Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Odkurzacz do sierści – jaki sprawdzi się najlepiej?

 2024-01-03 

Dobry odkurzacz do sierści jest niezastąpiony w domu, w którym mieszkają czworonogi. O tym, jak uciążliwe może być odkurzanie podłóg z włosia psa czy kota właściciele milusińskich przekonują się na każdym kroku. Zwierzęta gubią sierść nieustannie, ale to nie jedyne ślady ich obecności, które wymagają sprzątania. Nic dziwnego, że kiedy w domu jest pies czy kot, odkurzacz do sierści zwierząt jest przydatnym gadżetem. Jaki wybrać, by dobrze spełniał swoją rolę i był odpowiedni dla naszego domu? Oto kilka wskazówek.

Odkurzacz do sierści psa i kota – najważniejsze parametry

Właściciele czworonogów dobrze wiedzą, jak trudno jest usunąć sierść z dywanów czy tapicerki. Włoski mocno przylegają do materiałów, niekiedy wbijają się w splot tkaniny i po przypadkowym zawinięciu niemal wymagają ręcznego „wyskubywania”. Żeby odkurzacz dał sobie z tym radę, musi mieć odpowiednią moc, wysoką klasę skuteczności odkurzania na dywanie, przydatne akcesoria oraz zaawansowany system filtracji powietrza. Warto pamiętać, że wysoka moc jest ważna, choć nie zawsze najważniejsza – jak to zwykle w przypadku odkurzaczy się uważa. Nie warto kupować sprzętu o wysokiej mocy, który nie ma w zestawie specjalnej szczotki do sierści. Zwykła, uniwersalna szczotka po prostu nie wyciągnie jej z grubszych materiałów i dywanów.


Ważnym aspektem sprzątania w domu, w którym mieszkają czworonogi, jest oczyszczanie powietrza z alergenów. Ponieważ alergie na sierść są coraz bardziej popularne, kwestia ta szczególnie nabiera znaczenia. Dlatego liczą się: solidna, szczelna konstrukcja odkurzacza oraz zaawansowana filtracja.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Odkurzacz do sierści – na to zwróć uwagę?

Poza parametrami, o których wspominamy powyżej, dobrze zwracać uwagę na inne przydatne cechy dobrego odkurzacza. Są to m.in.: poziom generowanego hałasu, lekkość i zwrotność urządzenia, pojemność worka/zbiornika na kurz, miękkie kółka, gumowe elementy obudowy, czy nawet zasięg sprzętu, by nie zmieniać co chwilę gniazdka.


W przypadku odkurzaczy klasycznych często padają pytania o to, czy lepszy jest model bezworkowy, czy z workiem. Dla alergików istotne jest pozbycie się wszystkich alergenów, stąd modele z pojemnikiem na kurz. Trzeba również pamiętać, że pojemniki zwykle nadają się do mycia pod bieżącą wodą, co z pewnością ułatwia ich dokładne wyczyszczenie.

Jaki typ odkurzacza do sierści sprawdzi się najlepiej?

Odkurzacze klasyczne to nie jedyne modele, jakie obecnie można znaleźć na rynku. Rozważasz odkurzacz ręczny do sierści? Pamiętaj, że taki model sprawdza się bardziej w przypadku małych zabrudzeń i sprzątania niewielkich powierzchni. Z pewnością warto mieć taki model do sprzątania na przykład miejsc, które zwierzak zabrudził po powrocie ze spaceru. Zaletą posiadania ręcznego odkurzacza jest także możliwość sprzątania wnętrza samochodu. Jeśli Twój zwierzak często podróżuje autem, szukaj modeli ze szczotkami do usuwania sierści, by pomogły dokładnie oczyścić tapicerkę. Wybierając model zasilany przewodowo możesz liczyć na wydajność odkurzania. Z kolei ręczny odkurzacz do sierści zasilany akumulatorem daje swobodę ruchów, jednak czas jego pracy jest stosunkowo krótki (kilkanaście-kilkadziesiąt minut).

Odkurzacz pionowy do sierści?

Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe. Czy taki sprzęt sprawdzi się w domu, w którym rządzą czworonogi? Jak najbardziej. Pod względem skuteczności modele te nie ustępują odkurzaczom klasycznym. Są to urządzenia bezworkowe, w których pojemnik na kurz zwykle jest mniejszy, niż w sprzętach tradycyjnych – a to ze względu na ograniczanie wagi urządzenia. Mimo faktu, że w odkurzaczach pionowych silnik jest zintegrowany z rurą, są to modele niezwykle poręczne. Wiele z nich można parkować pionowo lub na przykład w specjalnej bazie, zawieszonej na ścianie w dogodnym miejscu naszego domu. Dzięki temu, kiedy tylko jest konieczność, sprzęt będzie pod ręką.


Niewątpliwym plusem odkurzaczy pionowych jest brak przewodu i swoboda manewrowania (większość modeli jest bezprzewodowa). Część z nich to modele 2w1 – z odkurzaczem ręcznym. Zwykle mają kilka poziomów mocy i bogaty zestaw akcesoriów. Jeśli chcesz kupić odkurzacz pionowy do sierści, zwróć uwagę na elektro- lub turboszczotkę w zestawie. Obydwie znacznie ułatwiają oczyszczanie dywanów oraz tapicerki z włosów, sierści, kłaczków i innych śmieci.


Jednym z odkurzaczy, które świetnie sprawdzą się tam, gdzie mieszkają czworonogi, jest model Samsung VS20T7532T1 Jet 75 Pet. Urządzenie to wyposażone jest nie tylko w wydajną elektroszczotkę, która dokładnie zasysa wszelkie włosy i sierść, a także inne drobiny z każdej powierzchni, ale ma również system filtracji HEPA, co oznacza, że dokładnie filtruje powietrze z kurzu i innych alergenów. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest higieniczne opróżnianie pojemnika na kurz – wystarczy tylko jednym kliknięciem zdjąć pojemnik, którego specjalna konstrukcja zapobiega unoszeniu się pyłu w powietrze. W razie potrzeby pojemnik można dokładnie umyć w zmywarce. Wszystko to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się potencjalnych alergenów.

A może automatyczny odkurzacz do sierści?

Coraz szerszą grupą odkurzaczy są modele automatyczne. Są to odkurzacze samojezdne, które poruszają się po mieszkaniu według określonego schematu pracy, odkurzając lekkie zanieczyszczenia – piach, kurz, włosy, sierść czy pyłki. Niektóre z nich mają funkcję zmywania na mokro (nie mylmy z praniem). Czy robot sprzątający sprawdzi się jako „odkurzacz do sierści”? Z pewnością tak. Należy pamiętać, że urządzenie to pracuje niemal zupełnie bez naszej ingerencji, dzięki czemu sprzątanie może odbywać się na bieżąco – każdego dnia, na przykład kiedy domowników nie ma. A znacznie łatwiej usuwać mniejsze zabrudzenia, niż nagromadzoną przez kilka dni sierść. Na rynku dostępne są odkurzacze automatyczne zaprojektowane specjalnie z myślą o domach, w których mieszkają czworonogi.


 Modele te mają zaawansowany, kilkustopniowy system sprzątania, wysoki poziom filtracji oraz moc pozwalającą na sprzątnięcie nie tylko lekkich pyłków i sierści, ale także piachu czy żwirku z kuwety, który zwierzak rozniósł po podłodze. A do tego wiele ciekawych rozwiązań, sprawiających, że sprzęt sprawdza się nie tylko jako odkurzacz dodatkowy, ale i urządzenie, które z powodzeniem zadba o czyste, odkurzone podłogi.

Odkurzacze pionowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756