małej kuchni, ile miejsca może ona zająć i dokładnie to miejsce wymierzyć. Musimy też podjąć decyzję, czy ma ona pracować pod blatem kuchennym (tzw. podblatowa), czy ma być wolnostojąca (tzw. kostka – 50 x 50 cm). A może kupimy model do zabudowy o wysokości 85-150 cm ukryty pod frontem meblowym? I wreszcie należy wziąć pod uwagę gust kulinarny domowników – to także ważne. Wtedy dopiero damy sobie odpowiedź na pytanie, jaka ma być lodówka do małej kuchni.

Jaki typ odszraniania?

Ponieważ mała lodówka w małej kuchni może mieć już od około 40 cm szerokości i od 50 cm wysokości wzwyż, wachlarz modeli wbrew pozorom jest dość szeroki. W mniejszych i mniej pojemnych modelach producenci zwykle stawiają na odszranianie automatyczne komory chłodzenia i niekiedy także zamrażarki. Należy pamiętać, że bardzo często modele o pomniejszonej pojemności to urządzenia jednodrzwiowe z zamrażalnikiem na górze. Należy sprawdzić dokładnie czy jest to model jedno-, dwu-, trzy- czy czterogwiazdkowy. Od tego zależy bowiem jak długo przechowamy w nim zamrożoną żywność.


Niezależnie od konstrukcji i typu zamrażalnika, w małych lodówkach jest on zwykle niewielki i często sterowany manualnie (pokrętłem), choć oczywiście funkcjonuje szeroka już grupa modeli sterowanych elektronicznie z wyświetlaczem czy diodami LED.


Małe lodówki mają po maksimum dwie, trzy półki wykonane z bezpiecznego (hartowanego) szkła, albo druciane. Nie znaczy to jednak, że lodówka do małej kuchni nie będzie nowoczesna.

Co potrafią niektóre modele?

Zacznijmy od tego, że lodówki do małej kuchni niewielkie są zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, niż duże. Pobierają też niewiele energii elektrycznej (od ok. 100 kWh rocznie) i emitują hałas już od ok. 30 dB (policzono, że zwykła rozmowa dwóch osób to przynajmniej 50 dB). Znajdziemy jednak i takie chłodziarki, gdzie w komorach niskich temperatur można przechowywać mrożonki bądź zamrażać niewielkie ilości np. owoców czy warzyw. Niektóre z nich zamrożą do dwóch kilogramów żywności w ciągu 24 godzin, a nawet potrafią utrzymać temperaturę mrożonek przez kilkanaście godzin, gdy wyłączona zostanie energia elektryczna.

Wyższe potrafią więcej

Wraz z tym, jak lodówki zyskują na wysokości, mają coraz więcej udogodnień. Są niewielkie lodówki z zamrażalnikiem i dwiema szklanymi półkami (całkiem małe mogą nie mieć półek w ogóle). Mają nawet półkę – pojemnik do trzymania w nich długich warzyw. Temperaturę zamrożonych produktów przechowywanych w zamrażalniku utrzymują przez 11 – 12 godzin, w przypadku wyłączenia zasilania.  Wyposażone bywają także w pojemniki na owoce i warzywa oraz system półek, które dają się dowolnie aranżować. W niektórych modelach znajdziemy nawet komorę głębokiego mrożenia (kilkanaście stopni poniżej zera), co pozwala zachować smak i wartości odżywcze produktów.

Lodówki do małych kuchni także w kolorach

Lodówka do małej kuchni wcale nie musi być nudna, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się kupić model wolnostojący. Producenci nie tylko robią takie chłodziarki czy lodówki w różnych kolorach, np. czarnym, czerwonym lub niebieskim, czy też kremowym – ale i zachęcają nas do pokrytych artystycznymi wzorami. Nie brakuje oczywiście modeli o wciąż modnej barwie srebrnej lub wykonanej w INOX (stal nierdzewna) – tutaj ważne jest to, by nie zostawały na niej odciski naszych palców – warto więc spytać o specjalną powłokę. Trzeba podkreślić, że także kształty małych lodówek mogą być zróżnicowane, np. nowoczesne z chowanymi uchwytami i oświetleniem LED czy też utrzymane w stylu retro. A zatem najmniejszą kuchnię da się ciekawie zaaranżować, choćby tylko za sprawą niewielkiej lodówki.

Duża lodówka w małej kuchni

Wprawdzie mówimy o małych lodówkach do małych kuchni, ale jeżeli pani lub pan domu kocha gotować i prowadzi dom otwarty, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać model kontrastowy, czyli dużą (np. 180 cm wysokości) ale wąską (50 cm) chłodziarkozamrażarkę usytuowaną na pograniczu kuchni i salonu. Może też ona stanowić doskonały kontrast dla reszty wyposażenia. Poza tym, nawet mała kuchnia zmieści taki sprzęt. W tej sytuacji proponujemy wybrać model rzucający się w oczy. Takim właśnie elementem będzie czarna, czerwona czy srebrna chłodziarkozamrażarka. Dobrze, żeby była wyposażona w nowinki techniczne, miała szereg udogodnień oraz funkcji. Nie może się obejść również bez zabezpieczeń przed pleśniami i bakteriami.


Warto wiedzieć, że mała kuchnia dobrze zaplanowana może z powodzeniem pomieścić także modele wielkogabarytowe. Taka lodówka może być np. w wersji side by side, gdzie w osobnych słupkach sąsiadują ze sobą zamrażalnik oraz chłodziarka. Są wprawdzie oddzielone przegrodą, ale mają spójną stylistykę. A może french door, odróżniający się od side by side brakiem pionowej przegrody oddzielającej, a zamrażarka jest na dole ukryta za drzwiami lub w specjalnych szufladach?


Ciekawie będzie też się prezentowała lodówka wyposażona w system door in door (z j. ang. drzwi w drzwiach) – podwójne drzwi pozwalają na szybki dostęp do najczęściej używanych produktów. To obecnie bardzo modny i efektowny trend (np. Samsung, LG). Nie trzeba otwierać urządzenia całkowicie, więc lodówka może zachować równomierną temperaturę. Te modele będą jednak potrzebowały więcej miejsca, gdyż są zdecydowanie szersze, ale wbrew pozorom nie zabiorą nam zbyt wiele głębokości czy wysokości i często mogą zastąpić szafkę na produkty spożywcze. Zwłaszcza, że w wielu z nich możemy regulować znacznie temperaturę – nawet do plus 10 st. C. W praktyce w lodówce możemy więc przechowywać znakomicie makaron, mąki, olej czy cukier, eliminując jeden pion szafek. Efektownie, praktycznie i w pełni dbając o przechowywane produkty!


Reasumując, odpowiadając na pytanie jaka ma być lodówka do małej kuchni, można śmiało odpowiedzieć, że niemal każda, pod warunkiem dokładnego przemyślenia kuchni, jej aranżacji i dokładnego przemyślenia i wymierzenia wszystkich detali.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756