Poradniki Eksperta

Jak podłączyć kartę graficzną?

Jak podłączyć kartę graficzną do laptopa i komputerów stacjonarnych? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, co powinno ucieszyć wszelkich zwolenników coraz to bardziej wymagających gier i programów komputerowych. Już za chwilę dowiesz się, jak zamontować kartę graficzną i cieszyć się nowym nabytkiem bez najmniejszych problemów!


Jak podłączyć kartę graficzną


W jakim celu zmieniać kartę graficzną?


Zanim odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, czyli jak podłączyć kartę graficzną do komputera, koniecznym jest odpowiedzenie sobie na pytanie, do czego właściwie ta część podzespołu służy. W dużym skrócie, karta graficzna odpowiada za przetworzenie informacji do niej docierających na obraz pojawiający się na monitorze. Choć wydaje się, że zadanie to jest bardzo proste, współcześnie nie jest to tak oczywiste. Choć większość użytkowników komputerów korzysta z dość prostych aplikacji do tworzenia plików tekstowych lub multimedialnych, oglądania filmów czy korzystania z Internetu, duże grono osób wymaga od swoich sprzętów znacznie więcej. Mowa tu szczególnie o graczach, ale również osobach obsługujących skomplikowane i wymagające programy komputerowe – wymienić tu można chociażby grafików, montażystów filmów i dźwięku, czy architektów. Ponieważ wymagamy coraz więcej od naszych urządzeń, producenci starają się nadążyć za naszymi oczekiwaniami. W związku z tym, rozwiązania technologiczne z roku na rok stają się coraz lepsze. Eksperci branży komputerowej szacują „żywotność” kart graficznych na mniej więcej 3 lub 4 lata. Nie chodzi tu jednak o czas, po którym karta graficzna przestaje działać lecz o okres, po którym na rynku pojawią się nowsze, znacznie lepsze modele.


Jeżeli więc chcemy cieszyć się najlepszymi doznaniami z gier i używanych przez nas programów, warto raz na jakiś czas wymienić kartę graficzną. Sama wymiana karty graficznej nie jest zbyt trudna – wyzwaniem okazuje się dobranie odpowiedniego sprzętu, dlatego też temu tematowi poświęcimy nieco uwagi.


Karty graficzne w naszej ofercie:



Deinstalacja sterowników


Znane polskie przysłowie głosi: „Jak pościelisz, tak się wyśpisz”. Okazuje się, że ma ono zastosowanie również we współczesnej technologii. Zanim zaczniemy fizycznie zmieniać starą kartę graficzną na nową, musimy przygotować nasz komputer na „przeprogramowanie” się na następny podsprzęt. O co chodzi? Każda karta graficzna, aby działała właściwie, wymaga odpowiednich sterowników zagwarantowanych przez producenta. Jeżeli zmieniamy kartę graficzną, warto usunąć stare sterowniki, by komputer „na czysto” wgrał te, które są kompatybilne z nowym sprzętem. Proces ten staje się wyjątkowo przydatny, gdy nowa karta graficzna wyprodukowana jest przez inną markę, niż nasz stary sprzęt. Czasem jednak nawet wtedy, gdy poprzednio używana karta jest tej samej marki co poprzednia, warto odinstalować stare sterowniki i zainstalować nowe. Jak to zrobić?


Odinstalowywanie starych sterowników karty graficznej możemy przeprowadzić na dwa sposoby – ręcznie lub z pomocą stron internetowych. Zacznijmy od pierwszego sposobu, który może wydawać się łatwy lecz warto zarezerwować go dla osób „wiedzących, co robią”. Jak usunąć sterowniki starej karty graficznej ręcznie? Wejdź w program Start Windows, a następnie wyszukaj w lupce Panel sterowania. W wyświetlającym się okienku wybierz zakładkę Sprzęt i dźwięk. Tam kliknij w Menadżera urządzenia i skup się na liście dostępnych podzespołów. Odnajdziesz tam Kartę graficzną – kliknij w wiersz prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję deinstalacji. Przed Tobą powinien pojawić się komunikat o konieczności uruchomienia ponownie komputera – zgódź się. W tym momencie proces deinstalacji karty graficznej (w praktyce usunięcie sterowników starej karty) rozpocznie się samodzielnie – pozostaje Ci tylko czekać na jego zakończenie. Zamiast usuwać stare sterowniki ręcznie, możesz posłużyć się programami dostępnymi w Internecie. Wystarczy, że wyszukasz frazę jak np. „usuwanie sterowników karty graficznej”, a przed Tobą pojawią się liczne strony, które przeprowadzą cały proces za Ciebie.


Demontaż karty graficznej


Przejdźmy do konkretów. To dość oczywiste – aby zamontować nową kartę graficzną, musimy wpierw usunąć starą. Pamiętajmy, by przede wszystkim odłączyć komputer od źródła zasilania. Następnie możemy przejść do otwarcia obudowy (karty graficzne zazwyczaj znajdują się po lewej stronie komputera). Wiele kart przymocowanych jest do reszty podzespołów z pomocą śruby – nie próbuj wyszarpywać elementu. Wykręć ewentualną śrubę i odłącz kartę z gniazda. Warto zauważyć, że często producenci stosują różne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie karty przed wypadnięciem lub zginaniem się pod własnym ciężarem. W zależności od tego, czy i jakie metody zostały użyte, delikatnie wyjmij kartę, uważając na ewentualne przeszkody. Najczęściej spotkasz się z różnego rodzaju zaciskami, które łatwo jest podważyć.


Jak podłączyć kartę graficzną?


Przejdźmy do samego montowania nowej karty graficznej do komputera, co zdecydowanie jest najprostszą czynnością ze wszystkich opisywanych. Wystarczy, że powtórzysz czynności wykonywane przy demontażu karty lecz „od tyłu”. Zacznij więc od włożenia karty do gniazda, uważając przy tym, czy nie musisz wpasować się w specjalne zaczepy. Gdy karta będzie już umieszczona w gnieździe, dokładnie przyjrzyj się, czy nie leży krzywo lub nie opada pod własnym ciężarem – nie możemy do tego dopuścić. Podłącz kabel lub kable zasilające do karty i przymocuj całość śrubką (oczywiście wtedy, gdy masz taką możliwość). Jeżeli jesteś pewny, że wszystko zostało umieszczone poprawnie, pozostaje Ci tylko z powrotem zamontować bok obudowy komputera.

Jak podłączyć kartę graficzną do laptopa? Tutaj temat jest trochę bardziej skomplikowany. Proces wymiany karty jest bardzo podobny do opisanego wyżej, ale karta musi nadawać się do wymiany. Duża część laptopów posiada tak zwaną zintegrowaną kartę graficzną, przez co włożenie klasycznej karty nie jest możliwe. Jeżeli chcesz wymienić kartę graficzną w laptopie z zintegrowanym wariantem sprzętu, powinieneś udać się do specjalisty w tym zakresie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756