Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Jak działa robot do mycia okien?

Roboty do mycia okien to urządzenia wychodzące naprzeciw oczekiwaniom większości osób odpowiedzialnych za porządek w domu lub mieszkaniu. Mycie szyb jest pracochłonne i bardzo męczące, dlatego coraz częściej szukamy nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających wykonywanie tej czynności. Maszyna do mycia okien nie tylko pomaga w ich czyszczeniu, lecz także myje szyby za nas. W tym artykule dowiesz się, jak działa robot do mycia okien, ile szyb potrafi wyczyścić oraz jakie może mieć funkcje dodatkowe! Na zakończenie przedstawimy ranking najlepszych robotów myjących.  

Roboty myjące, podobnie jak automatyczne myjki okienne, służą do czyszczenia płaskich powierzchni. W przypadku myjek musimy jednak wcześniej samodzielnie wyczyścić okna dołączonym urządzeniem ręcznym ze ściereczką i detergentem. Natomiast robot do mycia okien sam poleruje szybę przy pomocy dysków czyszczących i co więcej, sam porusza się po oknie.  Robot do mycia okien należy przyłożyć do okna - za jego utrzymanie odpowiada silnik próżniowy. Ruchami natomiast kierują czujniki oraz oprogramowanie. Po kontakcie z krawędzią robot zmienia kierunek jazdy, jednak nie powraca ponownie do już wyczyszczonego miejsca, dzięki czemu mycie jest skuteczne i szybkie. Polerowanie odbywa się dzięki rotacyjnym dyskom, a ściereczki możemy zamoczyć w płynie do szyb lub pozwolić robotowi na mycie na sucho. Co ważne, robot myjący potrafi dokładnie oczyścić okna do samej krawędzi szyby. Maszynę możemy wykorzystywać do mycia zarówno w pionie, jak i poziomie, w tym do innych, płaskich powierzchni, takich jak lustra, kabiny prysznicowe, płytki czy płyty kuchenne.  


W zależności od danego modelu robot do mycia okien może posiadać różne funkcje, na które warto zwracać uwagę przed zakupem.

 • Rodzaj napędu – robot do mycia okien może poruszać się na gąsienicach lub pneumatycznie, przy czym jakość wykonania jego podstawy, warunkuje bezsmugowe mycie okien.

 • Prędkość mycia – droższe urządzenia zwykle poruszają się szybciej, co skraca czas mycia okien. 

 • Rodzaj zasilania – nowsze roboty myjące mogą pracować na zasilaniu sieciowym i akumulatorowym.

 • Poziom hałasu – wartość wyrażana w decybelach, im ciszej pracuje robot, tym większy komfort zyskujemy.

 • Pojemność akumulatora – warunkuje długość pracy.

 • Zabezpieczenie przed upadkiem – niektóre roboty do mycia okien posiadają linkę, chroniącą urządzenie przed upadkiem na wypadek awarii lub odcięcia zasilania.

 • Tryb pracy – automatyczny lub manualny, co przydaje się, jeśli chcemy sami sterować robotem za pomocą pilota. Niektóre urządzenia mają również tryb intensywnego czyszczenia.

 • Moc – im wyższa moc, tym silniej robot do mycia okien zasysa się do powierzchni oraz sprawniej wykonuje swoją pracę.

 • Możliwość mycia okien bez ramy.  


Robot do mycia okien


Robot do mycia szyb - jak długo może pracować?


Zabierając się za domowe porządki przy pomocy urządzeń automatycznych, z pewnością mamy znacznie większy zapał niż stosując tradycyjne przyrządy. Mopy parowe, odkurzacze piorące, parownice czy odkurzacze wodne – obecnie wybór sprzętu ułatwiającego sprzątanie jest spory. Zapał do porządków może jednak szybko minąć, jeśli maszyna się rozładuje już po wyczyszczeniu jednego pomieszczenia. Jak to zwykle bywa, okien w mieszkaniu lub domu mamy przynajmniej kilka, dlatego często pojawia się pytanie, jak długo może pracować taka maszyna? 

Roboty do mycia okien mogą pracować na kilku rodzajach zasilania:

 • sieciowe – w tym przypadku robot myjący może pracować w zasadzie bez ograniczeń, warto jednak się upewnić, czy długość przewodu będzie wystarczająca w przypadku każdego okna w naszym mieszkaniu;

 • akumulatorowe – to wygodne rozwiązanie, które umożliwia mycie okien bez względu na dostęp do prądu. W tym przypadku jednak czas pracy na jednym ładowaniu jest ograniczony i może wynosić od kilkunastu minut do ok. 2 godzin w zależności od modelu. Należy również o pamiętać o naładowaniu robota przed planowanymi porządkami. 

 • Sieciowo-akumulatorowe – możliwość pracy zarówno po podłączeniu do sieci, jak i na akumulatorze wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie wszystkie roboty do mycia okien posiadają jednak taką opcję, dlatego warto na to zwracać uwagę.

Roboty do mycia okien - ranking


Robot do mycia okien możemy kupić już za niecałe 1000 zł, ale ta kwota może być również kilkukrotnie wyższa. Nasz ranking kilku popularnych modeli zobrazuje, na jakie parametry możemy liczyć w danej kategorii cenowej.


Robot do mycia okien MAMIBOT Glassy – ta maszyna do mycia okien jest zasilana sieciowo oraz wyposażona w czterometrowy przedłużacz. Urządzenie może być sterowane pilotem oraz automatycznie, posiada cztery pierścienie czyszczące oraz linkę zabezpieczającą. Jego wydajność to ok. 16,5 m, a szerokość ssawki wynosi 14,3 cm. Robot nie jest zalecany do mycia okien bezramkowych.  

Robot do mycia okien ECOVACS WINBOT W950 – robot myjący zasilany sieciowo, posiada ssawkę o szerokości 27,3 cm, a jego wydajność to ok. 100 m. 5-metrowy przewód pozwala na mycie nawet dużych okien, a sieciowe zasilanie umożliwia długą pracę. Robot posiada inteligentny napęd Smart Driveoraz automatyczny wybór najlepszej ścieżki czyszczenia. Możemy sterować tym robotem za pomocą pilota oraz wykorzystywać go do czyszczenia różnego rodzaju szyb. 

Robot do mycia okien ECOVACS Winbot X – urządzenie za ok. 1700 zł pracuje nawet 50 minut na jednym ładowaniu, posiada możliwość uruchomienia trybu intensywnego czyszczenia oraz automatycznie dobiera najlepszą trasę mycia. Robot porusza się w różnych kierunkach i uruchamia alarm na wypadek spadku ciśnienia w przyssawkach. Dodatkowe zabezpieczenie linką mocującą chroni urządzenie przed zniszczeniem, a czujnik krawędzi pozwala na czyszczenie szyb bez obramowania. 

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną