Poradniki Eksperta

Twój telefon się zacina? To na pewno bardzo denerwujące. Zwłaszcza, gdy zależy Ci na czasie, bo szukasz potrzebnej informacji. W poniższym poradniku podpowiadamy, co zrobić żeby telefon się nie zacinał. Sposoby na pozbycie się tego problemu nie są wcale skomplikowane. Przekonaj się o tym sam!

Co robić jeśli Twój telefon się zacina?


Na pewno nie powinieneś się denerwować. W większości przypadków jest to problem, który można rozwiązać za pomocą prostych metod. Opiszemy je w naszym poradniku. Możesz uporać się z usterką także wtedy, gdy Twoja wiedza na temat elektroniki jest niewielka. Wystarczy odrobina cierpliwości i wykorzystanie możliwości systemu operacyjnego Twojego smartfona. Zacznijmy od podstaw!

Smartfony w naszej ofercie:

Dlaczego telefon się zacina? Przyczyny należy szukać między innymi w pamięci

Jeśli telefon się zacina, wstępnej weryfikacji powinieneś poddać pamięć telefonu. Może być ona zapełniona przez pracujące w tle aplikacje mobilne. Wielu użytkowników minimalizuje, zamiast zamknąć oprogramowanie. W takim wypadku pracuje ono w tle, tym samym zużywając pamięć operacyjną niezbędną do sprawnego realizowania procesów zachodzących na telefonie. 


Ponadto, RAM może być obciążony także przez niepotrzebnie przechowywane w pamięci pliki. Problemy mogą być ponadto spowodowane przez niektóre motywy. Animacje oraz widżety mogą spowalniać pracę telefonu, co powinieneś mieć na uwadze. Aby opróżnić pamięć operacyjną RAM, zacznij od wyłączenia niepotrzebnie pracujących aplikacji mobilnych. Polecamy także regularne używanie programów, pozwalających oczyścić telefon z zalegających, niepotrzebnych plików.

Zacinający się telefon – jak temu zaradzić?

Najprostsze, co możesz zrobić, to reset telefonu. Ponowne uruchomienie urządzenia to prosta, ale skuteczna metoda walki z problemami dotyczącymi wydajności. Bywa, że po włączeniu telefonu, pracuje on prawidłowo. Będzie tak do momentu, gdy znów nie zaczniesz wykorzystywać pamięci operacyjnej w 100 procentach. Ponowne uruchomienie smartfona trwa zaledwie chwilę. Warto więc od tego zacząć. Jeśli to nic nie zmienia, sprawdź, czy Twoje oprogramowanie jest aktualne. Jeśli nie, pobierz nową wersję i dokonaj jej instalacji. Aktualny soft pozwala cieszyć się bezproblemową pracą smartfona.


Problemy nie ustąpiły? W takim wypadku czas na czyszczenie urządzenia. Zbyt duża ilość plików, nie działa dobrze na wydajność sprzętu. Bez względu na to, czy to laptop, czy telefon. Usuń zalegające wiadomości, zdjęcia, filmy lub niepotrzebne aplikacje mobilne. W ten sposób zwolnisz pamięć magazynową, ale usprawnisz także pracę urządzenia. Bywa, że zalegające pliki mogą zajmować nawet kilka procent całej pojemności telefonu. Wszystkie te dane możesz przenieść na kartę pamięci lub na tak zwaną „chmurę”, czyli dysk sieciowy. Takie rozwiązanie pozwala przyspieszyć działanie sprzętu, jednocześnie bez pozbywania się plików. Możesz je także przerzucić do komputera, jeśli są dla Ciebie ważne. 


Kolejnym krokiem jest użycie aplikacji czyszczącej lub użycie oprogramowania producenta. Takie programy pozwalają szybko zoptymalizować pracę smartfona. Aplikacja nie tylko usuwa pliki tymczasowe, ale wskazuje także najbardziej obciążone lokalizacje w pamięci. To wskazówka dla użytkownika, aby podjął działania w tym konkretnym miejscu. Niektóre narzędzia pozwalają również na szybkie usuwanie nieużywanych aplikacji mobilnych. Bardzo często mamy ich zainstalowanych o wiele więcej, niż używamy. Ponadto, warto dezaktywować funkcje, które nie są w danym momencie potrzebne. Wyłącz dane komórkowe, jeśli jesteś połączony z Wi-Fi. Dezaktywuj lokalizację, jeśli nie korzystasz z nawigacji satelitarnej.

Wirusy, a problemy z pracą telefonu

Złośliwe oprogramowanie i tak zwane „wirusy” nie są problemem tylko w przypadku komputerów. Dlatego warto zainstalować aplikacje antywirusowe także na smartfonie. Pozwoli to wykryć niebezpieczne elementy, które mogą zagrozić prawidłowej pracy sprzętu. Skanowanie w momencie pobierania plików pozwala uchronić się przed szkodliwą „infekcją”. Wiele aplikacji antywirusowych jest darmowych. Wystarczy poszukać dobrze ocenianego programu w sklepie Google Play.


Jeśli mimo prób, telefon nadal sprawia problemy, możesz zdecydować się na reset ustawień fabrycznych. Takie rozwiązanie bywa pomocne, jeśli wszystkie inne metody zawodzą. Pamiętaj jednak, że w ten sposób możliwa jest utrata bezpowrotnie wszystkich zapisanych na telefonie danych. Dlatego zapisz to, co chciałbyś uchronić. Jeśli zauważyłeś, że Twój telefon zwalnia, a jego obudowa nagrzewa się, może to oznaczać nie tylko problemy z maksymalnym wykorzystaniem pamięci, ale także uruchomieniem zbyt wymagającej aplikacji. Niektóre oprogramowanie wymaga bardzo wysokiej wydajności, aby pracować stabilnie. Dlatego polecamy wybór urządzenia z dużą ilością pamięci RAM, a także dobrym chłodzeniem.

Szukasz nowego smartfona?

Jeśli planujesz zakup nowego telefonu, powinieneś wziąć pod uwagę najważniejsze parametry techniczne. Tylko uwzględnienie kluczowych cech pozwoli Ci wybrać sprzęt, którego praca Cię usatysfakcjonuje. Dostępnych modeli jest naprawdę sporo. Są to telefony na każdą kieszeń. Jeśli zależy Ci na wysoce wydajnym sprzęcie, wybierz model z szybkim procesorem i pamięcią operacyjną o dużej pojemności. Obecnie sprzedawane telefony gwarantują coraz to lepsze parametry techniczne, dzięki czemu dobrze radzą sobie z rozbudowanymi aplikacjami. Przed zakupem, warto także poczytać na temat samego chłodzenia. Odpowiednie radiatory pozwalają na sprawne oddawanie nadmiaru temperatury, dzięki czemu smartfon dłużej może zagwarantować optymalne warunki do pracy z aplikacjami mobilnymi. W razie problemów z wybraniem odpowiednego modelu, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756