Chłodziarka do wina do zabudowy
Osoby, które nie maja piwnicy i nie mogą przechowywać w niej wina, decydują się zwykle na kupno tej specyficznej lodówki. Chłodziarka do wina do zabudowy może z mieścić zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt butelek, zależy to od jej pojemności.
Czym się różni od wolnostojącej?
Wszelkie funkcje i zasady przechowywania wina pozostają w niej takie same, jak i w urządzeniu wolnostojącym. Różnica polega głównie na montażu i konstrukcji, która jest przygotowana do wbudowania w ciąg szafek kuchennych (modeli wolnostojących nie należy zabudowywać). W części modeli stosowane mogą być tzw. pełne drzwi, dzięki którym nie widać zawartości.
Zasady przechowywania
Temperatura w chłodziarce zawiera się w przedziale od 5 do 20 st. C, a wina, układamy stosownie do konkretnego zapotrzebowania trunku, co do temperatury przechowywania. Chłodziarka do wina do zabudowy, jak i inne urządzenie tego typu, nie może ulegać wstrząsom. Musi w niej panować odpowiednia wilgotność powietrza, które z kolei powinno być krystalicznie czyste, bez zapachów. Wszystko to bowiem oddziałuje na smak. Lodówka do wina do zabudowy może być jedno-, dwu- lub trzystrefowa. Najwyższa temperatura jest na górze, a najniższa na dole urządzenia. W jednostrefowej powietrze działa grawitacyjnie (ciepłe unosi się do góry, zimne zostaje na dole). Jednak w celu zapewnienia optymalnej temperatury producenci stosują możliwość regulowania jej we wnętrzu winiarki.
Szczelne drzwi to podstawa
Jeżeli chłodziarka na wino ma sprawić, że smak trunku nie będzie ulegał zmianom, to jej drzwi muszą być odpowiednie. Najczęściej są wykonane ze szkła, czasem jest ono łączone ze stalą. Nie jest to jednak zwykłe szkło, ale tzw. szkło izolacyjne, może też być przyciemnione. Na pewno dobrze chroni zawartość komory, również przed promieniowaniem słonecznym, no i przed wszelkimi zapachami.
Pojemności winiarek
Zanim zdecydujemy się na konkretny model lodówki do wina do zabudowy, musimy przemyśleć, jaką ma mieć pojemność – a ta liczona jest w liczbie butelek najpopularniejszego wina Bordeaux 0.75 l, gdyż przyjęto je, jako uniwersalną jednostkę. Winiarki mogą więc być wysokie i smukłe (jedna butelka na jednej półce) lub przypominać prostopadłościany o wysokości 49,3 cm i szerokości 48 cm, gdzie na kilku półkach rozłożone są wina strefowo – osobno białe, osobno czerwone, a jeszcze w innym miejscu musujące.
Warto wybrać miejsce
Zanim kupimy winiarkę, wiedząc ile butelek i jakiego wina zużywamy, przeznaczmy dla niej najlepsze miejsce. Na pewno powinno być oddalone od okna (uchroni to wino przed promieniami słonecznymi) oraz od źródła ciepła, czyli z daleka od kaloryfera czy kominka. Chociaż w winiarkach można regulować temperaturę, po co ją dodatkowo podnosić.
Jak sterujemy lodówką na wino do zabudowy?
W jednych panel sterowania jest wewnątrz, w innych na zewnątrz. Są modele wyposażone w sterowanie manualne (najmniej pojemne), ale najczęściej występujące to elektroniczne oraz dotykowe. Prawie w każdym urządzeniu można regulować temperaturę, a niektóre mają zamontowany wskaźnik. O właściwą wilgotność powietrza dba natomiast specjalny wentylator. Są też modele, w których znajduje się filtr węglowy. Wszystkie winiarki pracują cicho – 30 do około 40 dB.