Poradniki Eksperta

Jak grać w gry na telewizorze bez konsoli?

Gry na telewizor? O co w ogóle w tym chodzi? Czy da się grać z pomocą zwykłego pilota? Jakie telewizory posiadają funkcje grania w gry? Dla kogo gry na telewizor będą ciekawym rozwiązaniem? Na te i wiele więcej pytań, odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.


Jak grać w gry na telewizorze bez konsoli


Konsole chowane do lamusa?


Konsole są wciąż jednym z najpopularniejszych urządzeń, których używamy do grania w gry. Są wygodne, relatywnie tanie (w porównaniu do profesjonalnych komputerów do gier) i przyjemne w obsłudze. Współczesne modele gwarantują nam również dostęp do wielu różnorodnych aplikacji i programów, czyniąc konsole tak zwanymi „centrami domowej rozrywki”. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów i seriali, to tylko początek długiej listy możliwości dzisiejszych urządzeń. Mało kto wie jednak, że coraz to nowocześniejsze telewizory, „ściągają się” z innymi urządzeniami (w tym z konsolami) w oferowanych rozwiązaniach i nie wychodzi im to najgorzej. Wręcz odwrotnie – dobrze przygotowany telewizor, może czasem całkowicie zastąpić konsole lub wręcz je „przebić”. Co więcej, nie mówimy tu tylko o najnowocześniejszych, dość drogich urządzeniach z systemem Smart TV. Już za chwilę omówimy najpopularniejsze i najlepsze rozwiązania, które mogą zapewnić nawet starszym modelom szeroki wachlarz nowych możliwości. Zacznijmy jednak od rozważenia, czego potrzebujemy, by grać w gry na telewizorze.


Telewizory w naszej ofercie:Pilot, kontroler, czy klawiatura?


Czy w każdą grę na telewizor zagramy na pilocie? Choć współczesne piloty do telewizorów przeszły długą drogę i są dużo bardziej zaawansowane niż modele sprzed chociażby kilku lat, większość z nich nie jest przystosowana do tego, by stać się dobrym kontrolerem. Od tej zasady są jednak wyjątki, w postaci niektórych pilotów wielu marek (wspomnieć należy chociażby producentów takich jak JVC, czy Toshiba). Urządzenia te są bardziej przystosowane do działania jako kontroler, lecz nie będą tak wygodne w użytkowaniu jak specjalne pady od konsol, czy klasyczna klawiatura z myszką. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup kontrolera lub zestawu komputerowego z możliwością połączenia Bluetooth.


 Współczesne telewizory często wyposażone są w funkcję łączenia się z innymi urządzeniami bezprzewodowo, dzięki czemu nie będziemy skazani na męczenie się z długimi kablami lub siedzeniem „z nosem w ekranie”. Zanim jednak postanowisz zakupić nowe urządzenie, upewnij się, że Twój telewizor będzie z nim współpracował. Ułatwieniem będzie tutaj korzystanie ze specjalnych przystawek, o których w szczegółach pomówimy już za chwilę. Wiele z nich wyposażona jest w obsługę systemu Bluetooth, co tylko ułatwia nam zadanie. To, czy wybierzesz kontroler czy bezprzewodową klawiaturę i myszkę, zależy tylko od Twoich preferencji. Wiemy już, jak korzystać z nowych funkcji klasycznych urządzeń. Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie, jakie gry na telewizor są dostępne i która z możliwości grania w nie będzie Ci najbardziej odpowiadać.


Jak grać w gry na telewizorze bez konsoli? Aplikacja Xbox na TV Samsung


Zastanawiasz się, jak grać w gry na telewizorze bez konsoli? To może być prostsze, niż Ci się wydaje. Co więcej, nie mówimy o grach retro lub przeznaczonych na urządzenia mobilne. Microsoft w porozumieniu z Samsungiem stworzył aplikację Xbox, która może być zainstalowana na najnowszych telewizorach koreańskiego producenta. Obecnie są to modele z rodziny S95B, które dysponują systemem Tizen 6,5. Jest to konieczne, aby aplikacja mogła pracować na telewizorze. Pozwala ona grać w te same gry, co na Xbox! Wystarczy podłączyć kontroler i gotowe. Gry nie są instalowane w pamięci telewizora, gdyż znajdują się w tzw. „chmurze”. Działa to podobnie jak platformy VOD, np. Netflix.


Sprawdź równieżAplikacja Xbox na telewizorach Samsunga – jak zainstalować?Smart TV – wbudowane centrum rozrywki


Duża część telewizorów dostępnych w naszym sklepie, wyposażona jest w różnego rodzaju systemy Smart TV. Niewielu użytkowników jednak zdaje sobie sprawę, że rozwiązanie to daje nam znacznie więcej, niż możliwość korzystania z serwisów streamingowych (chociażby Netflix, HBO Max, czy Spotify lub Tidal), czy oglądania filmów na YouTube. Ciekawą aplikacją jest Android TV. Jeżeli Twój telewizor jest wyposażony w ten program, możesz bez problemu grać na nim w różnego rodzaju gry. Mowa tu o mniej zaawansowanych technicznie tytułach, które potrafią jednak umilić niejeden wieczór. Odnajdziesz tu zarówno tytuły darmowe, jak i bardziej zaawansowane – płatne.


Oferta gier jest na razie nieco mniejsza niż na urządzenia mobilne, lecz w pełni zadawalająca. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja RetroArch, która daje nam dostęp do zremasterowanych, czyli odnowionych i poprawionych tytułów, które wiele osób kojarzy z dzieciństwa. Niewychodzący z mody Tetris, klasyczny Donkey Kong czy mający wciąż rzesze fanów Super Mario – to tylko kilka z najciekawszych tytułów oferowanych przez tę aplikację.


Gry w chmurze – nowość uwielbiana przez wielu


„Chmura” stała się bardzo popularnym rozwiązaniem. Wiele osób przechowuje swoje dane w zewnętrznych serwerach, nie obciążając pamięci wbudowanej urządzeń. Chmura pozwoliła nam również uniezależnić się od przenośnych dysków pamięci, dzięki czemu dostęp do zdjęć, filmów i przeróżnego rodzaju plików, mamy na wyciągnięcie ręki (pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu). Niejako z chmury korzystają błyskawicznie zyskujące na popularności serwisy streamingowe, a w ostatnich latach z dobrodziejstw tego narzędzia możemy korzystać również grając w gry. Aplikacje takie jak GeForce Now czy bardziej popularne Google Stadia, pozwalają grać w nawet najbardziej wymagające tytuły na sprzętach, które w normalnych warunkach nie poradziłyby sobie z obsługą wymagań technicznych gier. Zasada działania gier w chmurze jest dość prosta – komputer czy telewizor obsługujący programy do streamingowania gier, są ograniczone niejako do roli wyświetlacza i odbiornika sygnałów z kontrolerów, czy klawiatury. Najbardziej obciążający technicznie proces grania, przeniesiony jest na zewnętrzne serwery. W ten sposób nawet słabsze telewizory czy komputery, są w stanie obsługiwać najnowsze, najbardziej zaawansowane tytuły.

O konkretnych aplikacjach gwarantujących taką wygodę, pomówimy w szczegółach już za chwilę. Wspomnieć warto jednak, że poza telewizorem, który jest kompatybilny z daną aplikacją do grania w chmurze, ważnym wymogiem jest silne i stabilne połączenie z Internetem. Obsługa gier jest dużo bardziej wymagająca i potrzebuje większego nakładu przesyłania danych z urządzenia i z powrotem. Przyjmuje się, że minimalną szybkością Internetu gwarantującą satysfakcjonującą rozgrywkę, jest 10 Mb/s.


Google Stadia i GeForce Now


Opiszmy po krótce działanie dwóch z najpopularniejszych platform pozwalających na streamingowanie gier. Zaczniemy od Google Stadia, czyli narzędzia, jak sama nazwa wskazuje, stworzonego przez koncern Google. Stadia możemy obsługiwać na telewizorze, jeśli urządzenie wyposażone jest w program Android TV lub przystawkę Chromecast. Google Stadia możemy używać za darmo. Wystarczy zakupić którąś z ogromnej liczby oferowanych gier i właściwie od razu możemy przejść do rozgrywki. Nie ma tu potrzeby pobierania, czy instalacji gry. Producent oferuje nam również płatną subskrypcję podobną w swojej postaci do tych, oferowanych przez PlayStation, czy Xbox. Miesięczna opłata pozwoli nam na ogrywanie licznych tytułów za darmo (opłata za pojedyncze gry znacznie przewyższyłaby koszt miesięcznej subskrypcji Stadia) oraz gwarantuje nam dostęp do różnych zniżek na nowe tytuły. Możemy tu również liczyć na polepszenie jakości dźwięku i obrazu gier.


Aplikacja GeForce Now oferuje nam z kolei szerzy wybór gier. Wynika to z tego, iż nie ograniczamy się do biblioteki tytułów wybranych przez wydawcę aplikacji, a zyskujemy dostęp do najpopularniejszych sklepów z grami (m.in. Steam, Epic Games, czy Origin). Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podłączenia się do własnego konta i ogrywanie wcześniej zakupionych gier. Dostęp do GeForce Now z łatwością uzyskamy z pomocą systemu Android TV. Podobnie jak w przypadku Google Stadia, z GeForce Now możemy korzystać za darmo, lecz musimy liczyć się z ograniczeniami w czasie gry (jedna godzina gry, a następnie oczekiwanie w kolejce na dalszą możliwość grania). Wykupienie subskrypcji Founders, ściąga z użytkownika konieczność oczekiwania na swoją kolejkę oraz podwyższa jakość obrazu i dźwięku.


Przystawki – alternatywa dla starszych telewizorów


Jeżeli jesteś posiadaczem telewizora niewyposażonego w funkcje Smart TV, a chcesz korzystać z możliwości, które to rozwiązanie za sobą niesie – nie wszystko stracone! Wystarczy zakupić specjalny odtwarzacz multimedialny, czyli małe urządzenie, które przejmie funkcje Smart TV i wyświetli je na Twoim telewizorze. Ograniczeniem jest tutaj wyłącznie podłączenie urządzenia do odbiornika. W zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujesz, Twój telewizor będzie musiał być wyposażony w wejścia USB lub HDMI (albo ewentualne przejściówki). Oczywiście, wymagany jest również dostęp do Internetu.


Na rynku znajdziesz wiele przystawek oferujących różnego rodzaju możliwości. Jedną z najpopularniejszych jest Google Chromecast. Zaletą tego urządzenia jest kompatybilność z właściwie każdym urządzeniem mobilnym i komputerami. Posiadając Chromecast zyskasz nie tylko możliwość odtwarzania filmów, seriali czy słuchania muzyki, ale również dostęp do wcześniej omawianego Android TV, który może stać się źródłem pasjonujących rozgrywek. Miłośnicy marki Apple nie muszą się martwić. Znana wszystkim marka, oferuje przystawkę Apple TV, która bardzo dobrze współgra z innymi urządzeniami amerykańskiego producenta, takimi jak iPhony, iPady, czy MacBooki. Zyskujemy tutaj również dostęp do dwóch platform – Apple+ oraz Apple Arcade. Ta pierwsza oferuje nam tysiące różnego rodzaju seriali i filmów. Apple Arcade z kolei, zapewni nam gry na telewizor, które zadowolą nawet najbardziej wytrawnych graczy. Oferta przystawek nie kończy się oczywiście na Google Chromecast oraz Apple TV – w zależności od tego, czego oczekujesz i ile pieniędzy jesteś w stanie wydać, możesz przebierać w najróżniejszych urządzeniach czyniących Twój starszy telewizor „smart”.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756

Cannot load adserver