Mięśnie czworogłowe uda (musculus quadriceps femoris) to jedne z największych mięśni w ludzkim ciele, które pod względem siły ustępują jedynie mięśniom pośladkowym. Trudno jest przecenić rolę, jaką odgrywa ta grupa tkanek, gdyż bez sprawnie działających mięśni uda człowiek nie byłby w stanie chodzić, o wykonywaniu bardziej złożonych ruchów nawet nie wspominając. Czytaj więcej >
Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z grupą mięśni, na którą składają się cztery głowy o osobnych przyczepach początkowych oraz wspólnym przyczepie końcowym. Na mięsień czworogłowy uda składa się mięsień prosty uda (musculus rectus femoris), mięsień obszerny przyśrodkowy (musculus vastus medialis), mięsień obszerny pośredni (musculus vastus intermedius) oraz mięsień obszerny boczny (musculus vastus lateralis). Jako najsilniejszy prostownik stawu kolanowego, mięsień czworogłowy umożliwia sprawne wykonywanie wszystkich ruchów, wymagających ugięcia kolana – od spaceru po przysiady z obciążeniem. Dodatkowo mięśnie czworogłowe odpowiadają za ugięcie bioder, a także za stabilizację kolana w płaszczyźnie strzałkowej. Kolejną istotną funkcją tej grupy mięśni jest pomoc w zachowaniu prostej sylwetki, amortyzacja stawu kolanowego, a także lepsze rozłożenie ciężaru ciała, co redukuje nacisk na stawy znajdujące w nodze.
Ćwiczenia mięśni czworogłowych uda
Mięśnie uda są ważne dla wszystkich trenujących osób, niezależnie od tego, czy mowa o ćwiczeniach siłowych, czy kondycyjnych. Zarówno piłkarze, kolarze, jak i strongmani przykładają dużą wagę do ćwiczeń mięśni czworogłowych, gdyż umożliwiają one swobodny bieg, unoszenie ciężarów w martwym ciągu oraz zachowanie poprawnej pozycji podczas wykonywania innych ćwiczeń. Mięśnie czworogłowe pomagają również w codziennym życiu, zmniejszając zmęczenie podczas długotrwałego stania lub wycieczek.