Poradniki Eksperta

Neo QLED - co to jest i czy warto się na niego zdecydować?


Wybór nowego telewizora, to dla większości użytkowników decyzja na wiele lat. Wybierając nowe urządzenie, warto zainwestować w sprzęt premium, który zaoferuje najlepsze parametry i najnowsze rozwiązania techniczne, co przełoży się na bardzo dobrej jakości obraz i długie użytkowanie. Telewizory Neo QLED, to obecnie najlepsze telewizory 4K i 8K z wyświetlaczem QLED, a zawdzięczają to podświetleniu Quantum Mini LED.neoqled


Neo QLED – ekran z nowatorskim podświetleniem


Najnowsze rozwiązania techniczne, znajdziemy w topowych telewizorach 8K z ekranem o przekątnej nawet 85 cali, czy też popularnym wariancie 4K 55 calowym.


Zaprojektowane przez firmę Samsung innowacyjne źródło światła Quantum Mini LED, zawiera zamiast dotychczasowych kilkuset LED, kilkanaście tysięcy mini-LED wielkości zaledwie 1/40 zwykłej diody LED. Podzielenie ich na wiele stref, umożliwia lokalne, dynamiczne sterowanie nimi. Mikrowarstwa na każdej mini-LED, kieruje światło bezpośrednio i dokładnie w określone miejsca, dzięki czemu podświetlenie każdej strefy jest precyzyjnie kontrolowane (Quantum Matrix). 


Zaletami nowatorskiego podświetlenia, jest znacznie większy kontrast i poziom czerni obrazu. Zwiększono dodatkowo skalę luminancji z 10 do 12 bitów (4 096 poziomów jasności), co sprawia, że ciemne obszary obrazu są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje się większą szczegółowością. Wyeliminowano także efekt poświaty wokół obiektów (efekt halo). Dodatkowa zaleta technologii Quantum Matrix, to znacznie lepsze efekty HDR, dzięki większej dynamicznej jasności obrazu, która zależnie od modelu telewizora, może wynosić np. 1 500 nt (HDR 1 500) dla telewizorów 4K lub 4 000 nt (HDR 4 000) dla telewizorów 8K. W wybranych seriach telewizorów, uzyskano ultra szeroki kąt widzenia, co umożliwia oglądanie seansów kinowych, czy relacji sportowych w większym gronie, bez utraty jakości obrazu nawet widzom siedzącym z boku. Dodatkowo, powłoka antyrefleksyjna rozprasza odblaski od źródeł światła w pokoju.Nowe procesory AI Neo Quantum 4K oraz 8K: serce idealnego obrazu


Samsung jest liderem w produkcji półprzewodników, dlatego też stworzenie procesorów AI Neo Quantum 4K i 8K, było efektem ogromnej wiedzy w tworzeniu innowacyjnych technologii kreujących cyfrową erę. Zastosowano w nich sztuczną inteligencję z algorytmami głębokiego uczenia, wykorzystujące nawet 16 specjalizowanych sieci neuronowych do analizowania danych obrazu i dźwięku. Sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym analizuje kontrast, głębię, detale, czerń i inne elementy w taki sposób, aby użytkownik zobaczył na ekranie swój ulubiony film, serial lub grę w najlepszej jakości. 


Procesor odpowiada za wiele działań: steruje wygaszaniem podświetlenia, poprawia rozdzielczość obrazu i zwiększa ilość szczegółów w jasnych fragmentach. Inteligentne skalowanie, poprawia jakość obrazu nawet wtedy, gdy źródłem jest materiał wideo o znacznie niższej rozdzielczości SD czy HD, np. ze zwykłej telewizji naziemnej. Procesor jest w stanie samodzielnie rozpoznać poszczególne obiekty, takie jak budynki, ludzką skórę, zwierzęta, trawę, pojazdy, drogę czy chmury, a następnie odtwarzać je z najlepszą jakością niezależnie od źródła.Dźwięk – kinowe brzmienie


Aby film przekazywał emocje, niezbędny jest nie tylko nieskazitelny obraz, ale również dźwięk. To dźwięk sprawia, że stajemy się niemal uczestnikami akcji oglądanej na ekranie. Procesor AI Neo Quantum, zarządza dźwiękiem i analizuje akustykę pomieszczenia, aby był on odtwarzany jak najlepiej. Przy pomocy funkcji „Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni”, określana jest odległość telewizora od widza, a także analizowana jest akustyka pomieszczenia. Telewizor dostosowuje ustawienia tak, aby każdy użytkownik mógł cieszyć się wspaniałymi doznaniami dźwiękowymi i był w centrum akcji filmu, czy widowiska sportowego.


