JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Foto i Kamery   Jaki kupić aparat fotograficzny do podróży?

Jaki kupić aparat fotograficzny do podróży?

Aparat jest urządzeniem, bez której większość z nas nie wyobraża sobie wybrać się w podróż. Każdy z nas chce przecież zachować wspomnienia. Jaki model aparatu wybrać? Który będzie odpowiedni dla Ciebie? Chcemy rozwiać Twoje wątpliwości!

 

 

Rozmiar ma tutaj znaczenie


Profesjonalny aparat, z dużym obiektywem, potrafi być naprawdę ciężki, a to może być przeszkoda podczas wędrówek. Podczas podróży zdecydowanie lepiej sprawdzi się sprzęt mniejszych rozmiarów. O ile ciężar może nie stanowić dla Ciebie przeszkody, to pamiętaj, że większy aparat łatwo rzuca się w oczy. Nie warto kusić złodziejaszków! Oczywiście nie należy przesadzać z miniaturyzacją, bo im sprzęt mniejszy, tym mniej funkcji, które przydać się mogą. W tym wypadku, zdrowym kompromisem wydają się być aparaty hybrydowe. Kompaktowe, lecz z wymienną optyką.


 

Woda nie przejdzie!

 

Na rynku nie brakuje aparatów, które są wodoszczelne lub wodoodporne. Niektóre z nich można zanurzać nawet na głębokość kilkunastu metrów. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie.
Znajdziesz takie aparaty, które można zanurzyć w wodzie, nawet do 10 metrów! Pytanie: czy skorzystasz z tej funkcji? Jak często? Uszczelnienie kosztuje: konstrukcja takiego aparatu to wypadkowa potrzeb (wodoszczelność) i wszystkich innych, potencjalnych możliwości. Jeśli wiec nie planujesz zdjęć pod wodą – kup taki, który jest uszczelniany. Co to znaczy? Że wilgoć, kurz na szlaku czy nawet niewielki deszczyk nie wyrządzą mu szkody.

Wybierz aparat dla siebie!

Autofokus - jak najszybszy

 

Autofokus odpowiada za automatyczne łapanie ostrości uchwycanego kadru. Im szybciej sobie z tym radzi, tym lepiej. Jak to sprawdzić? Szybko i łatwo! Włącz aparat, ustaw kadr i naciśnij spust migawki. Jeśli zdjęcie „zrobi się” natychmiast – aparat ma szybki autofokus. Jeśli jednak dopiero po chwili od naciśnięcia spustu migawki: wolny. Takiego nie kupuj. Większość aparatów kompaktowych cierpi na tę dolegliwość. Wpływa to negatywnie na łapanie spontanicznych chwil, a to przecież właśnie takie fotografie  dają najwięcej radości. 

 

Lokalizacja GPS

 

Nie, nie chodzi tu o nawigację, a o zapisywanie pozycji GPS wraz z obrazem. Mając taką możliwość, za pomocą paru kliknięć myszką, przerzucasz fotografie na np. mapę Googla i w rezultacie otrzymujesz wirtualny album 3D, nie tylko przedstawiający zdjęcia, ale również trasę, którą pokonałeś. Świetna sprawa! 

 

Wybierz aparat dla siebie!

 

Nie daj sobie wmówić, że dobre zdjęcia zrobi każdy aparat i to w trybie "auto". Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrych fotografiach, powinieneś znać podstawy fotografi, jak chociażby zasady ustawienia czasu przesłony. To zaowocuje naprawdę świetnymi efektami w postaci profesjonalnych zdjęć.