Chociaż kanony piękna ulegają ciągłej zmianie, dobrze zbudowane barki od wieków stanowią synonim siły oraz znakomitej kondycji. Linia biegnąca pomiędzy ramionami dominuje sylwetkę człowieka i jest jedną z pierwszych rzeczy, którą zauważa ludzkie oko. Czytaj więcej >
Chociaż opisane w tej kategorii ćwiczenia ukierunkowane są przede wszystkim na barki, pomagają również w równomiernym rozwoju mięśni górnej części ciała oraz wzmocnieniu brzucha, lędźwi oraz bioder – czyli mięśni core. Regularne treningi pozwalają uzyskać efekt smukłych i mocnych barków, zniwelować obwisłą skórę ramion, a także wyprostować sylwetkę. Sprawne mięśnie to nie tylko lepsze wyniki na siłowni, ale również znakomita inwestycja na przyszłość i sposób rehabilitacji. Osoby aktywne fizycznie rzadziej borykają się z bólami pleców, gdyż mięśnie oferują znacznie lepsze podparcie dla szkieletu i znacznie zmniejszają ryzyko powstania zwyrodnień postawy.
Podstawowym celem ćwiczeń na barki są oczywiście mięśnie naramienne (musculus deltoideus), które dzielą się na trzy części: przednią (obojczykową), środkową (barkową) i tylną (grzebieniową). Dodatkowo trening barków w znacznym stopniu angażuje pozostałe mięśnie kończyn górnych – w tym mięśnie dwu- i trójgłowe, łokciowe, krucze – oraz muskuły w obrębie obręczy barkowej – mięśnie nadgrzebieniowe, podgrzebieniowe, obłe i podłopatkowe. Dodatkowo trening aktywizuje mięśnie w obrębie torsu – m.in. mięśnie piersiowe oraz zębate przednie.
Podczas ćwiczeń wzmocnieniu ulega również rejon brzucha oraz bioder – tzw. core – a także układ oddechowy i krwionośny.