Telewizor wykorzystując sztuczną inteligencję, śledzi ruch obiektów na ekranie i za pomocą systemu zestawów głośników umieszczonych w różnych miejscach (u góry, po bokach i u dołu telewizora), dostarcza więcej szczegółów dźwiękowych w każdej oglądanej scenie. Przykładowo funkcja „Dźwięk Podążający za Obiektem w wersji + lub Pro”, dostarcza kinowych wrażeń dźwięku przestrzennego.


Kolejna funkcja „Aktywny wzmacniacz głosu”, automatycznie wzmocni dźwięk dialogów, kiedy w otoczeniu telewizora pojawią się niepożądane hałasy pracującego miksera, czy odkurzacza.Udogodnienia dla graczy


Oprócz doskonałego obrazu kinowego, telewizory Neo QLED spełniają wymagania graczy. Wprowadzono panel gracza, w którym można ustalić parametry obrazu. W trybie Gra, szybko i łatwo można zmieniać wybrane ustawienia, w tym regulować proporcje ekranu, kontrolować input lag, czy podłączyć bezprzewodowe słuchawki. Wśród nowych rozwiązań technicznych, zapewniających płynne granie w doskonałej jakości 4K bez rwania i przeskakiwania obrazu, wprowadzono układ synchronizacji obrazu AMD FreeSync Premium Pro. 


neoqled


Warto przywołać tu także, częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz i niski input lag, które decydują o płynności ruchu i szybkiej reakcji obrazu na polecenia padem. Gracz będzie mógł skorzystać dodatkowo z ultraszerokiego widoku gry, który dotychczas dostępny był tylko na monitorach gamingowych. Także system dźwięku (funkcja dźwięku podążającego za obiektem), umożliwi precyzyjną lokalizację strzelającego przeciwnika.


Smart TV - bogactwo aplikacji i funkcji


Nowoczesne telewizory Samsung Neo QLED, to również zaawansowane funkcje i bogactwo aplikacji systemu Smart TV. Mowa tu nie tylko o dostępie do najpopularniejszych aplikacji, takich jak HBO GO, YouTube, Netflix, Apple TV, czy też Spotify. Docenimy również zalety funkcji, umożliwiających współpracę telewizora z różnymi urządzeniami. Przy pomocy funkcji Multi View, można podzielić ekran telewizora na kilka części i oglądać film oraz wyświetlać zawartość smartfona, czy grać na konsoli. Możemy korzystać z bezprzewodowego połączenia ze swoim komputerem, laptopem lub telefonem i cieszyć się możliwością pracy zdalnej przed telewizorem.


Wykorzystując złącza HDMI 2.1 w telewizorze, możemy bezprzewodowo podłączyć do niego laptop, kamerę wideo, czy też konsolę do gier. Dzięki parametrom złącza HDMI 2.1, po podłączeniu najnowszej generacji konsoli PS5 czy Xbox Series X, będzie możliwe bezproblemowe odtwarzanie gier (120 kl/s) i filmów w 8K z YouTube bez zacięć.


Pilot na baterie słoneczne


Warto zwrócić uwagę na nowego pilota, z zasilaniem energią słoneczną, światłem lampy lub z USB. Daje to dodatkowe możliwości, a ponadto sprawia, że nie trzeba wymieniać w nim baterii, a więc jest ekologiczny.


Telewizory Samsung Neo QLED to również doskonały design


Decydując się na nowy telewizor Neo QLED, warto zwrócić również uwagę na jego wygląd. Liczy się nie tylko to, aby urządzenie było duże, ale również stylowe i idealnie wpisało się w wystrój wnętrza. Niemal bezbramkowy i cienki ekran, wygląda bardzo atrakcyjnie. Estetyczne prowadzenie kabli, ułatwia moduł do zarządzania kablami, umieszczony z tyłu telewizora na jego podstawie. Powieszony na ścianie, będzie wyglądał zatem jak obraz.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert