Poradniki Eksperta

Jak i czym czyścić monitor?


Monitor komputera, tak jak każdy element wyposażenia domu czy biura, wymaga regularnego czyszczenia. Tłuste plamy, ślady po palcach, kurz i inne zanieczyszczenia utrudniają korzystanie z monitora oraz zniekształcają obraz. Są także niehigieniczne i z pewnością nie dodają estetycznego wyrazu. Czym czyścić monitor, by robić to szybko, bez smug i wysiłku? Służą do tego liczne profesjonalne preparaty, a także środki, które można wygospodarować we własnej kuchni.czym czyścić monitor


Czyszczenie monitora: podstawowe wskazówki


Zanim przejdziemy do omawiania profesjonalnych i domowych środków do czyszczenia monitora, przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych z czyszczeniem tego typu sprzętów. Po pierwsze, przeprowadzamy je po upewnieniu się, że urządzenie jest nie tylko wyłączone, ale i całkowicie odłączone od prądu. Jeśli dopiero co je wyłączyliśmy, zaczekajmy chwilę aż będzie chłodne.


Cały proces musi być wyjątkowo delikatny, ponieważ ekrany monitorów mają na powierzchni różne wrażliwe powierzchnie. Niewskazane jest intensywne tarcie, korzystanie z szorstkich materiałów, takich jak gąbki a nawet ręcznik papierowy, czy chusteczki higieniczne. Paradoksalnie nawet takie, z pozoru miękkie materiały, mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń powłoki, a te z czasem mogą się powiększać, prowadząc do usterek. Jak wyczyścić monitor? Przede wszystkim delikatnymi, kolistymi ruchami z użyciem miękkich bawełnianych szmatek lub specjalnie przeznaczonych do tego materiałów. Najlepiej sprawdza się mikrofibra, która lekko przyciąga drobiny kurzu, co czyni odkurzanie szybszym i bardziej efektywnym.Jak wyczyścić monitor? Kilka słów o właściwej technice


Wspomnieliśmy już, że czyszczenie musi być wykonywane z delikatnością. Szorowanie, szczególnie przez dłuższy czas w tym samym miejscu, jest zabronione. Najpierw suchą ściereczką omiatamy obudowę, przy pomocy delikatnych szczoteczek lub sprężonego powietrza pozbywamy się zabrudzeń i kurzu ze szczelin. Na koniec myjemy samą powierzchnię matrycy. W przypadku lekkich zabrudzeń świetnie sprawdzi się wilgotna (ale nie mokra) ściereczka z mikrofibry lub bawełniana szmatka. Jeśli na ekranie występują trudniejsze do usunięcia tłuste ślady, odciski palców lub smugi, zacznijmy od nasączonej szmatki, lekko przykładając ją do zabrudzonego miejsca i po chwili delikatnymi, kolistymi ruchami spróbujmy plamę usunąć.


czym czyścić monitor


Pamiętajmy o właściwej aplikacji środkach czyszczących. W przypadku płynów, sprayów czy żeli, niewskazane jest nakładanie ich bezpośrednio na ekran – najpierw nanieśmy środek na szmatkę. Unikniemy w ten sposób ściekania płynu i ryzyka, że dostanie się do wnętrza obudowy, prowadząc do usterki sprzętu.


Czym wyczyścić monitor – przegląd profesjonalnych preparatów i akcesoriów


Większość nowoczesnych monitorów, jakie dostępne są na rynku – czy to monitorów komputerów stacjonarnych, czy tych w laptopach – wymaga specjalistycznego podejścia w zakresie konserwacji i czyszczenia. Z tego powodu w sklepach spotkać można dziesiątki preparatów o różnym składzie i o różnorodnych formach aplikacji. Czym czyścić monitor, by mieć pewność skutecznego, ale bezpiecznego działania? Do wyboru są pianki spraye, żele, wilgotne chusteczki, nasączone preparatem czyszczącym, a także całe zestawy ze ściereczkami i środkami do czyszczenia do kompleksowej pielęgnacji ekranów. Profesjonalny preparat nie tylko czyści powierzchnię, ale także działa przeciwgrzybiczo i antyseptycznie. Dzięki temu po wyczyszczeniu ekran będzie higienicznie czysty, bez smug, tłustych plam, odcisków palców i kurzu. Warto podkreślić, że istotną cechą profesjonalnych środków do czyszczenia ekranów i monitorów jest ich antystatyczne działanie, które sprawia, że po ich użyciu kurz nie osiada na powierzchni tak szybko.


Dobry środek do czyszczenia monitora nie powinien zawierać substancji takich jak alkohol, amoniak, aceton czy rozpuszczalniki. Wszystkie one mogą zniszczyć powłokę wyświetlacza.


Jeśli chodzi o materiały czyszczące, to zwykle są to szmatki z mikrofibry, bawełniane lub tkaniny przeznaczone do czyszczenia okularów. Aby nie mieć kłopotu z tym, czym czyścić monitor i ściereczkę mieć zawsze „pod ręką”, wybrać możemy zestaw, składający się z preparatu czyszczącego ze ściereczką, umieszczoną pod zamknięciem produktu. W ten sposób, kupując preparat mamy od razu materiał do czyszczenia.Czyszczenie domowymi sposobami


Nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup profesjonalnych środków do czyszczenia monitora lub środek się skończył, z powodzeniem możemy wyczyścić ekran domowymi sposobami. Absolutnie nie wolno korzystać z płynu do mycia szyb czy spirytusu salicylowego. Wystarczy woda destylowana, a w razie mocniejszych zabrudzeń, woda destylowana z dodatkiem octu. Do czyszczenia wykorzystać możemy bawełnianą szmatkę. Nanosimy na nią wodę destylowaną – możemy wykorzystać puste butelki po sprayach np. z kosmetyków (po uprzednim umyciu i wyparzeniu pojemnika) – a następnie lekko, zgodnie ze wskazówkami zawartymi powyżej, przetrzyjmy zabrudzenia.


Jeśli nie mamy pewności, jaki profesjonalny środek do czyszczenia ekranu wybrać, ani jak czyścić monitor naszego komputera, dopytajmy o to sprzedawcę w sklepie i poprośmy o jego radę.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert