Szafa rack – co to jest?

Podstawą każdej serwerowni, jest odpowiednie ustawienie i zabezpieczenie wszystkich jej elementów. Zanim w ogóle uruchomimy po raz pierwszy wszystkie urządzenia, trzeba zadbać o to, aby mogły one pracować w komfortowych warunkach. Jest to szczególnie istotne, w związku z potrzebą niezawodności systemu, na którym polegają przecież nasi użytkownicy. Nie ma znaczenia, czy tworzymy sieć lokalną w biurze, czy na własne potrzeby. Podstawowym elementem będzie szafa rack. W domu również świetnie sprawdzi się to urządzenie, dla uporządkowania wszystkich elementów naszej małej lokalnej sieci.


Szafa rack co to jest


Norma dla szaf rack


Na samym początku, zadajecie sobie pewnie pytanie: szafa rack? Co to jest? Większość może kojarzyć samą nazwę, ponieważ podstawa konstrukcyjna takiej szafy jest dobrze znana i chętnie wykorzystywana w wielu różnych branżach. W informatyce szafą rack przyjęło się nazywać konstrukcję, której zadaniem jest zabezpieczenie elementów serwerowni i zadbanie o to, aby miały one optymalne warunki do swojej pracy. Zalicza się do tego switch, serwery, urządzenia sieciowe i zasilające. Potrzeba uporządkowania tych wszystkich elementów pojawiła się praktycznie natychmiast po rozwinięciu się całej branży informatycznej. Jej pierwotne przeznaczenie było jednak zupełnie inne. Pierwsze modele szafy rack, zwanej wówczas szafą przekaźnikową, służyły w kolejnictwie, gdzie były odpowiedzialne za uporządkowanie skomplikowanych układów przewodów. Po jakimś czasie zmieniono nazewnictwo na szafę 19-calową, co w pewnym stopniu przetrwało aż do czasów teraźniejszych i ma spore uzasadnienie. Przyjęto, że wszystkie szafy tego typu będą konstruowane w dokładnie takich samych rozmiarach, co miało swoje uzasadnienie w potrzebie usystematyzowania. Dzięki temu, że wszystkie szafy rack były produkowane w rozmiarach 19-cali, pozwoliło to na o wiele prostsze planowanie serwerowni. W krótkim czasie przeniosło się to także na produkcję samych urządzeń sieciowych, które obecnie również produkuje się w takich samych rozmiarach, z potrzeby dopasowania ich do każdej szafy rack.


Normy konstrukcyjne szafy rack opisuje EIA-310-D, skąd dowiemy się, że maksymalny rozstaw belek powinien wynosić 19 cali, czyli 48,26 cm. EIA-310-D określa także wysokość pomiędzy slotami, czyli półkami, na których umieszczone zostaną elementy serwerowni. Do opisywania tych wartości stosuje się jednostkę U, od angielskiego słowa unit, czyli właśnie jednostka. 1U to dokładnie 44,45 mm i w takich wymiarach są produkowane szafy rack. W odróżnieniu od standardów szerokości i głębokości, wysokość nie jest regulowana, dlatego na rynku znajdziemy szafy rack 6U, 12U, a nawet 42U.


Szafy rack w naszej ofercie:



Ewolucja konstrukcji


Szybki rozwój szaf rack wpłynął w dużym stopniu na pojawianie się coraz większej liczby poszczególnych elementów, tworzących w połączeniu ze sobą sieci lokalne lub centra danych. Szafa rack pojawiła się w swoim prototypowym wyglądzie, z założeniem wyłącznie utrzymania porządku, ale jej kolejne wersje musiały spełniać rosnące wymagania nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie serwerowni. Dlatego też, w dzisiejszych czasach szafa rack nie pełni już wyłącznie swego rodzaju schowka na urządzenia sieciowe, ale jest integralną jej częścią. Realnie wpływa na jakość pracy serwerów, pełniąc swoją własną, małą, ale ważną rolę w całym tym skomplikowanym systemie.


Konstrukcja szafy rack opiera się na belkach rackowych występujących najczęściej w parach, rzadziej w większych ilościach. Materiał, z którego są wykonane, musiał spełniać pewne rygorystyczne kryteria, podobnie zresztą, jak praktycznie każdy pozostały element szafy rack. Dlatego też używa się do jej produkcji blachy stalowej, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością, co jest istotne w serwerowniach, gdzie temperatury mogą dochodzić do naprawdę wysokich wyników. Z tego też powodu, szafa rack w domu koniecznie musi posiadać odpowiedni system wentylacji. Wystarczy spojrzeć na własny komputer stacjonarny lub laptop, by stwierdzić, że wydziela on duże ilości ciepła, zwłaszcza gdy uruchomimy obciążający program. Skoro jedno urządzenie może osiągać takie temperatury, wyobraźcie sobie, co musi się dziać w serwerowniach, które posiadają czasem setki urządzeń sieciowych? Cały system wentylacyjny jest zwykle dyskretnie zakamuflowany, a od frontu szafa rack posiada szklane drzwi, które zabezpieczają komponenty przed nieautoryzowanym dostępem.

Szafa rack posiada prowadnice i szyny, które ułatwiają dostęp do poszczególnych urządzeń sieciowych. Administrator może w ten sposób dotrzeć do każdego z nich, a nawet modyfikować całą sieć wedle potrzeb. Dużym problemem w informatyce od zawsze były przewody, które plącząc się po podłodze, mogą przyprawić o ból głowy nawet doświadczonego pracownika działu IT. Dlatego też, szafa rack w domu posiada przepusty kablowe, które pozwalają na zachowanie porządku i odpowiedniej ich organizacji.


Szafy wiszące i stojące


Szafy rack możemy podzielić na dwa rodzaje: wiszące i stojące. Pierwsze z nich mogą być montowane na ścianach w dowolnym miejscu, co pozwala na sporą oszczędność przestrzeni. Tego typu szafy wykorzystuje się najczęściej dla małych serwerowni, ponieważ waga poszczególnych komponentów nie może przekroczyć 60 kg. Dlatego też, najczęściej używa się ich w domach. Ten rodzaj szafy możemy spotkać w dwóch wersjach: jedno i dwusekcyjnej. Szafa jednosekcyjna umożliwia dostęp do urządzeń znajdujących się w niej wyłącznie z jednej strony. Analogicznie, szafa dwusekcyjna pozwoli Wam na dostęp z dwóch stron.


Szafa stojąca jest na pewno o wiele bardziej wygodna w użyciu, dzięki zastosowaniu kółek, które pozwalają na przemieszczenie jej w dowolne miejsce. Daje to administratorom serwerowni możliwość szybkiej rekonfiguracji układu sieciowego w razie takiej potrzeby. Cały proces zajmuje krótką chwilę i to bez zmuszania ich do mozolnego i długotrwałego demontażu i ponownego montażu poszczególnych elementów. Stojąca szafa rack w domu może wytrzymać obciążenie nawet do 1 000 kg, co naturalnie przekłada się na możliwość zbudowania o wiele większej serwerowni w jednym miejscu.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756